MANTAR ZEHİRLENMESİ

DİKKAT: Ağaçlıklar arasında ve kırlarda, kendiliğinden yetişen mantarların zehirsizlerini zehirlilerinden ayırmak çok zordur.Bu sebeple, zehirsiz olduğundan emin olmadıkça kir mantarı toplayıp yememelidir. En garantisi, seralarda özel olarak yetiştirilen ve marketlerde ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan mantarlardan alıp yemelidir.

ZEHİRLİ MANTARLAR

Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine “Amanita Muscarina” ve “Amanita Phalloides” adı verilen iki cins zehirli mantar sebep olmaktadır. Muscarina’nin zehiri yüksek Isıda bile tesirini kaybetmediğinden;bu cins mantarlar pişirilerek yense dahi üç saat içinde zehirlenme belirtilerini gösterirler.

Belirtileri:

* Göz yaşarması, hol tükürük salgısı, terleme, kusma ve karın ağrısı ilk belirtileridir.

* Bu belirtileri takiben karın adalelerinde kramplar, ishal, baş dönmesi kas seğirmesi ve göz bebeklerinde küçülme görülür.

Aman Dikkat!

* Hasta doktora yetiştirilmediği zaman şok ve koma hali kaçınılmaz olur ve solunum kifayetsizliğinden ölümle neticelenir.

A. Phalloides cinsi mantarların zehiri ısıya dayanıksız olduğundan pişirilerek yendiği takdirde ağır bir etkisi görülmez. Ancak çiğ olarak yendiği zaman şiddetli zehirlenme belirtileri gösterir. Tesiri, yendikten 6 ila 24 saat arasında ortaya çıkmaya başlar.

Belirtileri:

” Karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi genel zehirlenme belirtilerine ilaveten idrar çıkaramama görülür.

A.Phalloides’in zehiri, en büyük tesirini karaciğer üzerinde gösterir. Tedavi edilmediği takdirde, karaciğer harabiyetine bağlı olarak sarılık ortaya çıkar. Bir hafta içinde hasta kaybedilir.

Ne Yapmalı?

* Mantar yendikten sonra, zehirlenme belirtileri görülür görülmez hasta kusturulmalıdır

* Parmakla küçük dile dokununca kusma temin edilemiyor ise tuzlu su veya ipeka şurubu verilerek kusma sağlanmalıdır

* Kusma ile ishal, aslında vücudun kendi kendine aldığı bir savunma şeklidir. Her iki durumda da vücut zehiri dışarı atmak istemektedir. Eğer kusmadan sonra ishal görülmez ise; müshil içirilerek hastanın bağırsaklarını boşaltılmalıdır.

* Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkün ise mantar örneği de beraberinde götürülmelidir

A. Muscarina cinsi mantar zehirlenmelerinde deri altına veya damar içine Atropin” verilmesi en tesirli tedavi şeklidir.

* A. Phalloides cinsi çiğ mantar zehirlenmelerinde ise damardan “Dekstroz” verilir. Aynı zamanda karbonhidratça zengin bir diyet uygulanır. Bu tür zehirlenmede Atropin’in bir tesiri yoktur.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın