İlmî ledün salih zatlara verilirmi???

Bismillahirrahmanirrahim

Soru: Esselamu aleyküm ilmî ledün Salih zatlarada verilirmi??? Eyüp Dokumacı 

Ledün ilmi, Melek veya peygamber aracılığı olmaksızın doğrudan Cenabı Hakk tarafından Seçtiği bir kulunun kalbinde oluşan ilhami ilimdir. Ledün İlmi bundan önceki yazımızda da ifade ettiğimiz gibi kitap ve sünnetle sabittir boyutu ve sınırı hakkında bir bilgiye tam vakıf değiliz.

https://manevidestekdayanisma.com/ilm-i-ledun/

Allah’ın veli kulları veya salihler hepsinde bu ilimden mevcut mudur sorunuza  kısaca şunu söyleyebiliriz. Veli kullarda veya salihlerde keşif olay vardır Bu ilmi ledün farklı bir halidir. keşfetmek normalde görmek suretiyle gerekse idrak yoluyla bize kapalı olan  gizli bir hale Muttali olmaktır. Kuranı Kerim’de insanın gözünden gaflet perdesinin kaldırılacağı basiretle baktığında çok ince bazı sırlara aşina olabileceği işaret edilmiştir.

“ Hamdolsun Sen Kabul etseydin derhal Biz senin perdeni kaldırdık Bugün artık gözün keskindir.” Kaf 22

Burada ilahi inceliklerin görülebilmesi olayı basirete sahip olma işlenmiştir. Keşif bilgisi ile ilmi ledün bilgisi arasında fark vardır. Keşif kulun kendi zorlamasıyla yani kesbiyle elde edilir. İlmi ledün ise doğrudan Allah tarafından kalbe gelen ilhami ilimdir.

Her veli veya Salih kulllar İlmi ledün sahibidir biz diyemeyiz. Tasavvuf camiasının en çok yapılan yanlışlarından biride şeyhlerinin veya mürşidlerin bu ilme vakıf olduklarını müridler tarafından düşünmesidir. Bu iddaa edilecek bir olay değildir. Bu kesbi değil vehbi bir durumdur. vesselam.

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın