Kaybolan Bir Eşyayı Bulmak İçin Dua

Bismillahirrahmanirrahim

Hayatımızda karşılaşacağımız olaylardan biri olan kayıplar kimi zaman değerli bir eşya, bazen bir evrak olabilir. Hatta değer verdiğiniz  eşya çalınmış olabilir. Bu eşyanın bulunması ve geri getirtilmesi için yapılacak duaları sizin için aşağıda yazdık. Kaybınızı en kısa zamanda telefi etmeniz ümidi ile..

Hz. Ömer (ra)’in oğlu Abdullah şöyle buyurmuştur: Bir eşyasını kaybeden veya çaldıran kişi, iki rekât namaz kıldıktan sonra şöyle dua eder:

اَللَّهُمَّ رَبَّ الضّآلَّةِ وَهَادِىَ الضَّآلَّةِ رُدَّ عَلَىَّ ضآَلَّتِي بِقُدْرَتِكَ وَسُلْطاَنِكَ فَاِنَّهَا مِنْ فَضْلِكَ وَعَطَاءِكِ

“Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

Duanın Anlamı :

“Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.” (Bostanu’l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)

Kaybolan, çalınan bir şeyi bulmak için, her gün yirmi beş kere, “Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …” duasını okuyabilir. Buluncaya kadar okumaya devam eder. Noktaların yerinde, kaybolan şeyin ismini söylemelidir. (İbni Âbidin)

Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de Kalem suresinin 32. Ayetinde 

عَسٰى رَبُّنَٓا اَنْ يُبْدِلَنَا خَيْرًا مِنْهَٓا اِنَّٓا اِلٰى رَبِّنَا رَاغِبُونَ

‘Asâ rabbunâ en yubdilenâ ḣayran minhâ innâ ilâ rabbinâ râġibûn(e)

‘Olur ki Rabbimiz bize ondan daha hayırlısını verir. Biz Rabbimize yöneldik” mealindeki ayeti okursa Allah’ın izli ile kaybolan eşyasını bulur.

Çocuğunuz vaktinde eve gelmedi ise ve merak ettiğiniz zaman, işlerinizin ters gitti ve nedeninin ne olduğunu bir türlü anlayamadığınızda, Binlerce kere nerede olduğunu unuttuğunuz eşyalarınızda (cep telefonu, cüzdan, çakmak, anahtar, yemek tabağı, emzik, bardak ve daha nice kayıp eşyalarda “SubhanAllah” çekebilirsiniz. Her derde deva olacaktır. Her ne olursa olsun o anlarınızda da yardımcı olacak muazzam kelime “SubhanAllah” çekilebilir.

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın