OMUZDA KAS YIRTILMASI

Omuzda Kas Yırtılması:

Öncelikle doktor muayenesi gerekmektedir. Omuzda kas yırtılması tanısı konduktan sonra tedavide yardımcı ilaç ve fizik tedavi hareketleri yapılmalıdır.Bazen omuzdaki kas yırtılmaları ameliyat yapılarak giderilebilmektedir.

Hastalığın En Önemli Belirtileri:

En önemli belirtisi dıştan başlayıp içe doğru ilerler gibi olan ağrılardır. Omuz hareketleri kısıtlanır ve omuz hareket ettirilemez hale gelir.  Diğer belirtiler ise o bölgenin renginde gözle görülür bir değişim ve kızarma, şişme ile kuvvet kaybı, ağrıdan kolu yukarıya doğru harekete izin vermeyecek boyuta çıkabilir.

omuzda kas yırtılması için fizik tedavi hareketleri ile ilgili görsel sonucuOmuz Yırtığının Bitkisel Tedavisi:

Omuz kaslarında oluşan bu problem ellerin hareket etmesini bütünü ile etkileye bilir. Erken tedavi omuz kaslarının yırtılması için çok önemlidir. Öncelikli olarak ilaç tedavisi ve Fizik Tedavi yapılmalıdır bitkisel tedavide katkıda amaçlı kullanılabilir.

Yırtık Onarılmazsa Ne Olur? 

Eğer rotator yırtık onarımı gecikirse her şeyden önce hastanın ağrısı yaşam kalitesini düşürür. Rotator kılıf kas ve tendonlarında bozulma başlar. Kas dokusunun yerini yağ dokusu alır. Sonuçta yapısal bozulma oluşmuş tendonlar dikilemeyecek kadar kırılgan ve zayıf hale gelirler. Bu süreç başladığında artık geri dönüş mümkün değildir.

Cerrahi Müdahale Nasıldır:

cerrahi müdahale tedavi kapalı. artroskopik ya da açık olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Ameliyat sonrası yırtıkların büyüklük ve tipine göre bu süreç 3 aya kadar uzayabilir iyi bir Rehabilitasyon programı ile mükemmel sonuçlar alınabilir?

Bitkisel Çözümler:

Malzemeler:

sirke su bir su bardağı kepek bir tülbent veya Sargı bezi.

hazırlanışı:

Bir tencere içerisine kepeği koyun içerisine su ve sirkeyi eşit miktarda dökerek lapa kıvamına gelerek gelene kadar kısık ateşte karıştırıp çok koyulaşırsa içerisine aynı miktarda su ve sirke koyun hamurumsu bir kıvamda olan kepek lapası bir tür Bent ya da Sargı bezi ne dökerek onun uzun uzun üzerine sar çok eskilerden beri Yapılan bu yöntemler kasların kaynaması için çok faydalı olacaktır?

Egzersizler Nasıl Olmalı:

omuz yırtığı egzersizleri ile ilgili görsel sonucuDoğal Yağlarla Masaj

Kasların çabuk kaynayabilmesi ve ağrıların geçmesi için ağrı kesici, antibakteriyel ve mikrop öldürücü özelliği olan doğal yağlar uygulanmalıdır.
Lavanta yağı en güçlü ağrı kesiciler arasındadır. Omzunuzu lavanta yağı ile hafifçe masaj yapıp üzerini temiz bir tülbentle sarabilirsiniz. Bu oradaki ağrının geçmesini sağlarken tahrip olmuş kasların da iyileşmesini sağlayacaktır.
Zencefil Yağı, 
Ada çayı yağı, 
Susam yağı, 
Kekik Yağı, 
Zerdeçal yağı, 
At Kestanesi yağı, 
Çörek otu yağı aynı özeliklerde olup mutlaka akşam yatmadan bol bol sürülüp masaj yapılmalıdır. Kasların kasılmasını önler, gevşetir ve kolay iyileşmesini sağlarlar. Aynı zamanda da mikrop öldürücü özelliklerde olup bu bölgenin iltihaplanmadan çabuk bir şekilde kaynamasına faydalıdırlar.,

omuzda kas yırtılması için fizik tedavi hareketleri ile ilgili görsel sonucu

Sıcak Soğuk Kompres

Soğuk Kompres
Omuzda kas yırtılması olduğunda burada kas içerisinde bir kanama olmaktadır. Kanama olduğunda kolda kızarma, renk değişimi ve şişme oluşmaktadır. Bu dönemde soğuk kompres uygulaması yapmak gerekir. Ağrıların azalmasında ve kanamanın durmasında faydalıdır. Damarların daralmasını sağlar ve kanamayı durdurmaktadır. Morarmanın da azalmasında faydalıdır.

Sıcak Kompres
Sıcak kompres ilk 48 saatin sonrasında yapılmalıdır. 48 saat içerisinde asla sıcak kompres yapılmaz. Damarların genişlemesini sağlayan sıcak uygulama kanamayı çoğaltmaktadır. Bu nedenle 48 saat sonrasında ağrılar için yapılabilir. Sıcak yada soğuk uygulama havlu yada su torbası ile yapılabilir. Bu uygulamadan sonra ağrı kesici kremler yada ağrı kesici özellikte yağlar sürülebilir. Sonrasında tülbentle yada sargı bezi ile sarılması faydalı olacaktır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın