İçe mi Dışa mı dönüksünüz

Dışa Dönük İnsanların Özellikleri:

Bu yazımızda size içe dönük insanların güçlü yönlerinden ve güçlü taraflarından bahsetmek istiyorum arkadaşlar. İlk başta içe dönük insan kime denir ondan bahsetmek isterim.

Bazı insanlar dışa dönüktürler sosyalleşmeye yoğunlaşırlar Kalabalıklar içinde kendilerini bulurlar ne kadar çok insanla ilişki kurarsa ne kadar çok insanla konuşurlarsa kendilerini o kadar iyi hissederler. İnsanlardan fikir alır, fikirlerini paylaşırlar, farklı grup ortamlarına girer çıkarlar, hep çevrelerinde insanların bol olduğu bir yaşam biçimi seçerler.

Günler olur ki, hiç yalnız kalmazlar yalnızlığı sevmezler, kendisini dinlemek istemez, ne istediğini tam olarak belirleyemez, hedeflerini netleştirmede zorluk çeker, nelerin kendisini mutlu ettiğini tartıp ölçemezler. Zamanları yoktur, böyle bir düşünce zihnine uğramamıştır bile, ihtiyacı da yoktur ya da ihtiyacının olduğundan haberi yoktur…Yani bir şekilde dışa dönük insan diğer insanlarla birlikte oldukça mutlu olurken, içe dönük insan için önemli olan kendi başına zaman geçirmesidir. 

İçe Dönük İnsanların Özellikleri

İçe dönük olan kimse kendi dünyasında zaman geçirmek arzu ettiği şeydir. Bu kimse mecbur kaldığı zamanlarda diğer insanlarla ilişki kurmaktan da çekinmez, onlar çok kalabalıklarla ilişkili olmaktansa daha az kişiyle ilişki kurmaya önem verirler. Yani kalabalıklarla yüzeysel bir ilişki kuracağına az kişiyle daha yakın ve derin ilişki kurmayı tercih ederler.  

Kalabalık bir parti ortamı enerjisini çeker, kendini başka bir dünyanın insanı gibi hisseder. o yüzden eğlence yerlerinde olmaktansa, daha huzurlu oldukları bir aktivite ile vakit geçirmek isterler. Bazen evde tek başına film izlemek yada kitap okumak ona çok daha eğlenceli çok daha keyifli gelir onlara.

Muhteşem fikirler onu yalnızken bulur. Takım sporu yapmaz, tek başına spor salonunda ter atar, kulaklıkları sürekli kulağındadır. İlle de konuşması gerekirse konuşur ama ihtiyacı yoksa boşa çene çalmaz. Topluluk önünde konuşmak bir içe dönük karaktere uygun değildir, Çok etkileşimli ve dışa dönük olan bir dünyada yaşıyoruz.

İçe Dönük Olmak Bir Sorun mudur

İçe dönük insan olmamız bir sorun olarak görülmemeli ve değişmek zorundaymışız gibi bir hissiyata kapılmamanız için şunu net olarak söyleyelim, içe dönük bir mizaç özelliğine sahip isen bu temel özellikleri çok nadiren değişen bir yapı oluşturur. O yüzden bunu kabullenerek ilgi duyduğunuz alanlara odaklanıp kendinizi geliştirebilirsiniz. 

İç Dönük İnsanların Empati Ve Algılayıcı Özellikleri

İçe dönük insanların en güçlü olduğu yönlerden birisi empati kurma becerisidir. Empati becerisi içimizde var olan bir algılayıcı gibi düşünelim. Bu algılayıcı içe dönük insanlarda o kadar kuvvetlidir ki, o nerede birisinin kafası karışık, kafasına bir şey takılı ve yüzündeki mimiklerden, kendilerindeki o algılama hissiyatı ile içe dönük insan bunları çok kolay bir şekilde anlayabilir.İçe dönük insanlar çok iyi dinleyicidirler, eğer karşında içe dönük bir insan varsa ve ona derdini anlatıyorsa seni olanca dikkati ile ve bütün varoluşu ile sizi dinlediklerini hissedeceksiniz. 

Dışa dönük insanların varoluşunu hissedebilecekleri en önemli yapıları diğer insanlar ilişki kurmalarıdır. Bunlar diğer insanların kendi haklarında ne dediği, diğer insanların kendisi hakkında neler düşündükleri dışa dönükler insanlar için daha önemlidir. İçe dönük insanlar bağımsız ve minnetsiz insanlardır.

İçe dönük insanlar için diğer insanlar önemlidir fakat asıl önemli kişinin kendisi ve kendi iç dünyasıdır. Diğer insanların ne düşündüğü ne yaptı ya da kendisi hakkında olumlu olumsuz konuşmaları kısa bir süre onu etkiler bu durumdan uzun vadede sıyrılır çünkü onun için var olan kendi iç dünyasıdır. 

Dünya Hayatında İz Bırakmış İnsanlar

Hayata iz bırakmış insanlara baktığımızda çoğunluğunu içe dönük insanlardan oluştuğunu görüyoruz. Bilim insanlarının da büyük bir kısmının içe dönük insanlardır.  Eğer bu insanlar çok dışa dönük ve sosyal ilişkileri aşırı önemseyenler olsaydılar bugün var olan bilimsel gelişmelerin büyük bir kısmı olmazdı. Çünkü bilimsel gelişmelerin ilk adımı genelde diğer insanların çevresinde alay ettiği küçümsediği mevzular olmuştur. İçe dönük insanlar bunları umursamadığı için inatla o mevzu hakkında çalışmaya devam edip bugünkü güzel gelişmelere yol açmışlardır. 

İçe dönük insanlar bazen hayatın getirdiği zorunluluklar sebebiyle kalabalıklar içinde uzun süre kalabilir ama bu kalabalıklar içinde kalma süresi uzadıkça ilk fırsatta o kendi özel dünyasına kendi zihinsel köşesine dönmek ister. İş hayatında dışa dönük olanlar çok konuşan ama ben iş yapmayan, İçe dönük olanlarda kaytarmayan, durmadan çalışan bir şekildedirler az laf çok iş yapmak için çalışırlar. Bu insanların büyük bir kısmı az laf çok iş yapan kısmındadır. 

Dışa dönük insanlar yaptığı işi çok anlatırlar. Bir şekilde anlatmak konuşmak ilişki kurmak tarafında daha öne çıkarlar. Ancak maalesef burada şöyle bir olumsuz taraf vardır özellikle iş hayatında olsun, okul hayatında olsun içe dönük insanlar çok büyük başarılar elde etse de bunları anlatamazlar ve pazarlayamazlar. Dışa dönük insan yaptığı az şeyi daha iyi anlatıp, pazarladığı için çok daha fazla dikkat çekerler. Şu Dünyada kaç tane samimi dostum var seni anlayan ve sana değer katan.

Cep Telefonunuzdaki İsimlerle Ne Kadar Derin Arkadaşlıklarınız Var

İnsanlarla olabilirsin, hatta çokça insanlarla bir arada bulunup yakın ilişki kurabilirsin bu insanlar içinde sırrı açabileceğin seni anlayan kaç kişi söyleyebilirsin cep telefon rehberimizde ve sim kartım da, bir dünya arkadaş ismi var bunlarla ne kadar sıklıkla görüşüyorsunuz? aslında bakıldığında insanlar yalnızlıktan korktukları için ve yalnızken içlerinden gelen o hissiyat ve seslere kulak vermemek için kendini dışsal bir yapıya sokmaya çalışır. 

Sufilerde İçe Dönük İnsanlardır

Sufilerin ve tasavvufta seyri sülük yapanların çoğunluğu içsel bir yapıya sahiptirler. Onların fazla arkadaşları ve sırdaşları olmaz çok konuşmaz ve kalabalık ortamlarda bulunmak istemezler. Onların hayatlarında az insan bulunur. Dışsal yapıda ancak belli bir zaman da dengeli bir vasat yolla insanlarla ilişki kurarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir