Kakule Bitkisi

 Kakulenin Faydaları ve Kullanım Alanları

Aktarlarda satılan doğan ürünlerin zamanla faydaları yeniden keşfediliyor. Kimyasal ilaçların verdikleri zarar düşünüldüğünde doğal ürünleri ister istemez tekrar gündeme almamız çok mantıklı gözüküyor. Kakule bitkisi de gündemimize alabileceğimiz doğal ürünler arasındadır.

Kakule Nedir Ve Nasıl Bir Üründür: 

Kakule bitkisi Hindistan’da, Arap yarımadasında yetişen bir bitkidir. Kakulenin meyveleri ise 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir. Tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğündedir. Kırmızımsı renkte olup, keskin kokuya sahiptir.

Kakulenin Diğer İsimleri:

Seylan kakulesi, malabar kakulesi, siyam kakulesidir. Kakule tohumları, meyvelerinin kurutulup ayrılmasıyla elde edilmektedir. Yemeklere, balığa, muhallebilere, sütlü tatlılara, hoşaflara, çaya, kahveye kullanabilmektedir.

Kakulede bulunan mineraller:

İçeriğindeki A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamin ve mineral takviyesi olarak kullanılabilir.

Kakulenin Faydaları:

Mide için çok faydalıdır. Mide asitlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır ve mide-bağırsak gazlarının giderilmesinde etkilidir. Mide ağrılarını geçirmeyi sağlamaktadır. Reflüye iyi gelmektedir. Mide bulantılarını geçirmektedir. Kanser için şifalı bir bitkidir. Sağlıklı hücrelerin sayısının artmasını sağlar. Karaciğeri korur. İdrar ve gaz söktürücüdür. Bağırsak parazitlerini önler. Migren tedavisinde kullanılmaktadır. Ağız kokularını geçirir. İştah açıcı özelliğe sahiptir. Solunum yolları hastalıkları için faydalıdır. Zihni güçlendirmeyi sağlamaktadır.

Kahve içinde kullanıldığında önemli bir afrodizyak etkisi görülür. Cinsel isteği ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.

Kakule Nasıl Kullanılır? Kakule Kahvesi ve Kakule Çayı Nasıl Yapılır?:

Kakule içmiş olduğunuz çay içine atılırsa çok güzel bir aroma verir. Üç dört adet kakule tanesini demlik çay içerisine atılırsa mükemmel bir aroma vermektedir.

Ayrıca, kahve içerisine de atılmaktadır. Kakule Kahvesi adı verilen bu kahvenin yapımının normal kahve yapımından bir farkın yoktur. Tek kişilik bir kahve için 1-2 adet kakule havanda dövülür ve kahve ile karıştırılarak cezvede pişirilir. Piştikten sonra isteğe göre gül suyu ilave edilerek servis edilir.

Ayrıca, pilavlarda, reçel yapımında kullanılır.

Not:  Kakuleyi alırken, dövülmemiş normal tohum şekilde almanız önerilir.  İhtiyaç duydukça bu tohumları havanda ezip kullanabilirsiniz.

Kakulenin Zararları Var Mıdır?:

Safra taşı, midesinde ülseri ve gastrit gibi hastalıkları olanlar tarafından tüketmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde olan annelerin ve hamile bayanların da kakule tüketmemeleri gerekmektedir. On iki parmak bağırsağı rahatsızlığı bulunan kişilerin de bu bitkiyi kullanmaları önerilmektedir.

Düzenli olarak kullandığınız antidepresan ve aspirin benzeri bir ilacınız varsa, kür şeklinde kakule kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın