Minyatür İnsan Kalbi Üretildi

Laboratuvarda mini kalpler üretildi tıpkı gerçek kalp gibi atıyor.

Minyatür kalpler, susam tohumlarından büyük değiller ve hipnotik bir ritimle nabız gibi atıyorlar. Bunlar, laboratuvarda odacıklı olarak üretilen ilk insan “mini kalpleridir”. Bu Minyatür organlar veya organoidler, 25 günlük bir insan embriyosunun çalışan kalbini taklit ediyorlar organoidler insanın birçok çözülemeyen gizeminin çözülmesine  yardımcı olabilir.

Syracuse Üniversitesi’nde geliştiren kalp organoidleri hakkında biyomühendis olan Zhen Ma, “Bu harika bir çalışma” diyor. Deney, doğuştan kalp kusurlarını ve insan kalp oluşumunu anlamak için “çok önemli” – şimdiye kadar hep hayvan modellerine dayanan çalışmalar yapılmaktaydı, diyor.

10 yıldan fazla bir süredir beyin, bağırsak ve karaciğer gibi “miniorganlar” yetiştirme çalışmalarına nazaran, kalp organoidlerinde daha başarılı bir sonuç alınmıştır. Organoidlerin çapı yaklaşık 2 milimetredir bir embriyonun kalbi ile aynı hızda, dakikada 60 ila 100 kez atan, açıkça tanımlanmış bir odaya sahipler .

Avusturya Bilimler Akademisi Moleküler Biyoteknoloji Enstitüsü’nde bir kök hücre biyoloğu olan baş yazar Sasha Mendjan, “İlk gördüğümde, bu odaların kendi başlarına oluşabilmesine şaşırdım” diyor. “Şaşırtıcı olan şey, deneyin işe yarayıp yaramadığını ve organoidin işlevsel olup olmadığını hemen görmeniz, çünkü diğer organların aksine atıyor.”

Şimdiye kadar laboratuvarda 3 aydan fazla hayatta kalan mini kalpler, bilim insanlarının kalp gelişimini benzeri görülmemiş ayrıntılarla görmelerine yardımcı olacak. Mendjan, bebeklerde doğuştan kalp kusurları ve kalp krizi sonrası kalp hücresi ölümü gibi kalp sorunlarının kökenlerini de ortaya çıkarabileceğini söylüyor. 

Aguirre, bir sonraki mantıklı adımın, atan kalp organoidlerini vasküler ağlara bağlamak ve kan pompalama yeteneklerini test etmek olduğunu söylüyor. Mendjan’ın ekibi, besin suyunu dört haznenin tamamıyla organoidler üretecek şekilde ayarlamayı planlıyor. Bu kadar gelişmiş kalp organoidleri ile araştırmacılar, bu ek boşluklar oluşmaya başladığında ortaya çıkan birçok gelişimsel kalp problemini keşfedebilirler.

Ma için, tüm odaları ve yapılarıyla daha yetişkin benzeri bir kalp organoid yetiştirmek, alanın geleceğidir. Ancak bunun önümüzdeki on yıl içinde olacağını düşünmüyor. Tamamen kalbi andıran bir organoid için, “daha alınacak uzun bir yol var” diyor.

Kaynak: Sofia Moutinho

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın