Mürid Nasıl Yol Almalıdır

Mürid Nasıl Yol Almalıdır

Tarikat yolunda müridin gönlü ile nefsi arasında, karşılaşacağı tüm olumlu ve  olumsuzluklara karşı şekil ve renk değiştirmesi uygun olmaz. Mürid yaşayacağı her bir olay karşısında kimseye karşı hased etmemelidir. Gıybet müridin en büyük tehlike yaşayacağı konulardan biridir bundan kaçınması elzemdir. Nemime yapmamalı, hiçbir müridi eleştirecek söylevlerde bulunmamalı, hayvan da olsa hiçbir varlığa zulüm etmemelidir. 

 

Hile onun bulunduğu sokaktan geçmez, kibir onunla birlikte oturmaz, münakaşa dili lal olmalıdır. Zengin kimselere karşı yaltaklanma onun gönlünde ve aklında olmaz. Kimseye karşı iftira, yalanmada da bulunmadığı gibi, süslü konuşlara da yeltenmez, kendini beğenmeyen, rahatlık arzusu içerisinde olmaz, nefisle mücadele sürecinde geçireceği, imtihanlardan dolayı hiç bir ehli tarik kardeşinde tavır takınma veya hali itibarıyla onlarda eksiklik görme gibi bir durumda olmamalıdır. Kendisini övme girişimlerine karşı gönlü daima kapalı olmalıdır. Dergahta veya müridlerin arasından sivrilip öne çıkmak gibi bir arzuyu gönlünde besleyip büyüten biri olmamalıdır. Mürid bu bahsedilen özelliklerden kendi gönlünde yer bulanları görüyorsa o yalancıdır. 

Bu kişinin ehli tarik yolunda bu hasletlerle ilerlemesi mümkün değildir. Bu kötü vasıflar seyir halinde olduğunu iddia edenin yol almasını engeller. Hatta onun Allah huzurundan şeytanların huzuruna çıkmasını sağlar. Bu kötü vasıflar şeytanların vasıflarıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir