Kuyu

Kuyu 

Kuyu kimine göre susuzların susuzluklarını giderdiği yer, kimine göre çölde görülen bir serap, kimine göre ise çilehanedir.

Sen Ey Talip!

Sen ne diye ararsın kuyuyu? Susuzluğunu gidermek için mi, seraplara dalmak içim mi, yoksa aslını bulmak için mi ararsın? Unutma! Ey Talip, kuyu kimine derindir, kimine serin. Senin amacın serinlemekse serinlersin, amacın derinlere inmekse bilesin ki kuyu karanlıktır, karanlığa herkes giremez. Unutma! Ey Talip, hazineler derinde olur onlara ulaşmak ise zordur.

Ey Talip, unutma! Şükret ki kuyu senin zindanın olmaktan çıksın, senin için mükâfat olsun. Bilesin ki Ey talip! Kuyu âşıkların dergâhıdır, dergâha ümitsiz, umutsuz ve çaresiz girilmez. Kapıya kadar gidebilmişsen yol gösterilmiştir. Ümide, umuda ve çareye vesile olacak olan oradadır. Göresin ki Ey Talip! Orada gördüklerinin tek şartı teslimiyettir.

Kuyu Sensin Ey Talip! İçinde ki derinliği de, serinliği de seçmek sana kalmış. Unutma Ey Talip! Herkesin kuyusu kendine derindir. Kimi çıkamaz kalır, kimi çıkar dünyaya sağır kalır. Kalanlar seraba dalanlar, dünyada kalanlardır. Çıkanlar sadrına sığmayan, semaya varanlardır.

Çıkmak istersen kuyudan, kuyunun sahibini hatırla! Seni kuyuda dahi yalnız bırakmayanı, karanlıklar içinde dahi seni gözeteni hatırla. Mevlana Hz. Dediği gibi; “İnsan suya düştüğü için değil, sudan çıkamadığı zaman boğulur.” Sen Ey Talip! Kuyudan çıkmak için çabala muhakkak sana bir yardım eli uzatılır. Ümitsizliğe düştüğün an, nefsine teslim olduğun andır. Kuyu nefsine değil, Rabbine teslim olma yeridir ey talip. Kime teslim olduğuna dikkat et. Unutma ki ümidi yalnız kâfirler keser.

Ey Talip! Nefes aldığın her an ümit var, kapılar açık demektir. Sen yeter ki kapıyı vurmayı bil, kapıda durmayı bil. Kapıya vuranlar, kapıda duranlar, yılmayanlar, usanmayanlar kuyunun mükâfatına varanlardır. Şimdi sen seç ey talip! Susuzluğunu gidermek için mi, serinlemek için mi istersin kuyuyu, seraplara dalmak için mi, yoksa aslını bulmak sadrının sırrına varmak için mi istersin. Seçimini iyi yap ey talip! Unutma ki kuyu âşıkların dergâhıdır, aşk zor iştir, sabır ister, sebat ister, aşk seni senden ister. Vereceksen sende ki seni kuyu sensin, kuyudan çıkmak için kendini bilesin, kendini bilen Rabbini bilir…

Kuyu âşıklar dergâhıdır,
Kuyuya düşeni çağırın gelsin.
Kuyu âşıklar meydanıdır,
Kuyuyu bulanı çağırın gelsin.

100% LikesVS
0% Dislikes

2 thoughts on “Kuyu

 • 8 Haziran 2021 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  İçimizdeki kuyuların kuytularına takılmayıp ışığa erişebiliriz inşallah.. Kelamınıza sağlık

  Yanıtla
  • 8 Haziran 2021 tarihinde, saat 20:06
   Permalink

   Amin, teşekkür ederiz. 🤲

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: