Kalemle Not tutmak

Bismillahirrahmanirrahim.

Kalem beynimizin ve Vücudumuzun en doğal uzantısı düşüncelerimizin vücut bulmasıdır. Düşüncelerimize şekil ve vücut kazandırır. Onu kullanmaktan çekinmeyiniz. Arkadaşlar beyindeki ve Kalpteki duygular parmakların arasındaki kalemi kağıt üzerinde harekete geçirir boş kağıt  artık bir şekil bulur.

Allah kaleme yaz dedi o da yazdı. Allah (o yazıdan) dilediğini siler, (dilediğini de) sabit bırakır. Ana kitap (olan Levh-i Mahfûz) ise O’nun katındadır. (Rad, 39)Levh-i Mahfuz, değişmeyen kader levhasıdır. Burada olacak olan her şeyin son ve kesin şekli yazılıdır. Fakat çok nadir de olsa istisnaları vardır. Nitekim Ayet-i Kerime’de de “Allah (o yazıdan) dilediğini siler…” buyrulmuştur.

Kalemle alınacak notlar size çok yardımcı olacaktır. İletişiminizde en büyük yardımcı olduğu gibi ilmi açıdan da gelişiminize katkıda bulunur. Her ne kadar halk arasında fazla not alma demode olmuş olsada siz buna kulak asmayın.

Bu not alma gelişen olaylar karşısında  faydalı bir kapının açılması ve bir sorundan çıkış için yol olacaktır. ne gibi faydası var not almanın derseniz;

1. Özellikle Tefekkürünüze ve fikrinizin gelişmesine büyük bir katkısı olacaktır.

2. Olarak fikirlerimizi düzenlemeye ve bu fikirlerin bağlantılarını sağlamlaştırmaya katkısı olur.

3.Önemli olan fikirleri aldığınız bu notlar sayesinde  sonra  hatırladığınızda size daha kalıcı bir bilgi oluşmasını sağlayacaktır.

4. Önemlisi de etkili bir şekilde öğrenmeniz de büyük katkısı olacaktır.

Unutmayalım not almak Teoriyi pratiğe dönüştürme ve bilginin Beynimiz tarafından daha iyi anlaşılmasını ve sonradan pratik bir uygulamaya yada davranışına dönüştürülmesini sağlar.

Karşılaştığımız konular veya başlıklar hakkında İslam yolunun önderlerinin görüşlerini öğrenip not alın aklınıza ve karşılaştığınız herhangi bir kavramı veya olay hakkında basit ve karmaşık olmayan notlar alınız. sonra aldığınız notların karşılığının Allah’ın ayetlerinde ve sünnette   bu konu hakkında hükmün ne olduğuna bakınız. bu sizin gelişiminizi ve ilmini artıracak muhakeme kabiliyetinizi artıracaktır.

Bu notlar birikiminizi, konuları nasıl gördüğünüzü, konuların doğruluğunun ne olduğunu,  size ilmi acıdan sağlamlaştıracak  katkı sağlayacaktır.

Kalem ve not zamanla  size hitabet kuvveti kazandıracaktır. Düşüncelerinizi notla sonrada Sözle canlandırın

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın