Kalbim Anlıyor

Gönlüm Okunan Kur’an’ı Anlıyor

Allah’ın kelamının manasını bilmesem de kalbim onun manasına aşina kılındı. Kulaklarım, gözlerim, muhakeme makamım hepsi onun ikliminde onunla olunca tercümana ihtiyaç kalmadı. Öyle gönül erleri var ki selamlaştıktan sonra gönülleri konuşmadan tanışıp anlaşmaktadır. Bu gönül erlerinden biri olan Habib-i Acemi de Arapça bilmeyen ümmilerden biridir. Gönlü Rabbinin zikri ve aşkıyla olunca okunan kuran gözlerinin yaşını akıtır ve bedeni etki altına alırmış. Gelin şimdi Habib-i Acemin başından, Hasan-ı Basri ile geçen şu kısa hikayeye göz atalım.     

Hazreti Habib-i Acemi radıyallahu anh evliyaullah’ın önde gelen erlerindendir, ümmi bir zattır. Arapça bilmemektedir. Hasan-ı Basri radıyallahu anh bir gün gönlüne bir dua düşürülmüş ve kendine bu dua ettirilmiş:

“Ya Rabb’i bana ömrümde bir kabul olmuş namaz nasip eyle.”

Bir gün namaz için bir mescide girmiş cemaate katılıp sevabına nail olmak için imama uymuş. Hazreti Habib-i Acemi radıyallahu anh cemaate imamlık ediyormuş. İlim tahsil etmediği için, acem diyarlarında  da olduğu için mahreçlerde, harflerin telaffuzunda yanlışlılar yapmış.

Hasan-ı Basri radıyallahu anh da namazı bitirdikten sonra içine sinmediği için sonra namazı tekrar iade etmiş.  Namaz bitiminde başlamış yine dua etmeye:

“Mevlam Sen bana ölmeden bana bir kabul olmuş bir namaz nasip eylesen, bana da onun bir alametini göstersen” diye dua eyledi. Aynı gece Hasan- Basri hazretin kendisine ettiği dua ile ilgili bir alamet olacak rüya kendisine gösterilmiş, rüyasında kendisine şöyle seslenilmiş:

“Duan üzere hayatında sana bir makbul namaz nasip ettik onu da sen beğenmeyip iade ettin” demişler. Hasan-ı Basri rüyada o sese cevap olarak ne zaman ettim ki demiş. 

Dün mescite namaz için girdiğinde Habib-i Aceminin imam olduğu cemaate rastladın ve arkasında namaza durdun. “Eyvah!” demiş.

Habib-i Acemi radıyallahu anh Kuran okunurken ağlarmış, tüyleri diken diken olup titrermiş fakat hiçbir ayetin tefsirini de bilmezmiş. Kendisine sormuşlar hazretin, siz Kuranın manası bilmediğiniz halde neden bu ayetler okunurken bu kadar ağlayıp titriyorsun, ne anlıyorsunuz da bunlar oluyor?

Habib-i Acem; “Kalbim anlıyor” der.

İhlas, kalp işi…

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın