Ruhsal yapının bozuk olduğunun işaretleri

Ruhsal yapınızın bozuk olduğunu gösteren bazı işaretler

Ruhsal yapınızın bozuk olduğunu gösteren bazı işaretlerden bugün ki yazımızda biraz bahsedelim. İlk olarak kendimize birazcık da olsa değer verelim. Allah yarattığı tüm kullarına değer veriyor onları seviyor ki kullarım sıkıntı çekmesin diye birçok nimet ve güzellikle birlikte doğruları gösteren elçilerle var ediyor. 

Kişi kendini sevmiyor ve nefret ediyorsa bu geçici bir durum değilse, Yani gün içinde yaşadığımız olayların bizim üzerimizde bıraktığı olumsuz düşüncelerden bahsetmiyorum, ya da bazen bir hafta boyunca her şey karman çorman olmuş buda sizin bütün yapınızı etkilemiş olabilir. Burda bahsettiğimiz daha uzun süreli bir yapının üzerinizde yerleşmesinden bahsediyorum. Çok uzun zamandır kendinden nefret ediyorsanız, kendinizden bir şekilde tiksiniyor, Hatta kendinizi değersiz hissediyorsanız bu sizin ruhsal bir problem yaşadığınızın bir işareti olabilir. 

Kaçmayın Çözüm İçin Mücadele Edin

Sağlıklı bir ruh haline sahip olan insanlar yaşadıkları problemlere karşı çözüm önerileri geliştirmeleri veya mücadele etmeleri gerektiğini bilirler. Bazen bu problemin aşılamayacak gibi olursa kişi kaçma yolları geliştirir zamanla bu kişinin kaçtığı şeylerle yüzleşmesini sağlayacak ve daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına bu hareket sebep olacaktır. Zamana kaçarak bırakmaktansa onunla yüzleşmek gerekir. Kaçanların en çok tercih ettikleri yollardan biride kendilerini yemeğe vermeleri bir diğer sıkıntılı kaçma hali ise alkol kullanmaya başlamak. Bazen kişinin kaçtığı bu stresli hal kendini alışverişe vermesini ve ölçüsüz harcamalara yapmaya kaçmasıdır. Bir şekilde bu kişiler birden kaçtıkları alanda aşırı işkolik olurlar bu şekilde kendi problemlerinden kaçma yolla tercih edebilirler. 

Küsmek Bir Ruhsal Problemdir

Bu işaretlerden birkaçı insanlarla kurduğumuz ilişkilerle ruh sağlığımızı anlamamızı sağlayacak birkaç donedir. İnsanlarla problem yaşıyorsanız bir şekilde herkesle kavgalı ve küssen ya da bu insanlarla ilişki kurmak da zorlanıyorsan yapayalnız kalmış isen işte bu senin bir ruhsal problem yaşadığını gösterebilir. 

Eskiden aranız iyi olmayan biriyle yaşadıklarınız kafanıza takıyorsanız bir şekilde bir takıntı geliştirmiş iseniz, İnsanlarla ilişkilerinizde; okul hayatınızda veya İş hayatınızda, başarınızda düşüşler oluyorsa konsantrasyon problemi yaşıyorsanız ve bu günlük değil de uzun süreli bir şekilde devam ediyorsa, Sağlıklı ruh haline sahip olan insanların da hayatta istedikleri ve korkuları konuları vardır onlar bu konular için bir denge oluştururlar. Hepimizin hayata ilişkin korkuları vardır. Korkularımızın etrafımızda bizi çok mutsuz eder şekilde bulunmaları ve o korkuyla yüzleşmemekten ve çözüm yollarını bulmaktan kaçmasından dolayı bir kısır döngü içinde kapalı kalır ve mutluluk huzur ortadan kalkar. Bu da Ruhsal bir problem yaşadığını kişinin gösteriyor olabilir. 

Anlam Verilemeyen Bağımlılıklar

Kişinin yaşadığı bazı bağımlılıklar vardır. Bağımlılık kişiye zarar verdiği halde onu yanınızda bulunması için ısrarcı olmanız sizi sıkıntıya sokacaktır. Uyuşturucu madde ya da iPhone hastalıkları gibi, bazen bulunduğunuz ortamda size zarar verebilir. İnsan neden kendisine ciddi ve inanılmaz zararlar veren o ortamlarda bulunan insanlarla bulunmak ister ki bu ortamlar ruhsal yapısına zarar verir. 

Bir insan ruhsal bir problemi evinde yaşadığı bir şeyden dolayı ise, yaşadığı bu durum ruhsal probleme dönüşmüşse, yıllar geçse bile adapte olma yeteneğine kullanılamıyor olabilir. Bu birliktelikten 7 yıl geçmesine rağmen hali daha acı çekiyor, ya da yaşadığı kayıptan dolayı ne yapayım diyerek içe kapanıyorsa mutluluğu bilinç altında kendine haram edebilir. Bu bir ruhsal bozukluk göstergesidir. 

Davranış Ve Yaşayışınızdaki Ani Değişiklikler

İştahınızın düzeninin bozulması, uyku düzenimiz, etrafımızdaki insanlarla olan ilişkimiz, Yatış saatlerimizin değişmesi, kalkış saatlerinin değişmesi, arkadaşlarla buluşma zaman dilimlerinin değişimi, birden asosyal bir insan olmanız,  kendi kendine zaman geçirmeyi seven biri iken birden değişmeniz, bir insan yakın zaman içinde çok ciddi kilo verme, yataktan çıkmak istemeyebilirsiniz. Ya da bir şekilde çok uyuyan bir insan yatağa girdiği zaman yatakta savaşmaktan düşünmekten sabahlara kadar uykusuz kalabilir. Etrafımızdaki insanlarla bir ilişkimiz kesilip birden eve kapanma, normal biri iken birden saçma sapan ilişkiler yaşamaya başlamanız normalde ki çizginiz kısa bir zaman içinde tam aksi yönde değişim gösteriyorsa, Bu da ruhsal halinizin bozulduğunu gösteren işaretlerden birisi olabilir. 

Hasta Normal İnsanların Başındaki Sağlık Taç’ını Görür

Ruhsal sıkıntıya düşenler etrafındaki insanları gözlemlediği zaman bu insanlar nasıl mutlular, mutlu olacak şeyleri nerden buluyorlar. Ben neden bu şekilde yaşıyorum bu hayat neden bana bu kadar zor geliyor diye düşünürler. Bu düşünce bile başlıca ruhsal bir problemin göstergesidir. 

Bazen da diğer insanları çok da umursamadığınız, bir şeyi çok fazla büyütüyor olabiliriz, hastalanma korkunuz olabilir, temizlik hassasiyetiniz olabilir ya da başımıza bir şeyin gelebileceğini düşünme haliniz devamlı olabilir. Bu gibi durumlarda sizi seven insanlar abartıyorsun büyütecek birşey yok demelerine rağmen sen ısrarla önemsiz görünen şey hususunda ciddi anlamda kaygılanıyor ve bu kaygı senin hayatını etkiliyor, uykularını etkiliyor, ilişkileri etkiliyorsa bu bir ruhsal problem işareti olabilir. 

İlişkileriniz bir şekilde devamlı tartışma ve gerginlik içindeyse, bir tarafa bu ilişki normal gibi geliyor, diğer tarafta bulunan ise zihinsel anlamda çok acı çekmediğini hissediyor ise böyle bir durumunda üzerinde durulması gerekiyor. 

Tecrübesine, sağduyusuna ve iyi niyetine güvendiğimiz insanların Tavsiyelerine Uyun

Çevremizdeki insanların da bizim hakkımızdaki geri bildirimleri gerçekten değerlidir. Ama bu geri bildirimleri kimin verdiğini önemlidir. Bizi aşağılamaya çalışan bir insanın verdiği geribildirim çok ciddi almamalıyız. Tecrübesine, sağduyusuna ve iyi niyetine güvendiğimiz insanlar tarafından bize verdiği geri bildirimlere dikkat etmemiz gerekiyor. 

Yanlış algılara kapılmadan doktora başvurup psikolojik destek almanızın sizde bir kayıp ve ayıp oluşturacağını düşünmeyin. Bazı problemlerin çözümü zamanla değil, bilirkişilerle halledilebilir. Bizim ilacımız sadelik, nefsin terbiyesi için belli bir zaman gözetim ve yönlendirme, sohbet, zikir ve ibadetlerle ruhun düşürüldüğü bu halden kurtulmasını sağlamaktır. 

Psikiyatriste gittiğin zaman sizi terapi konusunda da yönlendirecektir. İlaç konusunda da yönlendirecektir. Bir şekilde ruhun sağlıklı bir hale gelmesi için bu yola girmen lazım. Unutmayın yukarıda yazdıklarımızı yaşamak zorunda değilsiniz. Allah’a emanet olunuz. Sağlık ve afiyet üzere kalınız.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir