Küçük Çocuklarda Görülen Problemler

Bismillahirrahmanirrahim

Küçük Çocuklarda Görülen Problemler:

İnsanın küçük yaşlarda hayatı şekillenmeye başlıyor kimlik ve karakterinin nasıl bir hal alacağının temelleri o zamanda atılmış olur. Bu nedenle küçük yaşlarda çocukların eğitimine eğilimlerine dikkat edilmesi gerekir. İleri ki yaşlarda sorun yaşamanın da bu şekilde önüne geçilmiş olabilir.

Küçük çocuklar sıkıntı ve problemlerini sözlü olarak ifade edemezler davranışlarıyla ufak tefek belirtiler ortaya koyarlar. Sadece anne ve babaya verdikleri bir sinyal olarak algılanmalıdır.

Bazı hareketler vardır ki gözlem altına alınması ve sebebinin ne olduğunun araştırılması gerekir. Bazen da anne ve babanın yapmış oldukları yersiz baskılar sonucunda çocuklarda olumsuz etkiler ortaya çıkartır. O yüzden anne ve babaların çocuk gelişimini öğrenmeleri bilgi sahibi olmaları gerekir. Buna göre de en uygun tutumu benimsemeleri gerekmektedir.

Çocuklarda çok sıkça görülen bazı problemler vardır. Bunlardan birçoğu gelişim ve duygusal bakımdan olgunlaşmanın geri veya sorunlu olması ile alakalıdır.

Parmak Emme:

Parmak emme annelerin endişelenmesine sebebiyet verebilir. Vazgeçirmek için çalışabilir çocuk ise ısrarla belkide annenin göremeyeceği yerlere girerek bu davranışı sürdür. Çünkü çocuklar için parmak emme adeta bir ihtiyaçtır.

Parmak emme zararsız bir davranıştır bütün bebeklerde buna rastlamak mümkündür. Bunun nedeni yeni doğan bebeklerin parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenmiş olmasıdır. Anne tarafından emzirmeye bir hazırlık olarak bebekler emmeyi öğrenmiş olarak doğarlar.

Anne çocuğu sütten kestikten sonra dahi belli bir müddet bu parmak emme devam edebilir. Bazen buna yeni çıkan küçük süt dişlerinin kaşınması sebebiyet verebilir. İlerleyen dönemlerde çocuk uykusu geldiğinde parmağını emerek uygulayabilir. Annenin kucağında onu emerek uyuma alışkanlığını bu şekilde sürdürür. Bunlar anormal bir davranış gözüyle bakılmamalı üstüne de gidilmemeli  görmezden gelinmelidir.

Bebekleşme:

Çocukların dört beş yaşından sonra veya parmak emmeyi bıraktıktan sonra yeniden parmak emme başlaması halinde bunu psikolojik nedenli bir gerileme olarak görmek mümkündür çoğu zaman bunun nedeni kardeş kıskançlığı gibi bir nedenle Bebekleşmektir.

İlgi görmediğini için kendisini çocuk kötü hisseder onun içinde bebek olmayı arzu eder gayri ihtiyari olarak da bebeksi tavırlar ortaya koyar. Alt ıslatmaya tekrar döner, bebeksi konuşma gibi tavırlar ortaya koyar buradan anlaşılabilir. Anne veya baba bu şekilde çocuğuna ilgi gösterir ise çocuk bu hareket devam ettirmeye çalışır. Parmak emdiği için azarlanıyorsa iyi kötü dikkatleri çektiği ilgi gördüğü için bunu ısrarla sürdürebilir. Bunun yerine çocukla doğal bir şekilde ilgilenme yöntemleri geliştirilmelidir. 

Eğer çocuğunuzun elini ağzını götürdüğünde, elini çek demek yerine hadi gel birlikte resim yapalım, boyama yapalım diyerek eline bir kalem verecek olursanız hemen elini ağzından çekmiş olacaktır. Hem de ilgi görmek için bebekleşmek zorunda olmadığını hissedecektir.

 

Rahatlama:

Çocuklar bazen dış dünyadan kaçış için bazen da ailenin huzursuz bir ortamı mevcut ise çocuk masa altına Gözden Uzak karanlık bir köşeye sığınır parmağını emerek iş dünyasına gömülür. Genellikle bu hareket aile içi şiddet kavga yaz huzursuzluk durumlarında şehit olan çocuklarda gözükür.

Büyükler münakaşalarının sonunda bir çözüm bulabilirler ama çocuklar ne yazık ki bunu bulanmayabilirler dış dünyadan bu şekilde nefret ederler, korkarlar iç dünyalarına çekinmeye başlarlar. Elbette her evde uyuşmazlık anlaşmazlık olur. Eğer anne ve baba arasında geçimsizlik hafta içinde birden fazla ufak bir ağız kavgası gibi şeylerle ve sonunda uzlaşmayolu bulunuyor ve barış oluyorsa bunları çocuklardan gizlemeye gerek yoktur. Aksine çocuk anne ve babasının isteklerinin birbirleriyle çelişebildiğini ama bir şekilde uzlaşma yolu bulduklarını görür ve öğrenir gerekiyorsa özür dileyen ebeveynler affetmeyi, gönül almayı, telafi etmeyide çocuğa öğrenmiş olurlar.

Sürekli  kavga halinde olan aileler uzlaşma sağlayıp huzurlu bir ortam ortaya koyamayınca çocuk umutsuzluğa ve umutsuzluğa kapılır bu durumda gerçek dünyadan hayal dünyasına sığınır.

Büyümekten Kaçış:

Anne ve baba tarafından çocuk zorlanması halinde çocuğun bunun kaldıramaması büyümeyi reddetme ve bebekleşme eğilimini ortaya çıkartır mesela Okuma yazmayı veya matematiği bir an önce sökmesi için çocuk zorlanırsa burada kaç iş yapabilir.

Çocukta öğrenme problemleri varsa yaşıtlarına yetişemiyor sa canı sıkılır kendini bir şekilde rahatlatma yolu için bebekleşme veya Parmak emmeye sevk edebilir. genelde parmak emme bir şekilde rahatlama hareketidir.

Çözüm nasıl olmalıdır:

5-6 yaşlarında sona ermeyen parmak emme davranışı çocuğun yaşıtları tarafından hor görülmesine ve geri kalmasına sebeb olabilir .  çocuğun öğrenme konuşma ve iletişim becerilerini geriletir Ayrıca uzun süren parmak emmenin çene kemikleri ve dişleri üzerinde de olumsuz etkileri vardır.

anne ve babaların unutmaması gereken şudur bu hareket çocuğun kendisini rahatlatmak için sığındığı bir harekettir bunun bilinmesi gerekir Çocuğun elinden  alınmaya çalışılırsa çocuk çok rahatsız olur anne ve babalar hiçbir zaman Çocuğun parmak emmesi ile doğrudan mücadele etmemelidirler bu Harekete neden başvurduğu ile ilgilenmelidirler. 

ilk önce çocukla konuşulmalı kendini ifade etmesine yardım edilmeli çocukla bol bol konuşarak elini ağzından çekip cevap vermesi sağlamalı iletişim becerilerini geliştirmek gerekir.

Çocuk fazla Televizyon seyrediyor ve pasif bir şekilde oturuyor iken parmaklarını emebilir. Oysa oyun oynarken elleri bir işle meşgul olacaktır çocukları zorlamadan kolayına giden ve hoşlanarak yaptığı aktivitelere yönlendirmek dikkatini daha çok dış dünyaya çevirmesine yardımcı olur.

Çocuk bebeksi  davranışlar ve zevkler yerine büyüklere mahsus zevkler ona öğretilmelidir bu da çocuğun bunu başardığında Aferin dönmeli çocuk bu şekilde takdir edilmeli bu takdir hazzına da çocuk çalıştırılmalıdır.

Eğer çocuk kardeşinden dolayı bu hareketleri yapıyor ise kardeşine gösterilen ilgi kadar kendisine de ilgi gösterildiğini farkına vardığım balım ona büyük olmasından ötürü bazı hak ve imkanlar verilip gösterilmelidir. yapabildiği şeylerden dolayı öbür düğünde ona” Maşallah sen büyüdün  Bu nedenle sen bunları yapabiliyorsun” denmeli ve büyümenin güzel olduğu fark ettirmelidir.

Çocuk da olsa güzel sözlerle gönül almalı, her zaman güzel söz ve davranışlar sevgi köprülerinin kurulmasını sağlar. Siz de çocuğunuzla bir sevgi köprüsü kurun.

Kaynak: Hatice Kübra ergin, Çocukların beden dili kitabından istifade edilerek yazılmıştır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın