Muhammed Mursi Îsa El-Eyyat

MUHAMMED MUHAMMED MURSÎ ÎSA EL-EYYAT:

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde Şarkiye, Mısır‘da doğmuştur. Tam adı “Muhammed Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat”dır. Mısır’ın kuzeyindeki Nil Deltası’ndaki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğmuştur. Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi, ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi, annesi ise ev hanımıydı. 1975 – 1978 yılları arasında Kahire Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nde okudu. Metalurji üzerine yüksek lisans yaptı.

Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamladı (1982). Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu (1982-1985). Ardından eğitim vermek için Mısır’daki Zagazig Üniversitesi’ne geldi.

Muhammed Mursi ile ilgili görsel sonucuMüslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi, 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Tam 5 yıl bağımsız siyasetçi olarak Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi’ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler’in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Parti’sinin başkanı seçildi.

2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler’in aday gösterdiği Hayrat Şatır’ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi. İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da %51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı oldu.

3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır ordusu askeri bir darbe ile yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi.

Ä°lgili resimMursi, kendisine darbe yapılmadan önce Mısır halkına hitaben, “25 Ocak devriminin korunması gerektiğini söyleyerek, “Şehitlerimizin kanıyla kazandığımız devrimi yok etmeye çalışanlar olacaktır. Ancak biz sizin haklarınızı, evlatlarınızın haklarını koruyarak devrimi muhafaza edeceğiz. Ben, bunu hayatım pahasına da olsa yapacağım” şeklinde konuşmuştu.

“25 Ocak devrimi sırasında hapishaneden kaçmak” suçlamasıyla açılan davada, Mursi ile birlikte toplamda 100’den fazla kişi idama mahkum edildi.

Meşru Cumhurbaşkanı Mursi, yargıya hakaret ve Katara istihbarat sağlamak suçlamalarıyla açılan iki ayrı davadan daha yargılanıyordu.

17.06.2019 Pazartesi Mahkemede duruşma esnasında kendisine yöneltilen suçlamalar için  Mursi’nin hakimden söz alarak konuştuğu belirtildi. Duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursi, yaşamını yitirdi. kalp krizi geçirdiği ve kurtarılamadığı söylenilerek naaşı hastane morguna kaldırıldığı açıklandı. Rabbim Cennetiyle ödüllendirsin inş…

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın