Mürid güçlüklere tahammül etmeli

Mürid güçlüklere tahammül etmeli

Müridanda bulunması gereken özelliklerden biridir Tarikatı aliye’deki zorluklara tahammül, bu hususunda mürid nefsini şartlandırması gerekir. Başına bir bela gelse veya hasta olsa, yokluk ya da sefalet çekse asla ayrılmamaya ve bu hususta nefsine ruhsat tanımamaya kararlı olmalıdır.

Tarikatı Aliyye yoluna giren kişi ilk girdiğinde bazen başka(müridler)larının onun hakkındaki sözlerinden dolayı kendisinde nefret ve soğukluk hasıl olabilir. Unutmayın şeytan burada devrededir. Günümüz dergahlarında ne yazık ki çok görülen hatalardan bir tanesi de budur.

Dergah ortamında görmüş olduğu bu durum kişinin aktini bozmasına ve tarikatten dönmesine sebebiyet verebilir. Ona manevi bir rahatsızlık nüks edebilir ve Tarikatı Aliyye karşı bakışı değiştiği gibi sözlerinde incitici kelamlar ortaya çıkabilir.

O halde kişi tarikata aliye’ye başkaları için değil kendi nefsini ıslah etsin girecektir. Ona dokunacak olan sözler veya sıkıntılar karşısında sabır edecektir. Kendisine gelecek olan bu sözler karşısında ve tavırlar davranışlar karşısında şeytana asla taviz vermeden tahammül çerçevesinde hareket etmelidir.

 

Mürid gerek Tekke’de gerek dışarıda ona karşı yapılabilecek olan kötülükleri affetmeli ve kötülüğe karşı da kötülükle değil kalp hoşluğu içerisinde tahammül ederek tebessüm etmelidir. Mürid dışarıda karşılaştığı her kim olursa insan veya hayvanat olsun iyi muamelede bulunmalıdır. Buna gücü yetmiyorsa hiç değilse sabırlı olmalıdır. Bundan aşağısı yoktur.

Olmaması gereken şeylerden bir tanesi de ihvanların birbirlerine karşı olan sevgi ve muhabbetlerinde ki perdeler, çekememezlikler, beğenmemezlikler. Bunlar karşısında da sabırlı olmalısın. Başta da denildiği gibi başkalarıyla yarışmak için değil bizzat nefsin tezkiyesi için Tarikatı aliye’ye de şeyhe bağlanılmıştır. Etraftan gelecek olan cefa sizi Tarikatı Aliye yolundan almasın ve avamın arasına karıştırmasın.

Beyazıt’ı Bestami insanların ona eziyet verdiği, hakaret ettiği ve inkar edildiği yerlerde ikamet ederdi. Ta ki böylece nefsi kırılsın ve buna kendini alıştırsın diye… insanlar ona hürmet ettiklerinde ise aralarından kaçardı. Herhalde bu sana başlangıç hali için güzel bir örnek olsa gerek. Örnek alınması gereken büyüklerdir nefsini aşamayan şekilci ve cahil müridler değil. 

Mürid kendi bulunduğu bölgede, beldede Mürşidi Kamil(Şeyhin)’inden uzak bir yerde ise, tehlikeye düşmemesi için zaman zaman şeyhini ziyaret etmeye gitmelidir. Zikre ve sohbetine katılmalı, günümüz şartlarındaki kolaylıktan istifade etme imkanı verilmişse belirlenmiş zamanlarda telefonla konuşup şeyhinin duasını almalıdır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir