İslami Nişan Ve Düğün

Bismillahirrahmanirrahim

Düğünlerdeki maksat duyurmaktır. Yani şu Oğlumuz bu kızımız bunların beraberlikleri nikah üzeredir, onlardan doğan çocuklar da nikahlı iki insanın çocuklarıdır. Bu bilinsin diye düğün yapılır. Bu bilgiyi temin edecek hangi sistem varsa o İslamidir, güzeldir.

Düğünde İsrafa Kaçmak:

Aşırılığa kaçarak İslami düğün organizasyonları adı altında kurulacak ailenin temellerine; aman ha ne derler, elalem şöyle yaptı bizde şöyle bir farklılıkla düğünümüzü yapalım bombaları yerleştiriliyor, derken fatura büyüyor. Sonra nasıl toparlanacak oda ailelerin ekonomik yapısına ve iktisadına kalıyor. ;Yemekte takılar, alınan hediyelerle kapatma hesabı yapanlarda çıkıyor. Şu düğüne gelmiş zarf veya para, altın takmış bizde gideceğiz ne takmışsa takacağız notları tutulur. Şu kadar var ki, kaş yaparken göz çıkarmamak denilen hadise ortaya çıkıyor.

Evlenmek, Peygamberimizin (asm.) hem kavlî, hem de fiilî sünnetidir. Bunun için evliliğin bütün safhaları; nişandan nikâha, çeyizden düğüne kadar nasıl olacağı, nasıl yapılacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği bütün teferruatıyla hadislerde bildirilmiştir. Düğün merasimi de evliliğin önemli bir safhasıdır.

Hz. Aişe’den (ra):“Bu evlilik işini halka duyurun! Nikah akdinin (Düğünlerinizi) mescitlerde kıyın ve defler çalın!”(Tirmizi, Nikah,6; İbn Mace, Nikah,20; Ahmed,4/5)

hadis-i şerifi, düğünlerde nelere dikkat edilmesi hususunda önemli bir ölçüyü vermektedir. Demek ki, mescidde yapılması yasak olan şeyler düğün merasimlerinde de yasaktır. Diğer bir ifade ile, mescitlerde yapılamayan, düğün salonlarında da yapılmamalı.(Mehmet Paksu, Kadın, Evlilik ve Aile)

Öyle ise düğünlerde şu hususlara dikkat edilmelidir:

1- Düğünler, zengin ve fakir ayırmadan mümkün olacak en kalabalık çevrenin davet edildiği bir düğün olmalıdır.
2- Düğünlerde erkeklerle kadınlar asla bir arada bulunmamalıdırlar. Perde ve saire ile ayrılmış tek bir salon değil de ayrı ayrı mekanlarda bulunmalıdırlar.
3- Alkol ve müzik gibi haramlar düğünlerde bulunmamalıdır.
4- Bir kör taklit uğruna abartılı masraflar yapılmamalıdır.
5- Yemek vermek Sünnet’tendir. Herkes kendi maddi imkanına uygun bir yemek ikram etmelidir. Etli bir yemek olması daha uygun olur.
6- Erkek bayanların arasına, bayan erkeklerin arasına girerek fotoğraf çektirme gibi bahanelerle teşhircilik yapılmamalıdır.
7- Gelinlik, çiçek ve benzeri batı taklitçiliğine kaçılmamalıdır.
8- Düğünlerde cuma vaazı gibi vaazların yapılması gerekmez. Önemli olan tebrikleşmek ve ilan etmiş olmaktır. Dinlenmeyecek bir Kur’an tilaveti bile gereksizdir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın