Muhammed Ziyâ ül Hak

Muhammed Ziyâ ül Hak doğum tarihi. 12 Ağustos 1924, Cullundur – ö. 17 Ağustos 1988, Bahavalpur), Pakistanlı asker ve devlet adamıdır. Genelkurmay başkanlığı ve 1978’de cumhurbaşkanı olarak 1988’e değin pakistanı  yönetti.

1945’te Dehra Dun’daki Kraliyet Hindistan Askeri Akademisi’ni bitirerek orduya katıldı. Mezuniyetiyle birlikte başlayan askeri kariyeri 1976 yılında Zülfikar Ali Butto tarafından generalliğe yükseltildi ve 1976’da genelkurmay başkanlığına atandı. Temmuz 1977’de bir darbeyle Butto’yu devirerek ülke çapında sıkıyönetim ilan etti ve askeri bir konsey kurdu.  Ağustos 1978’de Butto’nun muhaliflerinin de yer aldığı bir sivil hükümet kuran Ziyaü’l-Hak, seçimleri erteleyerek Ekim 1978’de devlet başkanlığı görevini devraldı. Nisan 1979’da dünya kamuoyunun baskısını hiçe sayarak Butto’nun idamını onayladı. Yasaları Şeriat’a uygun hale getirerek, yaptırdığı anayasa değişiklikleriyle devleti dini temeller üzerine oturtan Ziyaü’l Hak, İslam Ülkeleri yakın ilişkiler kurmaya yöneldi.

ZİYÂÜLHAKMart 1981 ‘de Butto’nun partisinin de içinde yer aldığı dokuz parti, “Demokrasiyi Yeniden Kurma Hareketi” adıyla birleşerek özgür seçimlerin yapılması çağrısında bulundu. Bu çağrıya uymayarak seçimleri erteledi. Ziyaü’l-Hak, Aralık 1984’te muhalefetin boykot ettiği bir halk oylamasında Şeriat kurallarının tüm yönleriyle uygulanmasını onaylattı ve başkanlık süresinin beş yıl daha uzatılmasını sağladı. Yaptığı anayasa değişikliği ile yetkilerini daha da artıran Ziyaü’l-Hak devlet başkanlığı görevini sürdürdü 

Ziya ül Hak, 1987’de, Ziya ul Hak uranyum zenginleştirme yeteneğine sahip olduklarını dünya kamuoyuna ilan ederek, üstü kapalı da olsa nükleer silah yeteneğine sahip olduklarını ilan etti. ABD, nükleer silah yapılmasından kuşkulanarak yardımları bir süre kesti: bu yolda kullanılacak malzemenin Pakistan’a girmesini engellemeye çalıştı.

Ziya ül Hak, 17 Ağustos 1988’de içinde ABD büyükelçisi Arnold Raphel, Pakistan Genelkurmay Başkanı ile 27 kişinin daha bulunduğu uçağına yapılan  sabotaj sonucu düşürülmesiyle hayatını kaybetti. Uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak doğrudan olmamakla beraber ABD, İsrail, Hindistan ve Sovyetler Birliği şüpheli görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir