Kıbrıs Barış Harekatı 

Kıbrıs Barış Harekatı 

Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın 1959’da imzaladığı Zürih ve Londra anlaşmalarıyla bu ülkelerin garantörlüğünde Türk ve Rum halklarının eşitliğine dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Adayı Yunanistan’a bağlama hedefine ulaşmak isteyen Rumların yürüttükleri saldırılar ve ambargolar 1963-1974 yılları arasında artarak devam etti. 15 Temmuz 1974’te EOKA-B liderlerinden Nikos Sampson, Yunanista’nın desteğiyle darbe gerçekleştirdi ve  Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’u devirdi.

Ecevit ve Erbakan'dan sonra bir ilk - Gerçek GündemKıbrıs’ta yapılan bu darbe, Lefkoşa’daki Türk Büyükelçiliği tarafından şifreli mesajla Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına iletildi. 1960 yılında imzalanan Kıbrıs Cumhuriyeti garanti antlaşmasının garantör ülkesi olan Türkiye, bir diğer garantör ülke olan İngiltere ile ortak bir operasyon gerçekleştirmek için durumu görüştü. İngiltere’nin destek vermemesi halinde Türkiye tek başına askeri operasyon gerçekleştirme kararı aldı.

19 Temmuz 1974’te Kıbrıs’taki durum Genelkurmay Başkanlığındaki komutanlarla görüşüldü ve görüşmenin ardından Bakanlar Kurulu oy birliği ile Kıbrıs’a askeri müdahale kararı aldı.

Aynı gün Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait bir filo, çıkarma gemileriyle Akdeniz’e açıldı. Kıbrıs Barış Harekatı, TSK’ye bağlı birliklerin Lefkoşa-Hamitköy-Gönyeli ve Pınarbaşı bölgelerine hava indirme, Yavuz Plajına denizden çıkarma yapmasıyla 20 Temmuz’da başladı. Harekatın parolası ise “Ayşe tatile çıksın” olarak belirlendi. 

Türk uçakları 21 Temmuz’da, Rum mevzilerine karşı harekete geçti. 4’üncü Paraşüt Taburu ile birleşen Kıbrıs Türk Kuvvetleri, Lefkoşa Havalimanı ile Kaymaklı bölgesine taarruza başladı. 2’nci ve 3’üncü komando taburları Zeytinli istikametinde ilerledi. 

Kıbrıs Barış Harekatı nedir? Neden ve ne zaman yapıldı? Ayşe tatile çıksın parolası nedir?Harekatın ikinci günü, 3’üncü Paraşüt Taburunun taarruzu sonucu Deliktepe düştü. Girne’ye giren Türk birlikleri Lefkoşa’ya yöneldi. Bu sayede Lefkoşa-Girne hattı birleştirildi. Lefkoşa’nın Türk kesiminin denizle bağlantısı sağlandı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çağrısı üzerine Türkiye, 22 Temmuz saat 17.00’den itibaren harekata son verdi.

Kıbrıs Barış Hareketi sonucu Türk Silahlı Kuvvetlerinden 415 kara, 65 deniz, 5 hava ve 13 jandarma olmak üzere toplamda 498 şehit verildi, 1200 kişi de yaralandı. 1672 Kıbrıs Türkü şehit oldu. Rum ve Yunan tarafında 4 bin kişi öldü, 12 bin kişi yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir