Orucun Sünnetleri Ve Adabı

1- Bir yudum su içmek gibi az da olsa sahurda bir yemek ve sahuru gecenin son vaktine tehir etmek:

“Sahura kalkınız Zira sahur yemeğinde bereket vardır.”

2- Güneş kesin olarak battığı zaman namazdan önce acele iftar etmek:

İftarın bir hurma ile yahut tatlı bir şey ile yahut su ile yapılması müstehaptır.

“İnsanlar iftarda acele ettikleri müddetçe hayır üzeredirler.” hadisi şerif.

3- İftarda tercih edilen bazı duaları okumak:

“Allah’ım senin rızan için oruç tuttum senin rızkınla orucumu açtım sana güvendim sana iman ettim. susuzluk gitti damarlar ıslandı inşallah ecir ve sevap da sabit ol. Ey Fazla keremi geniş olan Rabbim beni yargıla Hamdolsun Allah’a ki o bana yardım etti de oruç tuttum rızkı verdi de orucumu açtım.”

 “İftar anında oruçlunun duası geri çevrilmez.” İbni mace. Buhari Müslim.

4- Oruçlu kimselere bir hurma yahut bir bardak su ve benzeri şeylerle iftar vermek:

En güzeli oruçluları yemekte doyurmaktır.  Hz. peygamber (sav)Şöyle buyurmuştur: ” Oruçlu bir kimseye iftar ettirenin alacağı sevap kadar sevap elde eder. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” Tirmizi

orucun mekruhları ile ilgili görsel sonucu5- Sabah vakti girmeden cünüplük hayız ve Nifastan temizlemek:

Hayız yahut  nifas durumundaki bir kadın gece temizlense ve yarın ki gün oruç tutmaya niyetlenip oruç tutmaya başlarsa cünüp kişi de yıkanmaksızın oruç tutacak olsa orucu sahihtir. Hz Peygamber ihtilam değil cinsel ilişkiden ötürü Cünup olarak sabahlar sonra yıkanır ve oruç tutardı Buhari. Müslüm’de bu konu ile ilgili rivayetler vardır.

6- Dil ve diğer organları günahı olmayan lüzumsuz şeylerden korumak:
Dedikodu söz taşıma yalan konuşmak gibi haram olan işleri yapmak ise Ramazan’da Oruçlu iken daha kuvvetli bir şekilde yasaktır. Hz Peygamber şöyle buyurmuştur:

“Yalan konuşmayı yalan sözlerle amel etmeyi terk etmeyen kimsenin yemesini içmesini terk etmesine Allah’ın ihtiyacı yoktur.” Buhari Ebu Davud Tirmizi nesai İbni mace.

7- Orucu bozmayan bazı mübah şehvetleri terk etmek:

işitme, görme, dokunma, kokulu bir çiçeği koklamaya yahut da ona bakmak gibi şeyler.

orucun mekruhları ile ilgili görsel sonucu8- Oruçlu kimsenin damardan kan almayı veya hacamat gibi işleri terk etmesi sünnettir. Hastalık müstesna.

9- Ailesi için mümkün olduğunca bol infakta bulunmak akrabaları iyilikte bulunmak fakirlere ve miskinlere çok sadaka vermek:

” Hz. Peygamber (sav) hayır yapmada İnsanların en cömert idi. Ramazan’da cebrail (as) ile karşılaştığı zaman ise en cömert davranandı.”

10- İlim ve Kur’an Okumakla zikir ve salavatlar meşgul olmak: imkanlar ölçüsünde Gece ve gündüz bu söylenenleri yapmak sünnettir. “Hz. peygamber (a.s) Ramazan’da her gece Cebrail (A.S) ile karşılaşır onunla Kur’an-ı Kerim mukabelesinde bulunurdu.”

11- Özellikle Ramazan’ın son on gününde itikafa girmek:

“Hz. Peygamber (sav) Ramazanın son 10 gününe girince bütün geceyi ihya eder, ailesini uyandırır, kadınlardan da ayrı kalırdı.” Buhari ve Müslim.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın