ORUCU BOZMAYAN DURUMLAR

Hanefilere göre aşağıda sayılan hallerde kişinin orucu bozulmaz:

1- Unutarak yemek içmek yahut cinsel ilişkide bulunmak. Uyku esnasında ihtilam olmak da orucu bozmaz. Hanımını öpmek, elle tutmak, okşamak… Bu durumda meni gelmedikçe oruç bozulmaz.

2- Bakmak Yakut düşünmek suretiyle boşalmak bakmaya ve düşünmeye devam edilirse orucu bozmaz.

3- Göze damla damlatmak yağ sürme çekmek orucu bozmaz Hatta oruçlu kişi sürmenin yahut damla’nın tadını boğazında hissetse bile bozulma.

hacamat ile ilgili görsel sonucu4- Hacamat yaptırmak orucu bozmaz.

5- Su ile ıslatılmış da olsa Oruçluyken misvak kullanmak orucu bozmaz?

6- Ağza ve burna su vererek çalkalamak sümkürmek orucu bozmaz Hatta bu abdest dışında bile olsa bozulmaz.

7- Serinlemek için yıkanmak, yüzmek, yaş bir elbise ile serinlemek, buruna bir kürdan veya benzeri çöp sokmak da orucu bozmaz.

8- Dedikodu yapmak Oruç tutmaya niyetlenmek orucu bozmaz. Bir kimse oruç tutmayana niye tutmaya niyetlendiğin halde bozmadan oruca sonradan devam ederse orucu bozulmaz?

9- Boğaza duman un tozu gibi tozlar sinek ilaçlarının tadının girmesi eğer oluştuğunun kendi isteğini ve zorlaması zorlanması ile olmazsa oruç bozmaz.

diş çektirmek ile ilgili görsel sonucu10- Diş çektirmek orucu bozmaz ancak akan kan. Yavuz ilaçtan hiçbir şeyi Unutmamak gerekir.

11- Erkeklik organından içeriye su veya yağ benzeri sıvı maddeleri akıtmak yahut nehre veya suya dalmak suretiyle Kulağa su girmesi yahut kulağa bir çöp veya kürdan sokmak suretiyle kulak kirleri çıkarmak orucu bozmaz.

12- Sümüğü yutmak bilerek burnunu çekip sümkürmek ve sümüğü yutmak.

13- Kendi kendine gelen kusmuk yahut Ağız dolusu da olsa? bu kusma kendiliğinden içeriye girerse sahih olan görüşe göre orucu bozmaz. kasten Ağız dolusu kusmak veya kustuğunu geri yutmak kazayı etmeyi gerektirir kefaret gerektirmez.

14- Dişler arasında nohut tanesinden az olan yemek kalıntılarını yemek veya yutmak orucu bozmaz.

gül koklamak ile ilgili görsel sonucu15- Bir kimse cünüp olarak sabahlarsa ve cünüplük bir Gün boyu devam etse de orucu bozmaz.

16- Kaslara yahut deri altına İğne yaptırmak. İmkan varsa iğneyi akşama tehir etmektir. Makattan yapılacak şırınga  ise orucu bozar.  Ön ve arka yola sokulan parmak orucu bozmaz.

17- Gül, çiçek, misk yahut hoş kokulu kokular koklamak orucu bozmaz.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın