KULAK ÇINLAMASI

KULAK ÇINLAMASI

Dışarıdan uyaran bir ses olmadığı halde, kulak içinde duyulan ve anlam verilemeyen bir takım seslere topluca “çınlama” denmektedir.

Sümkürme, çiğneme, esneme, hapşırma ve öksürme gibi baş hareketleri sırasında duyulan çınlamalar normal olup hastalık belirtisi sayılmazlar. Yine ara sıra duyulan ve “hayırlı bir haber” şeklinde yorumlanan çınlamalar da zararsız kabul edilir.

DİKKAT: Kulakta, “nabız atması” şeklinde duyulan ritmik sesler ciddiye alınmalıdır. Genellikle yüksek tansiyonda duyulan bu sesler, kulak çevresindeki atar damarların hastalığına da işaret edebilirler. Uğultular şeklinde derinden gelen sesler, aşırı derecede tansiyon düşüklüğünü ve kansızlığı düşündürmelidir

kulak çınlaması ile ilgili görsel sonucuKulak Çınlamasının Diğer Sebepleri;

* Kuvvetli beden hareketlerinden sonra kulakta “nabız atması” şeklinde duyulan sesler tamamen normal olup dinlenme ile kendiliğinden geçer.

* Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan çınlamalar, kulak fonksiyonlarının zayıflamakta olduğunu gösterir.

* Şeker hastalığında, tiroid bezi bozukluklarında kulak çınlamaları şeklinde sesler duyulmakta, hastalık belirtilerinin zayıflaması ile birlikte azalmaktadır.

* Kimyevi ve toksit maddelerle zehirlenen kimselerde, kulak çınlamaları zehirlenme belirtilerinden sayılmaktadır.

” Uyuşturucu madde, alkol ve aşırı tütün tüketen kimselerde de kulak çınlamaları görülmektedir.

* Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan streptomisin, neomisin, kanamisin gibi antibiyotiklerin alınmasında kulak çınlamaları bir yan etki olarak ortaya çıkarlar.

* Diş kulak yolu, tamamen, kulak kiri ile kapandığında, orta kulak ve iç kulak iltihaplarında, diş ve diş eti iltihaplarında, kan kanserinde (lösemi) kulak çınlamasına benzer sesler duyula bilmektedir.

*Ayrıca, işitme sinirlerini içine alan bir sinir sistemi hastalığında da kulak çınlaması görülebilir.

* Kulak kiri, kulak enfeksiyonları, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak kemikçiklerde kireçlenme, alerji, bazı tümörler, bazı depresyon hastalıkları, damarsal hastalıklar, bu nedenler kulak çınlamaları yol açabilir.  Cep telefonuyla uzun süre konuşmak ve kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek kulak çınlamasını tetiklediği  faktörlerdendir.

PRATİK ÇÖZÜM TERKİPLER:

  • Sorgun ağacı tohumu yağı, kulağa damlatılır,
  • Kulağa soğan suyu damlatılır,
  • Defne tohumu, bal ile macun yapılır, birer kaşık yutulur,
  • Kulağa üçer damla susam yağı damlatılır,
  • Defne yağı üçer damla damlatılır,
  • Acı Badem yağı iki damla damlatılır,
  • Mersin yağı kulağa üç damla damlatılır.
50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın