KANSER BELİRTİLERİ

Kanser Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?:

Kanser, vücut içerisinde belirgin olmayan ve sonradan fark edilen oldukça ciddi bir hastalıktır. Hastalık hastaları gibi her değişiklikte telaşlanmak değil; belirli bazı değişimlere dikkat etmek gerekir.

Kanserin Belirtileri Nelerdir?:

Nefes alıp vermede güçlük yaşamaya başladıysanız ya da hırıltı durumunuz sonradan ortaya çıktıysa ve can sıkıcı bir hal almaya başladıysa,

Geçmek bilmeyen bir göğüs ağrısı ve öksürüğünüz varsa,

Sürekli hastalanıyor ve ateşleniyorsanız; Herhangi bir soğuk alınlığı ya da gribal enfeksiyon gibi durumlar dışında bir anda ortaya çıkan ve tüm müdahalelere rağmen geçmeyen inatçı ateş, lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfomanın önemli belirtileri arasında sayılabilir.

Yutkunmada zorluk yaşıyorsanız; Yutkunmada zorluk ve seste uzun süreli kısıklık, özellikle yemek borusu ile gırtlak kanserlerinin belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

Lenf bezlerinden birinde şişlik oluştuysa,

Vücudunuzda morarma süreci kolaylaştı ve de kanamalarınız eskisi gibi durmuyorsa; Herhangi bir darbe veya kaza olmaksızın vücutta oluşan morluklar, küçük kırmızılıklar şeklinde olan cilt ve ağız içi kanamalar löseminin önemli belirtileri arasındadır.

Karın ve kasık ağrılarınız sürekli bir hale geldiyse,

Dışkınızda kan görüyorsanız; İdrarda kan görülmesi hastalar tarafından idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı hastalığının belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak bu belirti böbrek veya idrar kesesi tümörünün habercisi de olabilir. Hemoroid belirtileri ile karıştırılabilen dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin belirtisi olabilir.

Hızlı kilo alıyor, ani kilo kaybı yaşıyor ve şişkinlik probleminiz varsa; Aniden başlayan iştahsızlık veya özellikle son 6 ay içinde vücut ağırlığının %10’undan fazlasının nedensiz olarak kaybedilmesi, kanserin en yaygın belirtilerinden biridir. Ani kilo kaybı özellikle; pankreas, mide, gırtlak, akciğer veya ilerlemiş diğer tüm kanserlerde görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı, guatr ve diyabet gibi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Beslenme düzeninizde aksilikler olmadığı halde midenizde sürekli rahatsızlık hissediyorsanız,

Meme uçlarınızda iltihap birikiyor ise direkt olarak doktorunuza danışmalısınız; göğüs kanseri belirtisi

Adet döneminiz normalinden ağrılı ve uzun sürüyorsa,

Tırnaklarınızda şekil bozuklukları görüyorsanız,

Kilo almadığınız halde yüzünüzde belirgin bir şişlik varsa,

Yaralarınız bir türlü iyileşmiyorsa,

İştahınız aniden kesiliyor ve sürekli bir tokluk hissiniz varsa

Yukarıdaki belirtilerden birkaçını fark ettiğiniz anda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Erken teşhis hayat kurtarır, unutmayın!

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın