Mürid Ecir Talep Etmez

Mürid Ecir Talep Etmez

Mürid gecelerini ve gündüzlerini yaptığı ibadet ve zikirlerle süslemelidir. Bu amellerinin karşılığında bir mükafat ve ecir talep etme niyetinden kendini uzak tutmalıdır. Benim ibadetlerim ve amellerim yalnızca Allah içindir demelidir.

Sadık müridin amellerinin karşılığını dünyada talep etmemesi, asli vatana geri dönüş yolculuğunda, bu ameller istikamet yolunun aydınlatıcı ve ahiret aleminde de kendisi için hayır olacaktır.

İbadet ve taatle uğraşan mürid dünya ehli ile bir arada elzem bir durum olmadıkça bulunmaz vakit onun için değerlidir. Onun vakti huzurda olma, marifet ehli ve sufilerle bulunmakla değerlenir.

Çirkin sıfatlardan kurtulmak, onları öldürmek için gayret sarf etmekle nefis yakınlık kıvamına gelir. Nefis iddialardan sıyrılırsa temizliğin en hayırlısı gerçekleşmiş demektir. Bu halde rahmete en yakın haldir. 

Sabırla yol alan kardeşim. Bu sana lazım olandır. Yaptığın zikirlerle, evradiyelerle, ibadetlerle övünme onları sır eyle. Hakk senin bu meylini karşılıksız bırakmaz. Sen yaptıklarınla başka amaçların peşine düşme. Seni yaptıklarınla övmelerini bekleme hastalığına düşmemelisin. Senin için aşk bir sır olmalı herkese açılmamalı varsın kim post derdine düşmüşse düşsün. Sen gönlündeki aşkın, muhabbet vaktini her gece  ve gündüz bekle. 

Allah zikrinden gafil olanlarla olmamak için gayretli ol. Onlarla olman senin rabbinden perdelenmene sebebiyet verir. Kalplerinde dünya hayatı olanların ikinci hayatı olmaz. Kalplerinde gaflet onların ahiretle olan bağlantılarında kopuk, zayıf ve hüzünle dolu olur. Kalplerini fani lezzetlerle meşgul edenler kalplerinde istenmeyen otların kök salmalarına sebep olurlar. Bu hal kalbi viraneye çevirir. 

Riyazet yaparak nefisle mücahede eyle. Bu riyazet sırat üzerinde bineğin olur. Uyanık olmalısın. Gelinlik çağa gelmiş bir kız gibi çeyizini ortaya dökme yapılan ibadet ve taat ve zikirlerin karşılığında dünyalık isteme sıkıntılar gelsin gönderene sığın sabırlı ol. Hastalık, geçim sıkıntısı, her türlü hal karşısında Allah’a tevekkül eyle. Neden böyle oluyor deme. Hatalı olduğunu düşün tevbeye sarıl.  Yaptığın amelleri büyütme ameller senin halin ve makamın için değil Allaha yakınlığın için bir nurdur unutma.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir