Muhacirin Ve Ensar

Bismillahirrahmanirrahim

Hicretin Ortaya Çıkardığı Kardeşlik ‘Ensar Ve Muhacirin’

Hz Muhammed sav yesriblilerle yaptığı biat Mekke’de işkence çeken ve hakarete uğrayan her müslüman için bir çıkış yolu oldu. Müslümanlar Yesrib’e hicret etmeye başladılar. Resulullah sav’den izin alan müslümanlar miladi olarak 622 yılının nisan ayından itibaren hicret etmeye başladılar. 

Mekke’den yesrib’e hicret eden Müslümanların miktarı kısa zaman içerisinde 150 kişiyi buldu bazı mahalleler boş kalınca kureyşlilerin ileri gelenleri hayret ve teessürlerini gizleyemediler.

Kureyş işin hakikatini öğreninceye kadar birçok Müslüman Mekkeyi terk etmeye devam ediyordu. Kureyş korkuya kapılmaya başladı çünkü 13 sene boyunca işkence ve hakaretlerle baskı altında tuttukları Müslümanlar başka bie yerde güçlenerek geri gelecekler korkusu kureyşi sarmaya başladı. Yaptıkları bu kadar kötülük karşılıksız kalmayacaktı. 

Hz. Muhammed sav Müslümanların Medineye nakili için çok ehemmiyetle hareket ederek en ,nce planlarla hareket ediyordu. İkinci akabe biatı yapıldıktan sonra hicret eden sahabelerin sayısı dahada çoğalmaya başladı.

Mal, mülk, ev ne varsa hepsini geride bırakmak, ana ve baba yurdunu terk etmek gurbet ellere gidip orada yaşamak, din uğruna herşeyden vazgeçmek kolay değildi. Gözleri arkada kalması, sadece sevgilinin arkada olmasındandı. Artık hür ufuklara doğru yol alıp giderken iman nuru önlerinde olduğundan yüzlerindeki parlaktı. Baskı altında yaşamak canlarına tak etmişti. 

Yesrib’e hicret edenler arasında Hz Ömer de vardı o açıktan Yesribe hicret edeceğini söylemiştir: “İşte yesrib’e gidiyorum anasını ağlatmak, karısını dul bırakmak ve çocuklarını yetim olarak büyütmek isteyen varsa arkama düşsün bana mani olsun dedi.” böylece şehirde Müslüman olarak hemen hemen hiç kimse kalmadı. Görünürde yalnız hazreti Muhammed sav, Hz Ali ra, Ebubekir ra ve bazı işlerini halletmek üzere kalan birkaç kişi vardı. Onlar da işlerini yoluna koyar koymaz hemen yesrib’e hareket edeceklerdi. 

Hz Ebubekir’de yesrib’e hareket etmek için izin istediğinde Resulullah ona mani oldu ve: “Sabret belki Allah sana bir yol arkadaşı verir” dedi. Resulü Ekrem sallallahü vesselam kendisi de hicret etmek istiyordu lakin henüz cenabı hak tarafından hicret etmesine izin verilmemişti. Buda onun azılı düşmanları arasında yapayalnız kalması demekti. 

Mekkeli Müslümanlar yesrib şehrinde hicret ettikçe, Evs ve Hazrec kabileleri onlara yer gösteriyor hürmet ve ikramda bulunuyorlardı. Bu yüzden Mekkeden Yesribe hicret edenlere Muhacirin, Medinelilere de Ensar – yardım edici-denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir