Kakmacılık Sanatı

Kakmacılık Sanatı Nedir?

Maden, ahşap, fildişi, bağa, mermer gibi malzeme üzerine işlenen motife göre açılan yuvalara farklı renkte aynı cinsten veya farklı cinsten, genellikle daha kıymetli malzemeden kesilmiş parçaların yerleştirilmesiyle yapılan bir süsleme sanatıdır. 

 

Kakmacı Ve Kakmacılık 

Çeşitli kaplama, fildişi, kemik, sedef, formika, seramik, mermer ve metal levhalar gibi oyulmaya müsait maddelerin, eldeki taş mücevher veya diğer değerleri maddelerin biçimine tıpatıp yerleştirilecek şekilde oyularak elde edilen düzenlemelerin yüzeylerinin üzerindeki yuvalara yerleştirilmesine kakma sanatı denmektedir. Bu işi yapana sanatçıya kakmacı, bu işlemin kendisine de kakmacılık denmektedir.

Kakma sanatının uygulanmasında ortaya çıkan ana işlemlerden birisi yüzey oymacılığıdır. Ahşap, taş veya metal yüzeylerde yapılan oymacılıkların hepsi değişik oymacılık teknikleri gerektirir. 

KakmacıAhşap işlerinde kullanılan oyma tekniklerinin başında gelen yüzey oymacılığı yapılışına göre kendi içinde çeşitli şekillere ayırarak sınıflandırabiliriz. Yüzeyleri zenginleştirmek, estetik bir görünüm ve belirli bir hareket vermek için yapılan bir tekniktir. Bu teknikte ucu keskin bir kalemle ağaç yüzeyi oyulmak suretiyle süsleme bütünüyle kabartma olarak ortaya çıkarılır. Kalem çok derinlere inerse derin oyma, daha eğimli çalışılırsa sathi veya mail kesim adı verilir. Ağaç türlerinin üzerinde yapılacak olan kakma sanatı için derin oymacılık tekniği kullanılmaktadır.

Kakma Nasıl Yapılır?

Altın ya da gümüş gibi metal plaklar, metalde esnemeyi önleyen zifte ısıl işlemle yapıştırılır. Çok sayıda ve çeşitli şekillerde uçları olan çelik kalemlere, çekiçle binlerce defa vurularak metal levhanın yüzeyi kabartma desenlerle süslenir. Kakmacılığın tekniği budur. Kabartmalar, maden plakasına içten ve dıştan veya hem içten hem dıştan çelik kalemlere çekiçle vurularak, detaylar işlemek suretiyle elde edilmektedir.

Sedef Kakma Kakma sanatıyla işlenmiş parçalar daha çok mimari eserlerin ilgili olabilecek parçaları için yapılmıştır, Cami minberleri, mimari yapılara ait kapılar, rahle, pencere alınlıkları, pencere kanatları, minber, kürsü gibi ahşap parçalar üzerinde sedef, fildişi bağa gibi kakmalar yapılmış ve bu parçalar bu kakma türleri ile zenginleştirilip güzelleştirilmiştir. Mermer, mihrap kürsü veya buna benzer kaplama materyaller üzerinde kakma sanatı uygulamalarını yapıldığı örneklere de çok sık rastlanmaktadır.

Kakma sanatının küçük ev veya el eşyaları üzerinde de uygulandığı görülür. Tabaka, çubuk baston gibi araç ve gereçler kakma sanatını uygulandığı gereçlerden bazılarıdır.

Kakma çeşitlerine göre bu el eşyaları üzerinde altın gümüş, sedef, kemik veya fildişi kakma örnekleri veya türleri uygulanırdı. komodini, sehpa, rahle, karyola, başlıkları, ayna çerçevesi, büfe, camekan , kütüphane takımları vb. Bu sanatın dikkat çeken uygulama alanlarından bazılarıdır.

Kılıç, kama, hançer, kalkan, tüfek dipçikleri, gibi silahların üzerlerinde de kakma sanatının izleri görülmüştür. Pirinç veya gümüş yuvalara altın veya gümüş yuvalar açarak altın veya gümüş teller yerleştirilerek yapılan kama sanatına ŞAM KAKMASI denilir.

 

 

 


50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın