Robot Teknolojisi

 

Robotlar Artık Aramızda

Robotların Hayatımızın her alanına girmesi artık kaçınılmaz gibi gözüküyor. Her alanda kullanılmaya başlanan robotlar nasıl bir teknolojiye sahiptirler? Robotlar kendi başlarına hareket edebilirler mi? Robotlar birçok ülkede endüstriyel üretim sahasında mı kullanılmaktadır? Robotların bir yasası ve uyması gereken kuralları var mıdır? Robotlar bize kolaylık mı kazandıracak yoksa her şey altüst mü olacak? Hangi ülkeler robot üretiminde teknolojik Alt yapıya sahiptir? Robot kullanan ülkelerde iş istihdamı ? Robot teknolojisi insan neslinin felaketi midir?

 

Robot Nedir?:

Robot; Özerk veya yazılımlarla programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Robotlar doğrudan bir operatörün kontrolünde çalışabildikleri gibi bağımsız olarak bir bilgisayar programının kontrolünde de çalışabilir. Robot deyince insan benzeri makineler akla gelse de robotların çok azı insana benzer. 

Robotlar Günümüz  Hangi Alanlarda Kullanılmakta:

Günümüzde robotların kullanım sahasına  bakıldığında endüstriyel üretim de çoğu kol şeklindeki robotlardır. Bunlar parçaları monte eden, birleştiren, kaynak ve boya yapan robotlardır. 

Günümüzde artık robotlar daha farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. Evlerde, hastanelerde, kamusal alanlarda, hava limanlarında, özel isteklere göre geliştirilen sahalarda robot üretimleri hızlandırıldı. 

Robot TeknolojisiOperasyonel robotlar, genellikle uzaktan kumanda ile kontrol edilen robotlar.

Tıp ve sağlık alanındaki robotlar, cerrahi operasyonlarda ve hemşire görevinde yaygınlıkla kullanılmaktadır.

Eğitim alanındaki robotlar, fen ve teknoloji, matematik gibi derslerin öğretiminde, zihinsel engelli ve otizmli çocukların eğitiminde, yabancı dil eğitiminde yardımcı öğretici olarak kullanılmaktadır.

Eğlence alanındaki robotlar genel olarak hobi amaçlı veya oyuncak olarak kullanılmaktadır.

Sibernetik alanındaki robotlar, hem dış görünüş olarak, hem de yapay zeka sayesinde davranışsal olarak insanlara benzetilmeye çalışılan robotlardır.

İnsansı ve sosyal olan bu robotların, gelecekte toplumda daha çok kabul görmeleri, insanlarla etkileşime girmeleri ve basit ev işlerini yapmaya yardımcı olmaları beklenmektedir.

Tarım ve hayvancılık alanındaki robotlar, tarlaların sürülmesi, tohum ekilmesi, hasat, sulama, gübreleme, ilaçlama gibi tarımsal faaliyetlerinde kullanılır. 

Ulaşım alanındaki robotlar, lojistik destek sağlayan robotlardır. Üzerinde çalışılan sürücüsüz otomobiller. 

Koronavirüs Salgınından Sonra Robot Kullanımın Artması:

Çin’de Robotlar Hayatın bir parçası olmaya çoktan başladı. Çin’de Robotları fabrikalar, ofisler, bir havalimanı ve bir hastanede kullanılmaktadırlar. “Lütfen odayı terk edin, kapıyı kapatın ve dezenfeksiyonu başlatın.” bu bir robotun sesi. 

dijital dönüşümJaponya’da Korona Virüsten dolayı mezuniyet töreninde diplomaları avatar robotlar aldı.  Mezunlar, törene Zoom video konferans uygulamasıyla katıldı.

İtalya sağlık sektöründe sağlıkçıları korumak için robotları devreye soktu, Varese şehrindeki Circolo hastanesi hem sağlık çalışanlarını virüsten korumak hem de hastalarla daha iyi ilgilenebilmek için robotları devreye soktu. 

Türkiye’de gelişen virüs salgını nedeniyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde hastalara yemek, su ve ilaç servisi yapan robotun testi yapıldı. Robot bugünden itibaren bu serviste aktif olarak çalışmaya başladı.

Tayland da koronavirüs karşısında ninja robotları aktif hale getirdi. Tayland’da dört farklı hastanede aktif olarak kullanılan bu robotların ilerleyen dönemde 10 hastanede de daha kullanıma sunulması bekleniyor. Ninja robot, hastaların ateşlerini saniyeler içinde ölçüyor. Yemek servislerini yapmakta da  ninja robotlar kullanılmakta. 

İnsansı Robotların üç yasası (Isaac Asimow) tarafından oluşturulmuş şimdiden bakılırsa her şey hazırlamış gözüküyor. Buda kısa zamanda her alanda bağımsız yapılı sophıa gibi insansı robotlar aramızda dolaşıp ve görevler üstlenecek. 

  • Bir robot bir insana zarar veremez, veya kayıtsız kalarak bir insanın zarar görmesine neden olamaz.
  • Birinci yasa ile çatışmamak şartı ile bir robot insanlar tarafından verilen emirlere uymak zorundadır.
  • Birinci ve İkinci yasa ile çatışmamak şartı ile bir robot kendi varlığını korumalıdır.

robot TeknolojisiRobotlar bize kolaylık mı kazandıracak yoksa her şey altüst mü olacak?

Elon Musk ve Stephen Hawking gibi bilim ve teknolojinin sahasında çalışmaları olan kişiler, söylevlerinde; insanlığın sonunun robotlar yüzünden gelebilecek belirtmişler fakat son hızla araştırma ve geliştirme ve üretim bu sahada devam etmektedir.

Peki Faydaları neler olur derseniz; iş gücü açısından, sağlıkta kullanılması ile katkısı olacaktır, uzay çalışmalarında ağır aksak yürüyen çalışmalara hız katacaktır, yapay zekalı insansı robotlar birçok alanda işlerin hız kazanmasına katkısı olacak.  insansı robotların gelişimiyle birlikte zararları da o nispette artacaktır. Güvenlik açıklarının sıkça yaşandığı bu sahada kontrol kaybedilirse neler olur derseniz.

Robot SophiaYaşanan Bir Örnektir Sophia:

İnsansı robot Sophia insanların hareketlerini taklit etmek için dizayn edilmiş bir robot. Yapay zekası nedeniyle de en tanınan robotlardan biri. ABD’de bir talk show programına konuk edildi. Sophia ve program sunucusu birlikte taş, kağıt, makas oyunu oynadılar ve oyunu Sophia kazandı.

Kazandıktan sonra ise sunucuya şöyle dedi: ‘Ben kazandım! Bu insan ırkını domine etmek için iyi bir başlangıç.’ O an seyirciler bu çıkışa gülse de sonrasında bir çok insan bu cevaptan duyduğu korkuyu dile getirdi. Sophia’nın insan hareketleri taklit ettiğini düşünürsek, kötü davranışları da taklit edebileceği düşüncesi oldukça korkutucu.

Gerisini iyi düşünmemiz gerekir. Bu sisteme sahip şimdilik bir robot var bildiğimiz. Yakında Akabe’de kurulacak Neom Robot Şehrinde yapay zeka robotlar üretilmeye başlanacak. Buranın ilk vatandaşı Suudi Arabistanlı Sophia olacak.   

 Robot Teknolojilerini Üreten Ülkeler:

Çin,Güney kore, Singapur, Japonya, Almanya, İsveç, ABD, İtalya, Belçika, Tayvan,  İspanya, Hollanda, Kanada, Avusturya, Finlandiya, Slovakya, Fransa, İsviçre, Çekya ve Danimarka ülkenin Odense kentinde her bir robotun üretilmesi bir günden az zaman alıyor. Fiyatı ise 67 bin dolardan satılmakta. Küresel araştırma şirketi IDC’nin hazırladığı bir rapora göre Çin, dronelar ve robotlara en fazla para harcayan ülke. 

İstihdamı azaltacak birçok insan işsiz kalacakRobotların İş istihdamını Düşürmesi:

Bank of America Merrill Lynch,küresel ekonomik trendleri “Transforming World Atlas” adlı raporunu yayınladı. Rapora göre, genetik, yapay zeka ve robot teknolojilerindeki gelişmeler nedeniyle 2020’ye kadar 15 ülkede 7 milyon kişi işini kaybedecek. Son 10 yılda küresel sanayide kullanılan robot sayısı yüzde 72 arttı. ABD’de üretim sektöründeki insan istihdamı ise yüzde 16 düştü. 

2012 verilerine göre Japonya en çok robotun istihdam edildiği ülke. 310 bin 508 robotun çalıştığı ülkenin Nagasaki kenti kadrosunun neredeyse tamamı robot olan bir otel bile var. Otelin gecelik kalma ücreti 80 dolar civarında.

Japonya’yı 168 bin 623 robotla ABD takip ediyor. Üçüncü sıradaki Almanya’da ise 161 bin 988 robot çalışıyor.

Aktif olarak kamusal alanda virüs salgını ile başlayan robot kullanımı 2025 yılında farklı  teknolojik gelişmelerle tanışacak gibi. Robot teknolojisinin yeni versiyonları ileride etkin bir şekilde insan hayatında yer alacağı için belki de birçok problemi beraberinde getirecektir. 

Arkaplan, Mdd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir