Karlofça Antlaşması 

Karlofça Antlaşması 

Karlofça Antlaşması 

Karlofça Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin gerileme döneminin başlangıcı olarak kabul edilir. Osmanlıların Viyana kuşatmasıyla başlayan ve on altı yıl süren çok cepheli savaşlarını sona erdiren bir antlaşmadır. Bu savaşların neticesinde Osmanlı Devleti çok önemli birtakım ekonomik sorunların yaşanmasına da sebep olmuştur. Karlofça Antlaşması pek çok açıdan Osmanlı Devleti adına önemli yenilikler ve de ilkler taşımaktadır. Osmanlı Devleti ilk kez müzakere ile bir antlaşma imzalamış oldu. O döneme kadar kendi isteklerini daima kabul ettiren Osmanlı Devleti, ilk defa masa başı diplomasisi ile tanışmış oldu.

Antlaşmada Osmanlı yetkilileri tüm ülkelere eski topraklarının verilmesi gereğini savunmuştur. Antlaşma neticesinde Osmanlı Devleti ilk kez egemenlik kavramının tek bir sınır çizgisiyle ifade edilebileceğini kabul etti. Ayrıca Osmanlı Devleti ilk defa Rus Çarının imparatorluk unvanını kabul etmek mecburiyetinde kalmıştır. Karlofça Antlaşması, İngiltere ile Hollanda’nın arabuluculuğunda Osmanlı Devleti’yle Avusturya, Lehistan ve Venedik arasında imzalandı.

Karlofça Antlaşması’yla beraber Osmanlı Devleti’nin hücum politikaları sona ererken, yerini savunma ve diplomasi ağırlıklı politika aldı. Osmanlı Devleti’nin Ege denizindeki hâkimiyetini ciddi oranda azaltmıştır. Lehistan’a verilen topraklar ve de haklar nedeniyle de Osmanlı Devleti Kazaklar üzerindeki egemenlik haklarını kaybetmiştir.

Karlofça Antlaşması’nın maddeleri, şu şekildedir:

 – Mora Yarımadası, Dalmaçya kıyıları ile Ayamavra Adası Venedik’e verildi.

 – Ukrayna ve Podolya Lehistan’a verildi.

 – Temeşvar ili ile Banat Yaylası hariç tüm Macaristan ve Erdel Avusturya’ya verilmiştir.

 – Bu antlaşmanın yirmi beş yıl süreceği kararlaştırılmıştır.

 – Antlaşma Avusturya’nın kefilliği altında olacaktır.

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir