Mahmud Esad Coşan

Mahmud Esad Coşan

Mahmud Esad Coşan, 1938 yılında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Ahmet’çe köyünde doğdu. Babası Halil Necati Efendi, annesi ise Şadiye Hanım’dır. Coşan’ın soyu anne-baba tarafından Buhara’dan Çanakkale’ye göç etmiş seyyidlere dayanır.

1950’de İstanbul Vezneciler İlkokulu’nu, 1956’da Vefa Lisesi’ni bitirerek aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi bölümüne girdi. Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Ortaçağ Tarihi ile Türk-İslam sertifikalarını alarak, 1960 yılında Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde açılan asistanlık imtihanını kazanarak , Klasik-Dini Türkçe Metinler Kürsüsüne asistan olarak girdi. Coşan sırayla doktor, doçent ve profesörlük unvanlarını aldı. 

Mehmed Zâhid Kotku Hazretleri’nin sohbetlerine devam eden Halil Necati Efendi oğlu Esad Coşan hocaefendi’yi de ilim ehlinin sohbet halkasına katıldı. Mehmed Zahid Kotku hazretlerinin yakın ilgi ve muhabbetine muhatap olan Esad Efendi daha sonra onun damadı oldu. 1980 yılında M. Zahit Kotku’nun vefatından sonra da ilim ve irşad görevinin başına geçti. Mahmud Esad Coşan hoca efendi tasavvuf, ilim ve aksiyonu şahsında birleştirdi.

İstanbul, Ankara, Konya ve Bursa’da hadis ve fıkıh enstitüleri açtırdı. Doğu dillerinden Arapça ve Farsça’yı, batı dillerinden Almanca ve İngilizceyi bilmekteydi. Üniversitede yüzlerce öğrenci yetiştiren Esad Coşan hocaefendi 1987 yılında emekli oldu.

4 Şubat 2001 tarihinde, damadı Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel ile bir cami açılışı yapmak için Grifit şehrine giderken, Avustralya yerel saatiyle 12’de, Sydney civarında, Dubbo kasabası yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti.

 Mahmud Esad Coşan Eserleri

-Allah’ın Gazabı ve Rızası 

-Avustralya Sohbetleri

-Avustralya Sohbetleri

-Başarının Prensipleri

-Çocuklarla Baş başa

-Doğru İnanç ve Güzel Kulluk-Gayemiz

-Güncel Meseleler 1

-Güncel Meseleler 2

-Hacc’ın Faziletleri ve İncelikleri

-Hacı Bektaş-ı Veli

-Haydi Hizmete!

-Hz. Ali Efendimizden Vecizeler

-İmanın ve İslam’ın Korunması

-İmanın ve İslam’ın Korunması-2

-İslam Çağrısı

-İslam, Tasavvuf, Hayat

İslam’da Eğitimin İncelikleri

-Mehmed Zahid Kotku (KS) ve Tasavvuf — Sempozyum Bildirileri

Miraç Gecesi

-Ramazan ve Takva Eğitimi

-Ramazan ve Güzel Ameller

-Sosyal Çalışmalarda Organizasyon ve Başarı  

-Tasavvuf Yolu Nedir?

-Tebliğ ve İrşad Çalışmaları

-Yeni Dönemde Yeni Görevler

-Yeni Ufuklar

-Yunus Emre ve Tasavvuf

-Zaferin Yolu ve Şartları  

-Zikrullahın Faydaları

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir