Nasa Marsta Ne Yapıyor

 Bismillahirrahmanirrahim

NASA ‘Mars’ gezegeni üzerinde uçuş yapabilmek için hazırladıkları programı son aşamaya getirerek ilk adımını atıyor. Uzun zamandandır bu programın üzerinde sır gibi çalışıyordu.

NASA bilindiği üzere Mars gezegeni için uzun zamandır çalışmalar sürdürüyordu. NASA Mars gezegeni ile ilgili bulguları Dünya ile paylaştı.

NASA’nın hali hazırda Mars gezegeni üzerinde bulunan Curiosity aracıyla çeşitli deney ve görüntülemeler  yapılmakta idi. Bu aracın tekerlekli olması birçok alanda etkin olamamasına yol açıyordu. Mars gezegeni bu açıdan gizemini devam ettirmekte idi. Şimdi daha iyi bir çözümle daha net görüntülere ulaşabilmesi için NASA Mars helikopteri üreterek Mars’ta ilk defa insan yapımı bir aracın uçuşunu düzenleyecek.

Curiosity aracının Mars gezegeninde şimdiye kadar çekmiş olduğu fotoğraflar da  panoramik hale getirilerek yayınlandı. Fotoğraflarda ilginç şekiller ve detaylar insanları şaşkınlık içinde bıraktı binden fazla fotoğrafın birleştirilmesinden oluşan Mars görüntüleri 1.8 milyar piksellik olduğu açıklandı.

Curiosity Mars'ta Organik Moleküller Buldu - Kozan Demircan

Curiosity  2012 yılından bugüne kadar topladığı veriler de Kızıl gezegende geçmiş zamanlar da mikrobiyolojik canlı yaşamı var olabileceğine dair kanıtlar bulunduğu Nasa yetkilileri tarafından ifade edildi.

Ayrıca Curiosity aracından gelen son görüntüler NASA bünyesinde tedirginlik ve şaşkınlık oluşturdu. Aracın tekerleklerin de kırık ve boşluklar oluşmuş ve araç artık kullanılmayacak bir duruma gelmeye başladığı da ifade edildi. Yapılan hesaplamalara göre bundan önce Mars gezegeni üzerinde 15 km yürüyüş gerçekleştiren bu aracın, bundan sonraki süreçte 10 km daha  kullanılabileceği açıklandı.

NASA ilk araçta birlikte gözlemlediği tüm olumsuzluklar için hesaplama ve yeni tedbirler alıyor. Yeni çeşit zincirli tekerlekler hazırlanıyor. Kaya ve taş üstünden geçerken şekilde alıp, engeli geçildikten sonra eski haline dönen yeni tasarım tekerlekler.

Şimdi Curiosity aracından gelen birkaç fotoğrafa göz atalım. Bu fotoğraflar üzerinden birçok teori üretilmiştir. Çekilen fotoğraflarda çeşitli objeler görüntülenmiş bu objelerden birinin de tabut oldu iddia edilmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tabut-1.jpg

Kimsenin yorum yapamadı fotoğraflardan bir tanesi de aşağıdaki resimdir;

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı oturmuş-adam.jpg

Bu görüntüler içinde kaşık, hatta tuğladan örülmüş duvar olduğunu dahi resimlere bakarak iddia edilmiştir.

İnsanın uzay yolculuğu sonuçsuz kalacak bir yatırımdır. Yeni kaynak arayışları yeni yaşam normları ve ve uzaylılar. Bu arayış için çok büyük bir güce sahip olunması gerekmektedir.

Birinci kat semada gözüken gezegenler insanın uzun ve meşakkatli çalışması sonucunda teknolojik yetersizlikten dolayı cismani olarak ulaşamayacağı mesafeler de bulunmaktadır. Ancak Curiosity aracı gibi yapılmış uzay çalışmaları ile sadece görüntülemeler elde edilebilir. 

Bu çalışmalar bir başka yaşam izini bulmak yaşanabilecek farklı gezegenlerin varlığını haber almak, tespit etmek ve orada yaşayanlar varsa onlarla irtibata geçmek üzere kurulmuş olan bir düşünce midir üzerinde düşünülmesi gerekir..

İnsanoğlunun birinci kat semadaki gezegenlere, yüklü masraflar neticesinde gönderecekleri teknolojik araçlarla ulaşılabilirler. İnsanın aya bile çıkıp çıkmadığı bugünlerde tartışılmakta zamanla bir yolculuk için şartlar oluşabilir ay dışında şimdilik uygun gözükmemektedir. 

İlginç özellikleriyle gezegenlerimiz

Dünya İle Ay Arasındaki Yolculuk ;

Dün ve Ay arasındaki mesafe 360 bin km. şu an ki teknoloji ile bu uzun mesafeyi hızı 25 bin ve 30 bin arasında gidilirse Ay’a 8 ve 10 saatte ulaşabilirsiniz. 

Dünya Ve Venüs Arası Yolculuk:

Dünya ile arasında en yakın mesafe olan gezegen Venüstür. 38 milyon km uzaklıkta olan en sıcak gezegen Venüs’e maksimum hızda 1 aya yakın sürede gidilebilir. Eğer normal bir mekik hızında yani 25 bin km de gidilirse bu süre 2 aya yakın şeklinde artacaktır. 

Dünya’dan Mars’ a Yolculuk

Kızıl gezegen dünyaya en yakın 2. gezegen olarak kayıtlara geçmiştir. Aralarında 55 milyon km uzaklık vardır. Bunu baz alırsak yine maksimum hız ile 40 günde Mars’a ulaşılabilir. Yine 25 bin km hızında Dünya’dan çıkılıp Mars’a doğru gidilirse 75-80 güne yakın bir yolculuk sürecektir. 

Jüpiter’e Yolculuk

Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter ile Dünya arasında 591 milyon km vardır. Jüpiter’e Juno adında NASA tarafından 2011 yılında bir uzay aracı gönderildi ve 5 yıl sonra gezegene ulaştığı rapor edildi. Yani şunu anlayabiliriz ki 5 yıl bir yolculuk için oldukça uzun bir zaman. 

Dünya’dan En Uzak Gezegene Neptün’e Yolculuk

Dünyadan tam olarak 4,5 milyar km uzaklıktaki Neptün’e gitmek normal şartlarda pek mümkün olamamaktadır. Güneşe en uzak gezegendir ve oldukça soğuktur. -218 dereceyi bulmaktadır. Neptün’e gidiş ise 6 yıla kadar süren bir yolculuk olacaktır.

Mars’ta hayat var mı derseniz? 

Mars’ta mükellef varlıklar yoktur. Canlı bir yapıda bulunmamaktadır. Ayrıca insan için sürdürülebilir bir hayat ortamı bulunmamaktadır. Mars için NASA’nın düşünceleri başkadır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın