Küresel ısınma

Küresel ısınma

Küresel ısınma ne demektir?  Küresel ısınma insanın, Yaratıcı tarafından konulan denge ve ölçüyü bozmasının neticesi midir?

Okyanuslar hızla ısınmaya devam etmekte. Buzul tabakaları  parçalanmakta ve erimesi hızlandı bunun neticesi de deniz suyu seviyesini yükseltmektedir. Çeşitli kıtlarda meydana gelen orman yangınları ile dünyanın oksijen yapısı etkilenmiştir. Birçok göl kurudu ve kayboldu aral gölü gibi. Göllerin suyunun çekilmesi ile küçülmeler artıyor. Kurak dönemler uzuyor. Irmaklar kuruyor. Kış sıcaklıkları artıyor. İlkbahar erken geliyor. Sonbahar gecikiyor. Bitkiler erken çiçek açıyor. Göç dönemleri değişiyor. Yaşam alanları farklılaşıyor. Toplu hayvan ölümleri çoğalıyor. Kuşlar erken yuva yapıyor. Kıyı şeritleri erozyona uğruyor. Mercan resifleri ağarıyor. Kar yığınları azalıyor. Bulut ormanları kuruyor. Hastalıklar yayılıyor. Amfibiler yok oluyor. Yüksek enlemlerde sıcaklıklar artıyor. 

Küresel ısınma ne demektir?;

Atmosfere salınan karbondioksit oranının çoğalması neticesi ile sera gazlarının artması ile dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve hava da ölçülen ortalama sıcaklık artışına küresel ısınma denmesi mümkündür. 

Sera etkisi doğal bir olaydır fakat çeşitli zararlı gazların, BM Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin, yayınlanan raporunda, küresel ısınmanın çok büyük ölçüde insan etkinliğinden kaynaklandığı açıklanmıştır. 

Dünya’daki sera etkisine neden olan gazlar %36-70 Su buharı, %9-26 Karbon dioksit, %4-9 Metan ve %3-7 ile Ozon’dur. 

Uzmanlar yüzyılın sonuna kadar 1,5 ila 5,5 derecelik bir sıcaklık artışı öngörüyor. Ancak ısınma aşamalı olmayabilir. Alaska ve And Dağları’nın karlı zirvelerine varıncaya kadar her yer ısınıyor, hem de çok hızlı bir şekilde. Sıcaklıklar geçtiğimiz yüzyıldan bu yana Dünya genelinde 0,6 derece arttı ancak en soğuk, en uzak noktalar daha fazla ısındı. 

Dünya’nın her yanında, buzullar değişime uğruyor. Kilimanjaro’nun ünlü karları,1912’den bu yana %80’in üzerinde eridi. Garhwal’da (Himalaya) buzulları öylesine büyük bir hızla eriyor ki, araştırmacılar Himalayaların orta ve batı kesimlerindeki buzulların, 2035’e kadar yok olacağına inanıyor. Kuzey kutbu’nda deniz buzu, son 50 yılda büyük ölçüde inceldi ve son 30 yılda da kapladığı alan yaklaşık %10 azaldı. NASA’nın düzenli aralıklarla yapılan lazer altimetre ölçümleri, Grönland’ın buz örtüsünün küçüldüğünü gösteriyor. Kuzey Yarıkürede tatlı su buzları, ilkbaharda çözülmeye, 150 yıl öncesine göre 9 gün erken, sonbaharda donmaya ise 10 gün geç başlıyor.

Sıcaklıkla birlikte buzlar eridiğinde, sonuç olarak deniz suyu seviyesi yükselmiş olacak. Okyanus suları ısınıyor ve hacmi genişliyor. IPCC raporuna göre; son 100 yılda Dünya genelinde deniz seviyesinde yaşanan 10 ila 20 cm yükselmede en büyük rolü, bu etkenlerin bileşimi oynadı. Dahası tuzlu su, tatlı suya karıştığında, içme suyu kaynakları tehlikeye girmekte ve tarım ürünlerinde sorunlara yol açmaktadır.

IPCC raporunda bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesinin 10 ila 90 cm yükseleceğini öngörüyor. Bu öngörünün en üst sınırı ise yaklaşık 1 metre, bu seviye; korkunç bir felakete yol açabilir.

Yaşlı Dünyamız insanların dengesizliği ile bozuluyor

Uzmanlar elde ettikleri verilere göre Dünya ısınmakta ve bu ısınmanın hızla gerçekleştiğini ortaya çıkıyor. Uzmanlar normal koşullar altında jeolojik zaman ölçeğinde meydana gelen olayların, artık insan ömrü kadar kısa bir dönemde gerçekleştiğini dile getiriyorlar.

BM Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli(IPCC)nin, yayınladığı raporda, ısınmanın çok büyük ölçüde insan etkinliğinden kaynaklandığını açıklandı. Küresel sıcaklık, binlerce yıl öncesindeki dönemlerde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde artıyor.

Buzullar eriyor Okyanus ısısı değişiyor

Kuzey Kutbu’ndan Peru’ya, İsviçre’den Endonezya’nın İrian Jaya buzullarına kadar çok büyük buzul alanları, dev buz dağları ve deniz buzları yok oluyor; hem de büyük bir hızla. Okyanuslarda meydana gelen bu değişiklikler neticesinde 10 yıl gibi kısa bir sürede çok büyük iklim değişiklikleri yaşanabilir. 

Yaşam dengesini yitiriyor. 

Çiçeklenme, yapraklanma, göç ve doğum gibi doğal süreçlerin zamanlamalarıyla birlikte, canlıların yaşam alanları da değişiyor. Birbirine bağımlı türler örneğin bitkiler ve polenlerini taşıyan böcekler, değişikliklere her zaman aynı uyumu sağlamıyor. Kuzey Kutup Bölgesinde iklim değişimi ile Yılın büyük bölümünü buz üstünde yaşayıp beslenerek geçiren hayvanlar, özelliklede kutup ayıları ve buz fokları etkilenerek yer değişimi yaşamaya başladı. 

uyduyla Kuzey Kutup Bölgesi üzerinde yapılan gözlemler 1978’den bu yapılmaktaydı, kalıcı deniz buzu bugüne kadar ki takiple her on yıllık dönemde %9 küçüldü.

Değişimi durdurmak için bir şey yapabilir miyiz?

Bu değişimi durdurmak ve dengelemek için: “Atmosferde birikmiş karbondioksit miktarını sıfıra indirmemiz gerekir. Ne yazık ki, insanlık bu yolu tercih etmemiştir. Velev ki, Atmosfere salınan karbondioksit miktarını, şu anda durdursak bile, ısınmaya teslim olmuş durumdayız. Bazılarımız isteme sekte sıkıntıları yaşamak zorunda kalacak. Bundan sonra ki her geçen yıl bir önceki yılı aratacaktır. Artık Dünya çok farklı bir Dünya olacak.”

Yeryüzündeki bozulmanın hızlanması aynı şekilde uzaydaki hızlandı uzay şimdiden çöplüğe dönmeye başladı uzayla ilgili çalışmalara katılan ülkelerin sayısı artmaya başladı. Uzayla ilgili birçok çalışma akabinde sorunu da beraberinde getirecektir. Çin devletinin attığı uydunun yörüngeden çıkması, Elan musk’ın uzay gemisi yörüngeden ve kontrolden çıkması gibi  uzay başımıza düşecek çöplerle doldu. 

“Biz, her şeyi bir ölçüye göre yarattık.” Kamer / 49

“…Onun katında her şey ölçü iledir.” Rad / 8

“Göğü Allah yükseltti ve mîzanı (dengeyi) O koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” Rahman / 7-8

İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara ­tattırıyor. Rum / 41

Bu ayetler karada, denizde ve kainatta bir denge ve ölçünün var olduğundan bahsetmektedir. “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden”  denge ve ölçünün bozulması ile atmosferde meydana gelen delinmeler neticesinde gazlar artmıştır. Kasırgalar artışa geçti. Bazı araziler bitki bitirmez duruma geldi. Tatlı suların tuzlu su haline dönüşmesi; gerek şehirlerde gerekse kırsal kesimde bozulmanın yaşanması, kaynak sularının azalması; kıtlıkların yaygınlaşması, yangınların çoğalması, sel gibi felâketlerin ve ölümlerin çoğalması; geçim sıkıntısının artması, her şeyin bereketinin kaçması insanların doyumsuz ve hesaplı ölçülü alemde ölçüsüz davranması neticesinde bu felaketler artmaktadır.  

Kısaca küresel ısınmanın sonuçları nelerdir?

Küresel ısınmanın hali hazırda birçok etkisini yaşayarak görüyoruz. İşte, küresel ısınmanın sonuçları; Buzulların erimesi, yağmur miktarındaki sağanak şeklinde yağışlarda artış, denizlerin su düzeyinde yükselme, fırtına ve sel hasarlarının artması, tundraların erimesi, buharlaşma miktarında artış ve kuraklık.

Küresel ısınma iklim değişikliklerine sebep olarak, şiddetli kasırgalar ve sellere neden olurken, uzun süreli kuraklıklar ile de çölleşmelere neden olmaktadır.

Kutuplardaki buzulların erimesi kıyı kesimlerin tamamen sular altında kalmasına sebep olacaktır. Bu da dünyadaki yaşanabilir alanı daraltıp tarım alanlarını etkileyecektir.

Karlı dağlardaki ısı değişimleri nedeniyle sık sık çığlar oluşacak ve çevresindeki yerleşim yerlerine tehlikeye sokacak.

Su kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu susuzluk baş gösterecek.

Sıcaklık artışları kuraklık, çölleşme ve orman yangınlarına neden olmaktadır.

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın