İdrar Rengi Nasıl Olmalı

İdrar Rengi Nasıl Olmalı

İdrarın rengi ile sağlığınız hakkında ön bir bilgiye sahip olabilirsiniz. İdrarın değişik renk tonlarından olmasının, birçok nedeni olabilir. İdrar rengi; Böbrek rahatsızlığı ve genetik hastalıklar, zehirlenme, kullanılan ilaçların etkisine kadar hastalıklarınız hakkında önemli bilgiler verebilir. Vücudumuz zararlı maddeleri İdrar yoluyla dışarı atar. Buda içerideki durum hakkında en kısa tanı yollarından biridir. 

İdrarınız Hastalıkların Bir Habercisi Olabilir.

Değişmiş idrar rengi ile koku, Yediğiniz yiyeceklerin dokunması olabileceği gibi mesane, prostat kanseri ve enfeksiyon hastalıkların da habercisi olabilir. İdrar rengi genel olarak vücutta bir hastalığın göstergesi olabilir.

Farklı İdrar Rengi Ve Özellikleri:

Transparan

İdrarın transparan renkte ise, çok fazla su içiyorsunuz demektir.

Su içmenin sağlığımıza ne kadar yararlı olduğunu bilsek de çok fazla su içmenin pek de yararlı olduğu söylenemez. İdrarınız bu renkte ise daha az su için.

Soluk sarı

İdrarın bu renkte olması dengeli miktarda su içtiğiniz anlamına geliyor. Normal açık sarı renk bir çeşit ürokrom adı verilen doğal pigmentten kaynaklanır. Ancak bu renk, idrar konsantrasyonun değişmesi yanında bazı yiyecekler, ilaçlar, metabolik ürünler ve enfeksiyon ile de değişebilir. Bu nedenle her idrar rengi değişmesi her zaman hastalık anlamına gelmez.

 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 0x0-1540537877848-1.jpg

Sarı

Bu renkteki idrar da dengeli miktarda su içtiğinizi ve sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyor.

Koyu sarı

İdrarın koyu sarı renkte ise, daha fazla su içmelisiniz. Sabahları idrarın bu renkte olması normal. Bunun nedeni de gece uyurken vücudumuzun su kaybetmesidir.

Bal rengi

İdrarın bal renginde ise daha fazla su içmemiz gerekiyor.

Kahverengi

İdrarın kahverengi renkte olması, çok fazla fasulye, ravent yediğinizi veya ilaç aldığınızı gösterir.

Kahverengi idrar aynı zamanda karaciğer sorununuz olduğunun bir işareti olabilir. Yeterince su içtiğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Kırmızı

İdrarın kırmızı renkte olmasının birçok nedeni olabilir. Pancar ve yaban mersini benzeri kırmızı renkteki yiyeceklerin tüketimi idrarın kırmızı olmasına neden olabilmektedir. Eğer durum bundan ibaretse endişelenmenize gerek yok. Ancak kırmızı renkli yiyeceklerden tüketmemiş iseniz idrar analizi yapılarak durumu tespit ettirmelisiniz. Çünkü kanama dışında bazı ilaçlar, bazı zehirlenmeler, bazı yiyecekler de idrarın rengini kırmızıya boyayabilir.

Son günlerde kırmızı renkte sebze veya meyve tüketmediğiniz halde idrarınız kırmızı renkteyse derhal doktorunuza danışın. İdrarınızda kan olabilir.

Turuncu

Kırmızı renkteki idrarda olduğu gibi turuncu renkteki idrar da yediklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Turuncu renkteki herhangi bir yiyecek idrarın turuncu renkte olmasına neden olabilir. Koyu turuncu renkteki idrar ise bir hastalığın belirtisi olabilir. Hemen doktorunuza danışın.

Yeşil

Farklı renkteki idrarlar genellikle ilaç ya da nadir görülen hastalıklarla ilgilidir. İdrar rengi turuncu, mavi-yeşil kahverengi veya kahverengi siyah olabilir. Genelde aldığınız ilaçlar ve bazı yiyecekler idrarın yeşil renkte görünmesine neden olur. Yine de doktorunuza danışın.

Köpüklü

Bu aslında bir renk değil. Bazılarının idrarı köpüklü olabiliyor. İdrarınız nadiren bu şekildeyse çok fazla protein alıyorsunuz demektir ve tehlikeli değildir. Ancak eğer idrarınız sık sık bu şekildeyse hemen doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Tortulu

Tortulu idrar prostatın habercisi olabilir. Böbrek taşları da buna neden olmaktadır. İdrarınız sürekli bu şekildeyse, idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Artık bundan sonra idrar rengine dikkat edin.

Çoğu insan idrar renginin hastalıkların habercisi olduğundan habersizdir. Hastalıktan kurtulmak için erken teşhis önemlidir. Sağlıcakla kalın……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir