Keten Tohumu

Keten  Bitkisi Tohumu (Linum Usitatissium)

Ketengiller familyasından olan keten, yaz aylarında sarı ya da mavi yumuşak çiçekler açan bir bitkidir. Yakın Doğu ve Akdeniz bölgelerinde asırlarca lifi ve tohumları için yetiştirilir. Dünyanın pek çok bölgesinde üretilir. Ilıman iklimleri seven keten bitkisi, meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır ve 60 cm civarına kadar büyüyebilir. 

Bitkinin yetiştirilme amacı hem lifinden faydalanmak, hem de tohumunu almaktır. Tohumları %40-45 yağ içerir ve yağ elde edilmesinde kullanılır. Keten, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. “Bezir yağı” olarak da bilinen bu yağ boyacılıkta da kullanılır. Tohumlar, yağları alındıktan sonra hayvan yemi olarak kullanılır.

Keten Tohumu İçindekiler:

Tohumunda % 40-45 yağ – Linolik asik – % 5 sümüksü madde – Cyanogene glikozit limarin – Enzim linaze – Lesitin – E vitamini

Keten Tohumu Yağı FaydalarıKeten Tohumu Şifası:

1-  Ağrı kesici: Keten tohumu öğütülüp balla macun yapılarak gelmeye devam edilir.

2- Mide ülseri: Keten tohumu nane ve kekikle öğütülüp balla karıştırılarak macun yapılıp aç karnına öğünde birer şeker (Tatlı) kaşığı yenmeye devam edilir.

3- Mide ve bağırsak iltihapları: Keten tohumu Ihlamur ile macun yapılıp yenmeye devam edilir. Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler. Mide ve bağırsak zarlarının temizlenmesine yardımcı olur ve iltihap oluşumunu önler.

4- Bronşit, Nezle ve öksürük: Keten tohumun Ihlamur ve meyan kökü ile öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse içerisini yumuşatır balgam söktürür soğuktan mütevellit hastalıkları giderir.

5- Basur: Keten tohumu Ihlamur meyan kökü ceviz yaprağıyla Beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce birer tatlı kaşığı yenir.

6- Böbrek taşı ve iltihabı: Keten tohumlu ayrıkotu kökü at kuyruğu ile beraber öksürük ballı macun yapılarak günde üçer kez yenmeye devam edilir.

7- Çıban: Keten tohumu öğütülüp kaynatılır lapa olarak çıbanın üzerine vurulur.

8- Yanık: Keten tohumu öksürük kaynatılır içindeki sümüksü madde sıkılarak alınır yanık olan yere pansuman yapılır.

9- Cilt bakımı ve Çiller: Keten tohumu Ihlamur çiçeği ile beraber öğütülüp kaynatılır Soğuyunca sıkılıp içindeki sümüksü madde çıkartılıp çillere masaj yapılır kırışıklıklara mesaj yapılır.

10- Kanser: Keten tohumu ısırgan otu ile beraber kaynatılıp balla macun yapılır yenmeye devam edilir.

11- Diyabet gibi kronik hastalıklarda her gün keten tohumu tozu tüketilmesi halinde kişilerde düşük kan şekeri oluşumu  olur. 

12- Özellikle düşük yağlı bir diyetle keten tohumu tüketen erkeklerde prostat kanseri tümörlerinin büyümesinin engellendiği görülmüştür. 

13- Keten tohumu düzenli alımının meme kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.

14- Beynin faaliyetlerini destekler. İçerdiği B12 vitamini sayesinde unutkanlık konusunda etkili, Alzheimer hastalığının önlenmesinde de yardımcıdır.

15- Keten tohumu kan basıncını çok düşürebilir. Bu nedenle, tansiyon ilacı kullananlar dikkatli olmalıdır.

16- Keten tohumu yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri saç sağlığı için faydalıdır

17- Keten Tohumu yağı, Güneş yanıklarından dolayı meydana gelen ağrıları giderir ve iyileşmeyi hızlandırır.

18- Keten Tohumu yağı, Egzama, mantar, sedef hastalıklarına karşı etkilidir

19-  Keten Tohumu düzenli kullanımı ile Antioksidanlar serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

20- Kalp sağlığını arttırmak için daha fazla lif ve omega-3 alımını önermektedir. Keten tohumu bu besinlerin tümünü içerir. Keten tohumu ayrıca fitosteroller içerir. Fitosteroller kolesterol ile benzer bir yapıya sahiptir ancak bağırsaklarda kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olurlar. Bu nedenle fitosterolleri tüketmek, vücuttaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

21- Astım Hastaların düzenli kullanması halinde istifade edebilecekleri söylenmektedir.

Keten Tohumu Yağı Keten tohumu hakkında tavsiye:

Keten tohumu ucuz fakat çok şifalıdır. Ülser, iltihaplı yaralar ve cilt bakımı için idealdir. Sümüksü madde yaraların üzerine kaplar çabuk iyi olmasını sağlar. Keten tohumu yağı, Aşırı kullanılmadığı sürece her zaman sağlığa faydalıdır ve günde ortalama bir şeker kaşığı veya en fazla bir çorba kaşığı olarak sadece bir defa tüketilmesi önerilir.

Keten Tohumu Yan Tesiri:

Normalde bilinen herhangi bir yan tesiri yoktur. Tıbbi rahatsızlıkları bir ya da daha fazla kimseler ve Kan sulandırıcı kullananlar (varfarin ya da aspirin), Steroid olmayan antienflamatuvar ilaç kullananlar, Kolesterol düşürücü ilaç kullananlar, Hormona duyarlı meme ya da rahim kanseri olanlar, Hamile ve emzirenler, Keten tohumuna alerjisi olanlar keten tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın