Resulullahın Sabah Namazında Yaptığı Dua

Resulullahın Sabah Namazında Yaptığı Dua

Abdullah İbn Abbas hazretleri şöyle anlatır: 

Resul-i Ekremin ne şekilde ibadet yaptığını öğrenmem için babam Abbas, beni Resul-i Ekreme gönderdi. Sabah namazında Efendimiz şöyle dua etti:

“Allah’ım!

Gönlümü sana bağlayacak, darmadağın halimi bir araya toplayacak, dağınık ve parçalanmış işlerimi birbirine yaklaştıracak kötü itiyat ve fitnelerden beni koruyacak, dilimi ıslah edecek, batınımı koruyacak, zahirimi yükseltecek, amelimi temizleyip arttıracak, yüzümü ak edecek, rızana ulaştıracak ve her kötülükten beni koruyacak olan rahmetini senin fazlından isterim.

Allah’ım!

Küfür düşünmeyecek şekilde sadık ve yakin bir imanı, dünya ve ahirette de lütuf ve kereminin en yüksek mertebesine beni ulaştıracak olan rahmetini senden isterim.

Allah’ım!

Kazalarda sabır ve kurtuluşu, şehitler mertebesini, iyiler yaşayışını, düşmanlara galip gelmeyi ve Peygamberlere arkadaş olmayı senin fazlından isterim.

Allah’ım!

Her ne kadar hayırlısını bilemezsem ve amelim kusurlu ise de, bütün dileklerimi sana arz eder, senden yardım dilerim. Yalnız senin rahmetine muhtacım. Ey gönüllere şifa verip bütün dertlere derman olan Allah’ım! Büyük kudretinle birbirine yaklaşmış iki deniz suyunu yekdiğerine karıştırmadığın gibi, Cehennem azabından helak oldum diye feryad etmekten ve kabrin fitnesinden beni koru.

Allah’ım!

İstemesinde veya hak etmesinde kusur ettiğim ve kullarından herhangi birine vadettiğin veya vereceğin her türlü iyilikleri candan arzular ve onları senin fazlından isterim.

Allah’ım!

Bizi, sapan ve saptıranlardan değil, hidayette olup hidayete ulaştıranlardan, düşmanlarından uzaklaştırıp dostlarına yaklaşanlardan, sana kulluk edenleri senin rızan için sevip, isyan edenlere rızan için husumet besleyen kullarından eyle.

Allah’ım!

Ben dilimin döndüğü kadar dua ediyorum. Kabulü sendendir. Sen kabul eyle. Ben elimden geleni yapıyorum, itimadım sanadır. Biz Allah içiniz ve O’na yöneleceğiz. Kuvvet ve kudret ancak azamet sahibi olan Allah’ındır. Kıyamet gününde emniyeti, ebedi günde de ahdini yerine getirip rüku’ ve sücud eden iyiler ile beraber Cenneti senden isterim. Kerem ve ihsanına nihayet olmayan, dostluk edenlere sonsuz sevgisi olan ve dilediğini dilediği gibi yapan sensin.

Ey izzet ridasına bürünüp herkese galib olan Allah’ım! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Ey ululuk ve yücelik ridasına bürünerek kullarına fazl u in’amını esirgemeyen Allah’ım! Seni tesbih eder, noksan sıfatlardan takdis ederim.

Allah’ım! Kalbimi, kabrimi, gözümü bütün bedenimi nurun ile tenvir eyle, beni nurlandır ve nurumu arttır.”

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın