Ra’d Suresi 28. Ayet Tefsiri ve Sırları 

Ra’d Suresi 28. ayet Tefsiri ve Sırları 

 

اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللّٰهِۜ اَلَا بِذِكْرِ اللّٰهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُۜ

Ra’d Suresi 28. ayet Türkçe Okunuşu

Elleżîne âmenû vetatme-innu kulûbuhum biżikri(A)llâh(i)(k) elâ biżikri(A)llâhi tatme-innu-lkulûb(u)

Ra’d Suresi 28. ayet Meali

Onlar, iman etmiş ve kalpleri Allah zikriyle yatışmış olanlardır. Evet, iyi bilin ki, kalpler Allah’ın zikri ile yatışır.

Ra’d Suresi 28. ayet Tefsiri

Tefsir Yolu 
  1. âyette ise doğru yolu arayanların vasıflarını bildirmektedir. Âyetin bağlamı dikkate alındığı takdirde Allah’ı zikretmekten maksadın Kur’an olduğu düşünülebilir. Zira bir önceki âyette inkârcıların kabul etmedikleri şey Kur’an’dı; buna karşılık müminlerin gönüllerini huzura kavuşturan zikir de yine Kur’an’dır. Ayrıca Kur’an-ı Kerîm’de birçok yerde zikr kelimesi Kur’an’ın adı olarak geçmektedir (meselâ bk. Hicr 15/9; Nahl 16/44; Enbiyâ 21/50; Fussılet 41/41 vd.). Bununla birlikte zikr masdar olarak “anmak” mânasına gelir; âyette bu mânanın yani dil veya kalp ile Allah’ın anılmasının kastedilmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Allah’ın hidayete erdirdiği kimseler Allah’a ve Kur’an’a gönülden ve samimi olarak inanan, Kur’an-ı Kerîm’i okumakla ve Allah’ın adını anmakla kalpleri huzur, ruhları sükûnet bulan kimselerdir. Kaynak : Kur’an Yolu Tefsiri Cilt: 3 Sayfa: 288-289
El-Esas fi’t Tefsir 

Onlar ki inanmışlardır ve Allah’ın zikri ile kalpleri huzura kavuşmuştur.” Tesbih, tehlil, istiğfar ile veya kur’an ile kalpleri huzura kavuşur. Böylelikle kalpleri bir hoş olur ve Allah’ın zikri ile huzura erer, sükun bulur. Bir mevla ve yardımcı olarak O’ndan hoşnut olur, razı olur. “İyi bilin ki gerçekten kalpler ancak Allah’ın zikriyle huzura kavuşur.”  Mü’minlerin kalpleri Allah’ı zikrettikleri için huzur bulur.


Geylani Tefsiri

İman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle sükunete erenlerdir. Yanlış taklidin ve yok olmaya mahkum değişikliğin bulanıklaştırmasından sükunete erip rahata kavuşurlar. Öyle Allah ki varlığında bozulma olmaz, sayısı çoğalmaz ve bir ve tekliğinde şüphe olmaz. Böylece hatırlarının sahifelerinden kendi ve  başkalarının tecrübelerinin izleri mutlak olarak düşer ve kaybolur. 

Ey keşif ve Şuhud mertebesine ulaşmak isteyen istekliler bilesiniz ki alışılmış şeyleri ortadan kaldıran Allah’ı anmakla Kalpler ancak huzur bulur. Yani huzur makamına ulaşır ve vehimlerin karışıklıklarından rahata erer.

Ra’d Suresi 28. Ayet fazilet ve Sırları

Bu ayetin fazileti ve sırları ilgili olarak bir bilgi bulamadık. 

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın