Paranoid Kişilik

 

Paranoya Nedir:

Diğer insanların inandıklarını önemsemeden, mevcut düşüncenin hatalı olduğuna dair kesin kanıtlar olmasına rağmen değiştirilmeyen ve dış gerçeklikten doğru olmayan anlamlar çıkarmaya dayalı yanlış inanca paranoya denir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu:

Paranoya bu bozukluğun simgesi olarak kabul edilmektedir. Paranoyak kişilik bozukluğu olan kişilerin sürekli güvensizlik duyma ve başkalarına karşı şüpheleri vardır. Dolayısıyla her tür davranışı gerçekten uzaklaşarak yorumlarlar ve bu da hem iş ilişkilerinde hem sosyal ilişkilerinde bozukluklara yol açar. Başkalarının onları küçümseme, tehdit etmeye veya zarar vermeye çalıştığına inanırlar. Pranoid kişilik bozukluğunun görünme sıklığı yüzde iki civarındadır.

Paranoid Hastalığın Sebepleri 

Kişilik, düşünce, duygu ve davranışların çocukluk döneminin seyriyle etkileşerek zamanla şekil almasıdır. Buna mizaç da denmektedir.

Kişilik genleri aile fertlerinden genetik aktarım aracılığıyla geçebilir. Ayrıca çevresel etkilerin de etkili olduğu vurgulanmaktadır. Genetik aktarım veya hayatı değiştiren bir olay bu hastalığa karşı kişiyi savunmasız bırakabilir.

Kesin nedeni bilinmeyen bu durum bazı faktörlerin, kişilik bozukluklarının gelişmesinde veya tetiklenmesinde rol oynadığı düşünülmektedir. 

Ailede kişilik bozuklukları veya diğer akıl hastalıklarının olması,

Kişinin Çok sevip değer verdiği birinin ölmesi,

Çocukluk evresinde tacize maruz kalma, 

Sağlıklı olmayan kopuk ve travmatik bir aile yaşamı,

Paranoya belirtileri nelerdir?:

Paranoyak kişiler kimseye güvenmezler, 

Karşısındaki insanlarla sırlarını paylaşmazlar, bu sırların kendilerine karşı kullanılacağına inanırlar. 

Psikoterapiye gittiklerinde psikoterapistlerine bile güvenmezler. Çevrelerine, eşlerine, çocuklarına güven duyma konusunda problem yaşarlar. 

Paranoyak kişiler, ortada hiçbir problem ve şüphe yokken en ufak olaylardan kendilerinin aldatıldığı, kandırıldığı düşüncelerine kapılılabilirler.

Paranoid kişilik bozukluğu olan hastaların en emel özelliklerinden biri de kin tutma özelliğidir. 

Unutkanlık veya dalgınlıkla paranoyak bir kişiye vermeyi unuttuğunuz selam, paranoyak kişi tarafından farklı olarak algılanır ve size kin tutarlar, bu durumdan alakasız sonuçlar çıkarırlar. 

Bu kişiler yeryüzündeki her olayı kendilerine göre yorumlarlar, evrenin merkezi olarak kendilerini gördükleri için herkesin kendileri hakkında olumsuz şeyler düşündüğünü sanarlar.

Paranoyak bireylerin arkadaşları onları bir organizasyona çağırdıklarında, paranoid kişilik bozukluğu olan kişi “zaten öylesine çağırdı, beni sevmiyor, beni yanında istemiyor” gibi düşüncelere kapılarak yalnızlaşır. 

Paranoyak kişilerin arkadaşları olmaz, çevresindeki kişiler hızla azalır.

Paranoid kişiliğe ve özellikleri sahip olup olmadığınızı test edin. Durumu belirleyen bazı testler söz konusudur.

Bu testlerde sorulan sorular şu şekildedir: 

Sizinle ilgili şaka yapılmasını kaldırabiliyor musunuz? 

Şimdiye dek arkadaşlarınızla çok sık aranız bozuldu mu? 

Size kötü davrandıklarını düşünüyor musunuz? 

Henüz yeni tanıştığınız insanlara güvenme konusunda problem yaşıyor musunuz? 

Arkadaşlarınız sizi çok obsesif davranışlar sergilediğiniz, kimseye güvenmediğiniz için eleştirir mi? 

İnsanların sürekli sizi kullanmak istediğini düşünür müsünüz? 

Tüm bu soruları yanıtlamak sizi rahatsız ediyor mu, geriliyor musunuz?

Tedavi: aile bireylerinin destekleri alınarak birlikte hareket edilmeli ve paranoid bozukluk nedenleri araştırılmalı, şiddete olan meyil tespit edilerek gerektiğinde gözlem ve tedavi altına  hasta alınıp ilaç tedavisi ile psikoterapiler uygulanmalıdır.

Bu tip rahatsızlıklar için tıbbi yolun yanı sıra rukye tedavisi bu kişiler için uygulanmalıdır. Ayrıca Aşağıdaki Esmaların vird olarak okunması etkili olur inş.

Ya Rahmanu Ya Allah- Ya Kuddüs Ya Allah – Ya Selam Ya Allah – Ya Basıt Ya Allah – Ya Semi Ya Allah – Ya Kayyum Ya Allah

Kaynak : sabah gazetesi ve sağlık sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Tedavi amaçlı değil sadece hastalık hakkında bilgilendirmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir