Mithras Tapınaklarında Aranılan Nedir?

Zerzevan Kalesi Harabelerinde Bulunan Mithras Tapınağında Aranılan Nedir? 

Rothschild ve Rockefeller aileleri ile gündeme gelen Zerzevan Kalesi’ndeki Mithras tapınağındaki hareketliliğin nedeni herkes tarafından merak uyandırdı. Her gün özel uçaklarıyla bu ailenin fertleri burada bulunan Mithras tapınağına ziyarette bulunuyorlar. 

Mithras Tapınağı Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı Nerededir?

Zerzevan Kalesi Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunmakta, Roma İmparatorluğu döneminde tekrar restore edilip inşa edilmiştir. İlk olarak bu kalenin tarihi Asurlara kadar uzanmaktadır. Asurlulara ait sınır garnizonu bağlı askerlerle birlikte burada siviller yaşamaktaydı.

Zerzevan Kalesi’nde 2014 yılında başlayan arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarında tesadüfen bulunulduğu ifade edilen Mithras Tapınağı sayesinde ziyaretçi akınına uğradı UNESCO hemen burayı Dünya Mirası Geçici Listesine aldı. Zerzevan Kalesi İlluminati’nin burada gizlice örgütlenip ilk başladığı yer olarak belirtilir.

Mithras kimdir Ve Dini Nasıldır?

Mithra inancı, M.Ö. 5’inci yüzyılda İran’da doğdu. Pers kökenli Mithras (Mithra), evreni kontrol eden güneş tanrısı olarak biliniyor. Adaletin, ışığın, inancın ve savaşın da simgesi. Anlaşma ve dostluk kavramlarının da tanrısı olan Mithras (yenilmez tanrı olarak bilinir) önderliğinde M.Ö. 6. yüzyılda kurulan din, M.S. 2. ve 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nda yaygınlaştı. M.S. 4. yüzyılda imparatorlukta Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte yasaklandı.

Mithras Tapınağı Nasıl Bir yapıya Sahiptir?

Tesadüfen ortaya çıkarılan mithras Tapınağı yeri alelade seçilmiş bir yer değildir. Burada yapılan gizlice ayinlere katılanların çoğunluğu astronomi bilgisine sahipti. Tapığının duvarlarında Fresk izleri var. Mithras’ın 7 aşamasının simgesi burada mevcuttur, her bir simge Merkür’den Satürn’e bir gezegeni sembolize ettiği söylenmektedir.”

Mithras Tapınağı, 7 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğinde, yüksekliği ise 2,5 metreden oluşuyor. Oyulmuş sütunlar ve nişlerin bulunduğu tapınaktaki duvarlardan birinde, Mithras sembollerinden ışın tacının kazılı olduğu görülüyor. Alanda, tavanda uyuşturularak kurban edilen boğanın ayaklarından asıldığı 4 bağlama yeri, kanın aktığı çanak, havuz mevcut. Bir tek ritüeller sırasında Mithras’ın boğayı kurban ettiği plaka eksik çünkü Hristiyanlıkta yasaktı. 

Mithras’ın Kurduğu Dini Nedir?

Mithras dinine giriş ise kolay değil bu dine genellikle aristokratlar ve askerler arasında yaygındı. Bu dine girmek isteyen adaylar, Mithra kültüne on iki ayrı sınavdan başarı ile geçerlerse kabul edilirlerdi. Bu sınavlar arasında ateş, su, açlık, soğuk, kırbaçlanma, dağlanma ve kan akıtılması gibi zorlu denemeler vardı. Adayları neredeyse tüketen bu sınav süreci yedi hafta kadar sürerdi. Başarılı olanlar, dinin gizemlerini saklayacaklarına and içerler ve ondan sonra vaftiz edilirlerdi.

Bu dinin girişinde vaftizi olacak olan kişi kanla yıkanır sonra bu kandan içer günahlarından bu şekilde arınır ve Mithras dinine girmiş olurdu. 

Ayin ve toplantı ritüelleri

Mithras mensupları, tapınakta kendi derecelerine göre oturuyor, en üst seviye 7 olarak belirleniyor. Mağaralarda gizlice düzenlenen ayinlerde, her bir derece için ayrı bir maske ve giysi giyilirdi.

Ayin ve toplantıda boğayı öldürdükten sonra Mithra ve Sol, boğanın etini paylaştıkları bir ziyafet ile dostluklarını kesinleştirirlerdi. Bu sırada, hayvan maskeleri takmış kişiler onlara hizmet ederlerdi. Şölenin sonunda, iki tanrı Sol’un arabası ile cennete yükselirlerdi. Bu şölen, inisiyasyon düzeylerini gösteren maskeler takmış bulunan iyilik yandaşlarının hep beraber paylaştıkları bir ortak sofra paradigması oluşturmaktaydı. Aynı biçimde, Mithra’ya iman edenler, boğanın etini yemek ve kanını içmekle, yeniden doğacaklarına ve Mithra ile birlikte güneşin göklerdeki evine yükselerek, ölümsüzlüğe kavuşacaklarına inanırlardı.” (An Encyclopedia of Archetypal Symbolism)

Bu Tapınakta Ne Aranıyor?

Tapınakta görülen simgelerden anlaşılan aranılan bazı şeyler var. Bunlardan biri Mithras’ın Işın tacıdır. Ayrıca boğayı boğazladıkları tablo işaret olarak çok önemli bir belgedir. Değişik yerlerde 7 adet büyük yeraltı Manastırı mevcuttur. Bunlardan bir tanesi kilikya’da yani bugünkü Osmaniye, İçel, Adana iline bağlı olan yerde olmalı ki bir yeraltı tapınağı Tarsus’da bulunmuştur. Bir diğeri de Trabzon’da bulunmaktadır. Bu yeraltı manastırı Boztepe’de bulunur. 7 büyük yeraltı manastırının en değerlisi burada bulunmaktadır. Sevilmedikleri Helen diyarında…

Neden 7 yer altı tapınağı olmalı diyoruz. Boğa takım yıldızını oluşturan 7 adet önemli yıldız mevcuttur. Ayrıca bunların üst seviyede bulunan kişi adeti 7 dir. 

Bu ana yıldızlardan boğa şekil veren yıldızlar şunlardır:
 • Aldebaran.
 • Elnath.
 • Zeta Tauri.
 • Theta Tauri.
 • Pectus Tauri.
 • Ain.
 • Alcyone.
 
Bu yeraltı tapınakları en iyi ocak ayında bulunur.

Bu yerlerin bulunabilmeleri için bırakılan işaretler mevcuttur. Bu işaretler Mithras tapınağında bulunanlar aynıdır.  Tabloyu iyi yorumlamak gerekmektedir. Tabloda Boğa etrafında bulunan diğer varlıklar Yılan, Köpek, Akrep, Kartal Aslan, Terazi, Balık, Yengeç Burç işaretleri bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu boğa takımyıldızının etrafında bulunan yıldızlarla alakalıdır. Astronomi ilmi ile uğraşanlar tarafından yapılan hesaplamalarla takım yıldızlarının altına gelecek şekilde tapınaklar yapılmıştır tıpkı Mısır piramitleri gibi. 

Trabzon Minthrion Dağında Tapınak Tahminimiz  

Boztepe veya Minthrion Dağı, Trabzon merkeze yukarıdan bakan bir tepedir. Burada bulunan Ahi Evran Dede Camii ve Türbesinin yapılış tarihi net olarak belli değildir. Bir rivayete göre Sultan Orhan dönemine yapıldığı söylenmektedir. Ne tesadüf ki caminin bulunduğu yerin önündeki caddenin ismi Mithras’ın doğduğu yer olan İran yani İran caddesidir. Yine tepenin ismi Minthrion’dur.

Bölgenin adı kaymaklı mahallesidir. Buraları eski zamanlardan beri dini açıdan önemli olmuştur. Boztepe’de dört kutsal çeşme vardır.

 • Sanctifier’deki Aziz John’un zirvesi yakın. Sitede eskiden 19. yüzyıldan kalma bir kilise olan bir cami var. Kilise, Minthrion isminin kaynağı olabilecek Mithras’a bir sığınağın yerini almış olabilir.
 • Kaymaklı Manastırı süt çeşmesi olarak bilinir.
 • Skylolimne artık çoğunlukla kuru bir göl.
 • Ejderha Çeşmesi; Hoşoğlan köyü yakınındadır. Göre İoannis Lazaropulos’ Aziz üzerinde ‘Logos’un Hagios Evgenios, II. Aleksios sahasında ejderhayı öldürdü denilir.
 • Panagia Theoskepastos Manastırı

Bu bölgede Arkeolojik incelenmeler yapılırsa yeraltı tapınağı bulunabilir.

Koordinatları uydu üzerinden incelediğimde Ahi Evran Dede camii ve türbesinin bulunduğu yer: 39°44’06.66″D 40°59’48.16″K 

Zerzevan Kalesi’nin bulunduğu yerin uydu koordinatı 40°29’56.66″D 37°36’28.66″K 

Mithras Tapınağı 37°36’36.66″K  40°29’54.88″D 

Bu gibi yerlere yakın olan koordinatlarda genellikle yabancılara ait mülk ve işletmeler bulunur. Yıllardır Trabzon Boztepe’de Amerikan üssü bulunmakta idi. Daha sonra burası kapatılmıştır. 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın