Mezar Ziyareti

Mezar Ziyareti

Kabirleri ziyaret etmek ve yanlarında ayakta duâ okumak da sünnettir. Nitekim Resûl-i Ekrem (sav) “Bakia” mezarlığına çıktığı zaman bu şekilde yapmıştır. Kabristan’da “Yasin-i Şerif” okumak da, sünnetle sabit olmuştur. Nitekim: “Her kim kabristana girer de Yasin Sûresi’ni okursa o gün Allah kabirdekilerin azaplarını hafifletir. Okuyana oradakilerin sayısınca sevap verilir” Hadis-i Şerifi, bunun delilidir. Yasin Sûresi’ni bilemeyen mükellef; Kur’an-ı Kerim’den Fatiha, Ayete’l Kürsi ve İhlas okur. “Ya Rabbi; okuduğumun sevabını fûlana ve burada yatanlara ulaştır” diye dua eder.

Ziyareti yapılan kabir ehlinin kabrinin ayak ucu tarafına durur. Yüzüne doğru veya kıble itikametine gelecek şekilde ayakta durulur veya oturulur. Yâsîn-i şerîfi, 1 ayetel kursi ile 11 defa İhlâs sûresini, yahut da bildiği âyet ve sûreleri okumak câiz ve münasiptir. Okunanlar ziyaret edilen merhuma, hem de orada medfun olan diğer müminlere hediye edilir. 

Kabristanda dikkat edilmelidir çünkü; Mezarları çiğnemek mekruhtur. Mecbur kalınmadıkça mezarların üstüne basılmaz, toprakları çiğnenmez. Hadîs-i şerîfte ateş üzerine basmanın, mezar üzerine basmaktan hayırlı olacağına işaret olunmuştur. 

Kabir üzerini yeşillikler ve çiçeklerle, ağaç dikerek yeşillendirilir. Kuruyan ağaçlar kesilebilir. Yeşile zarar verilmemelidir. Muayyen günlerde kabir ziyaretine gitme imkânı bulamayan kimseler, bulunduğunuz yerden okunan kuran ve edilen dua ile bu hediyeyi kabir ehline gönderebilir. Ölü namına iyilik yapmak, sadakalar dağıtmak da câizdir. Ölü kendi adına yapılan iyiliklerden memnun ve müstefîd olur.

 Ashab bir gün Resûlüllah Efendimize şöyle bir soru sordular: “Yâ Resûlâllah, biz ölülerimiz için sadaka veriyoruz, dua ediyoruz. Bu ona erişir mi?” Resûlüllah Efendimiz şu mânidar cevabı verir: “Evet, erişir. Onlar onunla sevinirler. Tıpkı birinizin kendisine hediye edilen bir tabak yemeğe sevinmesi gibi…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir