Radyestezi’de Kullanılan Aletler 

-2-

Radyestezi’de Kullanılan Aletler 

Radyestezi’de, ‘radyestezist’ dediğimiz, radyestezi uygulaması yapan kişi ile hedef ara­sında, radyestezik tepki göstermek suretiyle bir endikatör vazifesi gören radyestezik aletler çok çeşitlidir.

Bunları, başlıca iki sınıfa ayırabiliriz: 

1-Radyestezi çubukları (baguette, dowsing rod). 

2-Sarkaçlar (pandule, pendelum).

Radyestezi çubukları arasında en klasik olanı, çatallı dal’dır. Çatallı dallar, tradisyonel olarak, fındık ağacından yapılır. Fındık ağacı, majik özellikleri olduğuna inanılan ve tılsımlar, nazarlıklar yapmada kullanılan bir ağaç olmasından ötürü kullanılıyor olabilir. Ancak günümüzde, çatallı çubukların daha başka malzemelerden de yapıldığını görüyoruz: Balina çubukları (balinanın ağzındaki süzgeç çubuklarından elde edilir), plastik, tel (daha ziyade bakır) ve metal çubuklar gibi. 

Radyestezi, Çatal Çubuklar

Çatallı çubuk yerine, köşeli metal çubuklar (L-çubukları) ve düz, esnek bir çubuk da kullanılabilir. Hatta, bunların en hassas olanının köşeli metal çubuklar olduğu söylenmektedir. Çatallı çubuklar ve bunları tutma şekilleri çok çeşitlidir. Ancak, genellikle yapılan uygulama şudur: Avuçlar yukarıya bakacak şekilde, çatallı dalın ya da çubuğun her iki kanadı dışarıya doğru açılarak, çok sıkmadan tutulur. Çubuğu, yere paralel ve ucu ileriye bakar bir şekilde tutabileceğimiz gibi, ucunu yukarıya yönelterek de tutabiliriz. Önemli olan, çubuğun ucunun yukarıya kalkarak ya da aşağıya eğilerek aranan hedefe ilişkin bir tepki göstermesidir. 

Radyestezistler, bu tepkiyi elde etmek için hareket halinde olurlar: Ya yürürler, ya dönerler ya da ritmik beden hareketleri yaparlar. Çatallı çubuğu diğer radyestezik aletlerden ayıran bir özelliği de nötr durumuna kendiliğinden dönmemesidir; her radyestezik tepki ertesinde tekrar ayarlanması gerekir. 

Köşeli metal çubukların kullanımı özellikle Amerika’da çok popülerleşmiştir. Çok basit bir şekilde, tel askılardan da yapılabilen bu çubuklardan iki tanesi bir arada. kullanılır. Dirsekler gövdeye yapıştırılır, kollar birbirine paralel olarak ileriye bakar ve başparmaklar üstte kalacak şekilde çubukların kısa kenarları elde tutulur; uzun kenarlar, böylece, yatay ve birbirine paralel bir şekilde ileriye bakarlar. Radyestezist hareket halindeyken, çubuklardan üç değişik şekilde tepki gelebilir: Ya içeriye doğru dönerler ve birbirlerini keserler, ya dışarıya doğru dönüp bir geniş açı oluştururlar ya da paralelliklerini koruyarak, ikisi birden belirli bir yöne dönerler. 

 

Çubukların en az kullanılan türü ise, düz, esnek çubuklardır. Bunlar da çatallı çubuklar gibi çok çeşitli malzemelerden yapılabilir, bir bağ çubuğu ya da bir otomobil radyosunun anteni bu amaçla kullanılabilir. Radyestezistler çubukları ince ucundan tutar ve bir aşağıya bir yukarıya doğru hafifçe salınım yaptırırlar. Çubuk, radyestezik tepki gösterdiğinde, dönmeye başlar.

Kaynak : Itikad Yalova Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir