Peygamberimizden Tasavvufi Hasletler

Hazreti Peygamber, henüz risaletle vazifelendirilmeden önce yalnız başına tefekküre dalmak, Rabbini anmak isterdi. Bu maksatla Hira mağarasına çekilir,Hira Dağının sessizliği Allah’ın varlığını bütün ihtişamı ile ifade eden Berrak yıldızların ve engin çöl gecelerinin harika letafeti içerisinde derin düşüncelere dalardı. Yanına Biraz azık biraz su alarak mağaraya gider azığı tükenince dönüp yine biraz azık aldıktan sonra tekrar mağaraya geri gelirdi. Onun halini görenler “Muhammed Rabbine aşık oldu diyorlardı.”

Yüce Peygamber Şöyle derdi:”O şanı yüce Rabbim beni eğitti beni güzel edepte yetiştirdi.” buyurmuştu.

Allah elçisi çok sade yapmacıktan külfetten uzak yaşardı. Ebû Said el-hudrî Ra. onun ahlakını şöyle anlatmıştır; Allah’ın elçisi devesini bağlar, yemler, evi süpürür, pabuçlarını diker, elbisesini yamar, koyun sağar, hizmetçisi ile birlikte yemek yer  un öğütürken yorulan hizmetçiye yardım eder, çarşıdan eşyasını alıp eve getirmekten utanmazdı. Zengin fakir herkesin elini sıkar, ilk defa kendisi selam verir, yapılan daveti geri çevirmez, bir hurma içinde çağrılmış da olsa giderdi, yumuşak huylu, Cömert geçimli, güleçyüzlü, kahkahasız güler, düşünceliydi fakat somurtkan değildi, mütevazi idi fakat ezgin değildir Cömert idi fakat müsrif değildi yufka yürekli daima tefekkür içindeydi merhametli davranırdı hiçbir zaman tıka basa yemeyip geğirmemiş, açgözlülük etmemiştir.

Hz Aişe R.Anha “peygamber sav. efendimiz esen rüzgardan daha cömertti” demişlerdir.

Daima düşünceli kaygılı olduğu namaz kılarken ağladığı için göğsünden kaynayan tencere sesine benzer bir ses geldi de rivayet edilmiştir.  İslam güzel işlere ibadetlere güzel ahlaka götüren imandır gece ibadetlerini Allah elçisi çok severdi. geceleri o kadar namaz kılardı ki ayakta dura dura ayakları şişer kendisine senin geçmiş ve gelecek günahın bağışlanmadımı denildiğinde Şükreden bir kul olmayayım mı derdi.

Salat ve selam onun üzerine olsun ki o kendisine vermeyene verir kendisine gelmeyene gider kendisine haksızlık edeni affederdi nefsi için kızmaz öç almazdı ancak Allah’ın yasakları çiğnendiği zaman Allah için kızardı.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın