İlminle Amil Ol

Altıncı Vaaz: İlminle Amil Ol

Ey ilim öğreten bilgin! Sakın yalnız isme kanaat getirip ameli terk etme. «Ben alimim dediğin zaman bildiğinle amel etmiyorsan bir nev’i yalan söylemiş olursun.

O halde tatbikat alanına itilmeyen bir ilmin ne faydası vardır? Yapmadığın, yapamadığın bir şeyi başkasına emretmene vicdanın nasıl razı olur? Aziz ve Celil Allah buyurmuyor mu:

«Ey iman edenler, yapamayacağınız şeyi niçin söylersiniz? Yapamayacağınızı söylemeniz Allah katında büyük bir gazaptır.» (Saf süresi: 2-3.)

 

Yapılan rivayete göre: Şeyh hazretleri gecelerden bir gece şöyle duâ ve niyazda bulunduğunu anlatır:  

«Ya Rab! Beni faydalı olan, sana zarar vermeyen (rızan dışında olmayan) şeyden mahrum bırakma… Dedim ve bu cümleyi uyuyuncaya kadar tekrarladım. O gece rüyamda birinin bana şöyle seslendiğini gördüm: -Sen de sana fayda veren amelden geri kalma ve sana zarar verecek olan amelden sakın!»

 

Sen artık meseleni Resulullah’a tashih ettir. Ona dosdoğru uymakla ümmetinden bir ferd olduğunu ispat et. Ona uymadan, sünnetiyle amel etmeden, «Ben onun ümmetindenim» demen fayda vermez. Resulullah’a sözlerinde ve davranışlarında uyduğun zaman âhirette onun yüce sohbetine girenlerden olursun. Allah’ın şu buyruğunu duymadın mı?

 

«Peygamber size ne verdiyse (ve ne emrettiyse) onu alın, size ne yasak ettiyse ondan da sakının. Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı çetindir. (el-Haşr suresi: 7.)

 

O halde Hazreti Peygamber’in emrettiklerine sıkı sıkıya bağlanın, men ettiği şeylerden sakının. Unutmayın ki şu dünyada Rabbinize ancak kalplerinize yakınlık peyda edebilirsiniz. Ahirette ise ruh ve bedeninizle bu yakınlığa mazhar olacaksınız.

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın