Preveze Deniz Savaşı 

Preveze Deniz Savaşı 

Preveze Deniz Savaşı; Türk tarihinin en büyük deniz zaferidir.  27 Eylül 1538 tarihinde Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Andrea Doria komutasındaki haçlı donanmasını Preveze’de mağlup etmiştir. 

Preveze Deniz Savaşı Nedenleri Nelerdir

Osmanlı Devleti’nin Ege Denizi’ni tamamen hakimiyeti altında tutmak istemesi, Alman İmparatoru Şarlken ile Venediklilerin Osmanlı’nın denizlerdeki üstünlüğünü sona erdirmek istemesi, Coğrafi olarak önemli bir konuma sahip Korfo Adası’nın Osmanlı Devleti tarafından kuşatılması savaşın nedenlerini oluşturur.

Preveze Deniz Savaşının Seyri

Andrea Doria komutasında ve 602 gemiden oluşan haçlı donanması 122 adet gemiden oluşan Osmanlı donanmasıyla karşı karşıya geldi. Osmanlı donanmasının merkezine Bar­baros Hayreddin Paşa, donanmanın sağ kanadına Sa­lih Reis, sol kanadına ise Seydi Ali Reis ku­manda ediyordu. Çetin mücadelelerin ardından Osmanlı ordusu karadaki gibi denizlerde de kendini göstermiştir. Haçlı donanmasının 128 büyük gemisi etkisiz hale getirilmiş ve de Haçlı donanması geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu deniz savaşı Osmanlı adına çok büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.

Preveze Savaşı Sonuçları Nelerdir 

Preveze Deniz Savaşı sonucunda Akdeniz, bir Türk gölü haline geldi ayrıca Akdeniz tamamıyla Osmanlı Devleti kontrolüne girdi. Suriye ve Mısır gibi yerlerin deniz güvenliği sağlanmış oldu. Mora, Venedik ve Dalmaçya kıyılarındaki birçok kale Osmanlı Devleti’ne bırakılmıştır. Venedikliler, Osmanlı Devleti’ne savaş tazminatı ödemek durumunda kaldılar. Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması Akdeniz’deki en güçlü donanma haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir