Mürid Haram ve Şüpheli Şeylerden Kaçınmalı

Haram ve Şüpheli Şeylerden Kaçınmak

Mürid Takvaya yaklaşmalıdır. Burun içinde yemesine, içmesine, giyinmesine, konuşmasına hatta işiteceği şeylere karşı dahi dikkatli olmalıdır. Bakışlarına dikkat etmelidir. Tuttuğu şeylerin kavradığı nesnelerin veya eşyaların kendisi ile olan haklarına riayet etmelidir. 

Kalbinden geçirdiklerine dikkat etmeli gelen vesvese ve havatırlara karşı devamlı uyanık olmalıdır. Haram ve şüpheli olan şeylerden geriye durmalı ki takvalı olabilsin. İnsan bunların hepsi yapabilmesi içinde boğazından geçen lokmaya dikkat etmelidir. Çünkü kuluna azalarından zuhur eden ameller boğazından geçen helal veya haram lokmadan oluşur. Helal lokmadan aldığı enerjiyle hareket ederse bedeni daha sağlıklı kalbide diri olacağı gibi, Günah işlemekten de beri kalacaktır. Haram yiyen kişi de itaat etmek istese de ona güç yetiremez devamlı pişmanlıklar içinde kalır.

İbrahim Ethem (ra) şöyle der: “Yediğin lokma sağlam olsun, sonra nafile oruç tutmana veya geceleri kalkmana gerek yok.” 

Mürid Riya yaparak kendini başkalarına takvalı göstermekten sakınmalıdır. Çünkü bu onun ancak gazaba uğramasını artırır.

Ebul Abbas Mursi der ki: “Geçici müridin takvası Müslümanlar hakkında kötü zandan peydahlanır. Kendi hakkında kötü düşünülmemesi için günahlardan sakınır. Sadık müridin takvası ise kalbine gelen nurdan zuhur eder. 

Yine aynı zat der ki:  “Vallahi benim gözümde gerçek mürid, himmetini insanların elinde olan şeylerden uzaklaştırandır. Ben müritliğim zamanında bir gün bir köpek gördüm elimdeki ekmeği onun önüne koydum köpek kafasını çevirip ekmeğe hiç bakmadı. İçimden bir ses bana şöyle dedi: 

Bir köpek kadar bile zahid olamayana yazıklar olsun. 

Yine derdi ki: 

Ey Müridler şeyhinin devrinde bulunan onun aynı zamanda akranı diğer Şeyhler hakkında kötü konuşmaktan sakının. Çünkü onlar size bir zarar vermek istemezse bile evliyaların etleri zehirlidir. Aman onların gıyabında onları küçük görmeyin arkalarından konuşmayın, huzurlarında değilken huzurlarında korktuğumuzdan daha fazla korkun. Çünkü o zaman onların velisi Allah’tır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir