Mescidi Aksanın Minber Hikayesi

Mescid-i Aksa Minber Kıssası – Selahaddin-i Eyyubi:

“Bir zamanlar Bağdat’ta ünlü bir marangoz varmış. Ömrünün ahir zamanında çok güzel bir minber oymuş. Şaheser bir güzellikte bu mihrabın üzerinde Sedef kakmalı (İşlemli), ceviz ağacından yapılma. Her hali ile Alımlı mı alımlı olan bu mihrabı Her gören onun güzelliğiyle büyüleniyormuş.

Güzel minberin namı almış yürümüş. Öyle ki Bağdat’a her gelen, marangoza gidip şu mihrabı görelim belki ustası satarsa alırız umuduyla ‘Şu minberi bize sat, falanca camiye götürelim’ diyormuş. Mihrabı yapan ustanın Onlara cevabı hep aynı olurmuş, “Bu minber Mescid-i Aksa’da duracak”.

Ahali şaşırıyor tabii, “İyi de Kudüs Haçlı işgali altında”. Marangoz yüksünmeden hep aynı cevabı veriyormuş;

Benim elimden gelen bu. Ben zanaatkârım. Minber yontarım. Bir babayiğit de çıksın, Kudüs’ü geri alsın, bu minberi de yerine oturtsun.”

Derken bu minber hikayesinin konuşulmadığı hiçbir şehir kalmamış. Herkes minberin güzelliğini bire beş katarak birbirine anlatırken, aynı hikayeyi 7–8 yaşlarında bir çocuk da işitmiş. Ama o, eserin güzelliğinden ziyade, müessirin vasiyetine kulak vermiş.

Aradan 40 yıl geçmiş ve o minberi durması gereken yere, Mescid-i Aksa’ya yerleştirmiş. Diller onu Selahaddin-i Eyyubi diye anmış…”

Çocuklarımıza bu ümmetin nasıl bir ümmet olduğunu nasıl şahsiyetler yetiştirildiğini nice feraset ve basiretle dolu neferlerle süslendiği anlatmak lazım. Dizilerden ve çizgi filmlerden çocukların fırsatı kalırsa kurtulmak için çekin alın.

Mihrab ustasının söyledikleri 7-8 yaşlarındaki bir çocuğun hayatını nasıl etkilemiş görün evet bu hikaye ama anlamlı bir hikaye. Çocuklarımızı yetiştirmek hususunda rabbim yardımcımız olsun. Bizim kahramanlarımız çok yeter ki siz onların üzerindeki tozlu tarih sayfalarını aralayın…

Not: Bağdatlı Minber ustasının minberi ne yazık ki 1969 yılında Avusturyalı akli dengesi bozuk bir şahsın çıkardığı yangın sonucu yok olmuştur. Şimdiki minber Ürdün devleti tarafından eskisinin yerine yapıla konulmuş olan minberdir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın