Mükemmeliyetçilik

Obsesif Kompulsif Bozukluk

İnsanda Mükemmeliyet Rahatsızlığı :

Her şeyi kontrol altında tutma isteğine sahip birisi misiniz. Aynı zamanda her işinizin Mükemmel olmasını isteyen, Titiz, ayrıntıya çok dikkat eden, kuralcı ve sorumluluk duyguları aşırı gelişmiş birisi misiniz.

“Bütün ademoğulları günahkardır, günahkarların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

Genelde yaptığınız işten ve ürettiklerinizden memnun olmayan, her zaman daha iyisini yapmanız gerektiğine inanan, eğer işinizde mükemmel bir iş sonuca ulaşamadığınıza inanıyor ve kendinizi değersiz hissediyorsanız, yüksek standartlarınız ve beklentileriniz varsa ve bunlara ulaşmak için kendinize acımasız davranacak şekilde mücadele ediyor ve çabalıyorsanız mükemmeliyetçisiniz diyebiliriz.

Mükemmeliyetçi kişiler genellikle bu özelliklerinin kendilerine zarar verdiğini fark etmezler. Çünkü bu kişiler hiçbir zaman ve koşulda hata yapılmaması gerektiğine inandıklarından kendilerinden ve yaptıklarından sürekli kuşku duyup kaygı içinde yaşarlar. 

İyiye ulaşmak için elinden geleni yapmakla takıntılı bir şekilde hata yapmaktan korkup asla başardıkları ile yetinmemek ve hep daha iyisini istemek arasında büyük bir fark vardır. Bu yüzden mükemmeliyetçi olmak aslında oldukça tehlikelidir ve kişiyi yıpratan, ruh sağlığını tehdit edebilecek bir özelliktir. 

Tabii ki başarılı olmak adına çalışmak, çabalamak ve iyi olanı istemek oldukça doğaldır; fakat bunlar hata yapmadan mümkün değildir. İnsan doğası gereği hatalar yapar, önemli olan onlardan ders çıkartabilmesidir. Ayrıca başarılı olup bu başarıyla mutlu olmak sağlıklı olandır, başarılı olduğu halde bunu yetersiz görüp devamlı daha iyisine gözü dikmek zamanla kişiyi sonu gelmeyen bir döngünün içine sokar.

Başarıyı hedef alın, mükemmel olmayı değil, yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz.

Mükemmeliyetçi kişilerin bazı ortak davranışları nelerdir?

Sabah işe ne giyeceğine bir türlü karar verememek, hangi renk t-shirt alacağına karar veremeyip iki rengi de almak. Başkalarından yaptığın işi kontrol etmesini istemek, emin olmak istemek. Sürekli gün içinde yapmak istediğin işleri listelemek, silip tekrar liste hazırlamak.

Kolay vazgeçmek. Yeterince iyi olmayacağından korktuğun için projeye başlamayı ertelemek. Ne zaman duracağını bilememek başkaları ilgisini kaybetmiş olsa da aynı şeyi tekrar tekrar savunmak, bavul hazırlarken gerekenleri seçmekte zorlanmak ve birçok şeyi almak.

Ev adresini detaylı anlattıktan sonra mesaj olarak da yollamak, her zaman randevulara 30 dk. önce gelmeye çalışmak, mutfağı yemekten önce 3 kere temizlemek. İşini defalarca kontrol etme ve hata arama, yüz lekeleri için tekrar tekrar aynaya bakma ve kontrol etme, tekrar tekrar tartılma.

Olur da lazım olur diye 20 yıllık banka dökümanlarını saklamak, bir gün okumak isteyebilirsin diye eski dergileri saklamak. Doğru şeyi söylediğinden emin olmak için yavaşça konuşmak, önemli yerleri kaçırmamak için gazeteyi yavaşça okumak. Başarısız olma ihtimali olan durumlardan kaçınma.

Mükemmeliyet Sahibi Olmak Sadece Allah CC. Aittir:

İnsanın Mükemmel Olarak Yaratılması Ve Hatalarının Olması: 

İnsan aceleci ve nankör kan dökücü olarak yaratılmıştır. Mükemmeliyetçilik sadece Allah’a yaratıcıya mahsustur. Onun yaratmasında eksiklik olmadığı gibi kainatın işleyişindeki mükemmel uyum insanın tam Vakıf olamayacağı bir durumdur.

İnsan mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olamaz. hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz: “Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11) buyurmuştur. Eksiklikleri ile birlikte kul Rabbinin kapısına yönelmeli boyun eğmelidir ki, bu mükemmeliyetçilik hastalığının ve kibrini yaksın ve yok etsin.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın