Sağ Ve Sol Eller İle Yapılması Sünnet Olan Şeyler

Sağ Ve Sol Eller İle Yapılması Sünnet Olan Şeyler

Eşyayı sağ eliyle almak ve vermek, sağ eliyle yemek ve içmek ; Ömer İbnu Ebi Seleme (ra) anlatıyor: “Resulullah’ın (asm) terbiyesinde bir çocuktum. Yemekte elim, tabağın her tarafında dolaşıyordu. Resûlullah (asm) beni uyardı: ‘Evlat! Allah’ın ismini an, sağınla ye, önünden ye!’ Bundan sonra hep böyle yedim.” Buhari, Et’ime 2, 3; Muvatta, Sıfatu’n-Nebiyy, 32, (2, 934); Ebu Dâvud, Et’ime 20, (3777) ve musafaha etmek, abdest almaya, çorabını, ayakkabısını ve elbisesini giymeye sağ eliyle başlamak sünnettir. Mescitlere, camilere, tekkelere ve böyle mübarek yerlere ve evlere girerken sağ ayakla girmek sünnettir.

Sol el, istinca etmek, burnunun içini temizlemek, bütün necasetleri temizlemek, kirleri gidermek gibi aşağı olan şeylerde kullanmak içindir.Ancak o kimse için bu işleri sol el ile yapmakta zorluk ve meşakkat varsa, yahut çolak olup, veya sol eli kesilmiş bulunmasından ötürü zorluk durumu varsa, bu durumlarda bu gibi işleri sağ el ile yapmak caiz olur. Tek ayakkabı ile yürümek edebe uygun değildir.

Bir kimse kendinden yüksek bir kimse ile yürürken, onu namazda imam gibi düşünüp, yani onu soluna alarak, kendisi sağ tarafından gitmelidir. Yanındaki kıymet ve haysiyet bakımından kendisinden aşağı ise bu suretle o kimseyi sağ tarafına alarak, sol tarafından gitmelidir. Bazıları da, yürümekte müstehab olan, sol tarafı, tükürmek ve saire için boş bırakmak, azıcık sağ tarafından yürümelidir, dediler.

Kaynak: Gunyetüt Talibin Abdulkadir Geylani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir