Muhammed Niyazi Sekmen Ks

Muhammed Niyazi Sekmenin Doğumu:

Muhammed Niyazi Sekmen 04.04.1931 yılında Malatya’da eski adıyla ‘Eski Malatya’da’ doğmuştur. Babaları Abdülkadir efendi, Anneleri ise Ayşe hanımdır. İlkokulu bitirinceye kadar Eski Malatya’da kalmışlardır. Orta okulu Ankara’ya taşındıktan sonra dışarıdan imtihanlara girerek bitirmişlerdir. Okuma istidadı olmasına rağmen çalışma hayatına atılarak eğitim sürecini sonuçlandırmışlardır. Çok iyi derecede İngilizceye vakıf idiler.

Şeyhin Dini Ve Tasavvufi Eğitimi:

Muhammed Niyazi Sekmen ks. Babaannelerinin gözetiminde dini eğitimini aldılar. Babaanneleri çok iyi seviyede Kur’an-ı kerim eğitimcisi idi. Şeyhe küçük yaşlarında itibaren namaz kılma ve Kuranı tecvitle okuma eğitimleri vermişlerdir.

Dokuz yaşlarında iken Mustafa Hayri baba ile karşılaşmışlar ve küçük yaşlarında Mustafa Hayri Babanın müridi olmuşlardır. Mustafa Hayri ks. kendisi ile ilgilenip Tarikatı Aliye’de seyri sülükü için kendisine ders vermişlerdir.

Mustafa Hayri baba, Muhammed Kürki babadan Kendisine emanet olarak kalan çok değer verdiği tespihini  kanalizasyona düşürdüğü bir gün onu çıkartmak için uğraşırken Muhammed Niyazi baba yanına geldi şeyhinden durumu öğrenince beklemeyip kanalizasyona girdi. Elini pisliğin içerisine daldırdığı anda tespih eline takıldı. Tespihi bulup çıkarttığı için şeyhi Mustafa Hayri Baba’nın nazarlarına ve iltifatlarına mazhar oldu.

Bu yaşanan olay neticesinde Mustafa Hayri baba çok sevdiği ve değer verdiği şeyhinin emaneti olan tespihin tekrar kendisine geri dönmesinden dolayı çok memnun oldu. Muhammed Niyazi babayı kendi elleri ile yıkayıp temizledi. Bugünden sonra şeyhinin yaptığı nazar Muhammed Niyazi babanın tasavvufi sülukunda ilerlemesini sağladı ve Mustafa Hayri babanın halifeleri arasında yer aldı.

1976 yılında Mustafa Hayri Baba Hacca giderken Muhammed Niyazi babanın eşinden özellikle kendisini isteyerek onu’da yanında umreye getirmiştir. Muhammed Niyazi Sekmen şeyhinin Ankara’daki halifesi ve Zakir’i idiler. 

Şeyhin Aile Hayatı Ve Çocukları:

Muhammed Niyazi Sekmen Fahriye hanım ile evlendiler ve bu evlilikten yedi çocukları dünyaya geldi. Çocukları; Fatma, Mustafa, Mahmut, Nermin (vefat edenler) yaşamakta olanlar; Aysel, Sonay, Mehmet Ali Ankara’da yaşamaktadır.

İkinci evliliğini Necla hanımla gerçekleştirmiştir. Muhammed Niyazi babanın vefatından sonra ikinci hanımı Necla Hanım Ankara’dan ayrılarak Samsun’a yerleşmiştir. 

Muhammed Niyazi Sekmen ks. Şeyhi Mustafa Hayri ks. halifesi olmuşlar ve Kadiriyye tarikatının mürşidleri arasında yer alarak kendisine bağlananlara yolun erkanını öğretmişlerdir. İhvanları epey fazlaydı Trabzon, Bolu, Karabük, Kayseri, Malatya, Çorlu, İstanbul, Burdur, İzmir, Antalya, Erzurum, Erzincan, Çankırı ve Yalova illerinde ihvanları bulunmaktadır.

Şeyhin Vefatı:

Muhammed Niyazi Sekmen 1995 yılının nisan ayında geçirmiş olduğu Kalp rahatsızlığı neticesinde vefat etmiştir. Kendisi ve  ihvanlarının gayretleri ile yaptırılan Niyazi’ye Cami’nin bulunduğu (eski adıyla Şenyurt şimdiki adı ile Kuzey Ankara) mevkiindeki Niyazi’ye Caminin yanında defnedilmiştir. Kendisini seven ihvanları mezarlarını orada ziyaret etmektedirler.

Muhammed Niyazi Sekmen yerine halife olarak bir kimseyi bırakmamıştır.

 

89% LikesVS
11% Dislikes

8 thoughts on “Muhammed Niyazi Sekmen Ks

 • 31 Mart 2020 tarihinde, saat 22:03
  Permalink

  Kardeşim bende niyazı babanın yolunda gitmek istiyorum nasıl yardımcı olacaksınız ?

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2020 tarihinde, saat 10:16
  Permalink

  mehmet emin baba halifesi diye biliyoruz. sağ iken halife bırakmadıysa bu nasıl oluyor. Bilgi için şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
  • 17 Temmuz 2020 tarihinde, saat 15:05
   Permalink

   Allah’ın Rahmeti Üzerimizde olsun Kardeşim. Bizim Mehmet beye karşı bir cephe açmak, Mehmet beyin şeyhliğinin sorgulanmasını sağlamak gibi bir hedefimiz yok. Allah rızasından ve doğru olmaktan ayırmasın. Bu konu Hacı Niyazi Sekmen Ks.’ya Mürid olmuş birileri tarafından tarikat edebine uygun olarak yapılmamıştır.Bu konular hakkında konuşması gerekenler aldıkları edep gereği susmaktadır. Bu konu çok hassastır.Kısaca Hacı M. Niyazi Sekmen yerine kimseyi bırakmamıştırı rahatlıkla söylemekteyiz. Hacı Niyazi Baba bir berat gecesi kendisine gösterilen rüyadan sonra ben şeyhim demiştir. Ondan önce edeben ben şeyhim dememiştir.

   Yanıtla
   • 4 Şubat 2021 tarihinde, saat 01:17
    Permalink

    Sultanım hacı mehmet emin babam surekli niyazi babami anlatmakla onu bize sevdirmekler omrunu gecirdi. Onun vesilesiyle sevdik tanidik niyazi babam hazretlerini. Niyaziye camimizin simdiki halinin yapiminda olsun gerekse niyazi babamin tubesinin yapimimda olsun okadar buyuk emekleri varki bizzat sahidiz. Bunlari görmeyipte nasil oluyor niyazi baba hazretleri vekil birakmamistir diye kesin konusuyosunuz. Boyle biseyi asla ve asla kabul etmiyoruz etmeyizde mehmet emin babam hazretlerinin niyazi babama verdigi degeri ona oan askini ve hizmetini en iyi biz biliriz ve kamil bir mursitti rabbim rahmet eylesin rabbim ondan gani gani razi olsun bize resulumu ehlibeyti pir geylanimi kadiriligi hayri babami niyazi babami sevdirdi ogretti tanitti hamdolsun..

    Yanıtla
    • 22 Mart 2021 tarihinde, saat 12:02
     Permalink

     Selamın aleyküm ihvanım niyazi babayı biliyorum hacı hayri babanın halifesi antalyada dergah varmı ihvanım ben de hacı abdullah trabzonni hocam abdullah demirci oğlu kadriye halisiye şubesi niyazi babanın antalyada dergah varsa ziyaret etmek isterim ihvanım allah razı olsun

     Yanıtla
     • 4 Mayıs 2021 tarihinde, saat 00:42
      Permalink

      Ve aleykum selam tabiki antalyada dergahimiz var Allah rizasi icin hizmet vermekte

 • 8 Aralık 2021 tarihinde, saat 20:27
  Permalink

  Selamunaleykum niyaz babam hz leri halife bırakmadına dahi Bi delil varmı malum dinimiz herşey de delil yazı yada benzer şeyler ister böyle Bi laf adamı yarin mahşerde cok sıkıntıya sokar böyle Bi lafın ardında Bi delil bekliyoruz eyer delil yoksa bu kadiri yoluna sürülmüş Bi lekedir bunun da muhatabı bellidir Abdulkadir geylanim hzleri cvp bekliyoruz…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: