Şapka Giymedikleri İçin Asılmadılar

Arka Planda Olan Olay Nedir:

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’ım her türlü Amel ve işimizde bizi doğruluktan ve doğru olanların yolundan ayırma. karşılaştığımız olaylar karşısında bize zarar dahi verecek olsa adaletten ve doğruluktan ve doğruyu tutmaktan bizi geri koyma. Bulunduğumuz konumu, yaşadığımız olayı bize tanınan meşru yapı içerisinde değerlendirerek ümmete zarar vermekten imtina edip yalana sapmayan bir erdem ve aklı kullanma yeteneği nasip et.

İşin doğrusu nedir? Bize sunulan ne kadar doğru bilgi veya görseldir? gerçeği yansıtıyor mu? Bu sorulara önem vermek gerekir. Doğruyu öğrenmek bize acı dahi verse bu soruların karşılığı doğru olarak verilmesi şarttır.

Doğruluk bir erdem ve ahlaki bir meziyettir. Kişi sevdiğini kayırması, Önem verdiği  dava  ve idealleri için her yolu mubah görüp yalan konuşması, gıybet etmesi ve dahi iftirada bulunması büyük bir ahlaki erozyondur.

Bu erozyon günümüzde çok hızlı bir şekilde yaşanmaktadır. Bunu toplumun bütün sayfasında ve toplumsal hareketlerde bulunan Vakıf, dernek ve siyasi partilerin en üst düzeydeki yöneticilerinin siyasi manevralarında ve güddükleri politikada görmek mümkün ülkenin yönetimine etki eden bu şahsiyetler de böyle bir erozyonu görmek büyük bir üzüntü kaynağıdır.

Bu erozyonun sosyolojik sebepleri araştırılabilir bu bizce ahlakidir. Gerek fertlerin yetişme tarzından gerekse kültürümüzden uzaklaşmak-tan kaynaklanan bir toplumsal sorun oluşmuştur. Bu ayrı bir araştırma konusudur.

Bu Gibi Konularda Hedefimiz Nedir:

Bizler ne olursa olsun doğruluktan ayrılmamalı ahlaki değerleri kendi heva ve hevesimize alet etmemeliyiz.Hedefimiz Twitter, Instagram, Facebook ve sosyal medyada yayınlanan haber ve görsellerin arka planındaki doğrunun veya doğru olarak gösterilen yanlışın ne olduğunu tespit etmek ve gerçeği ortaya çıkartmak. Amacımız sadece doğru ve doğrunun bilinmesidir. Bundan ötesi yoktur.

Buna karar vermemize sebep olan ilk görselle başlamak istiyorum…

Şapka Giymedikleri İçin Asılmadılar

Osmanlı’nın ve halifeliğin lav edilmesinden sonra kurulan Türkiye cumhuriyeti bu ülkede yeni ve din eksenli olmayan bir sistemi oturtabilmek için birçok zulümler ve katliamlar işlenmiştir. En büyük katliam harf devrimi ile gerçekleşmiş ve daha sonra da birçok alimin idam edilmesi ve kültürümüzün birikimi olan eserleri Bulgaristana para ödenerek trenlerle gönderilerek yaktırılmaya çalışılması da büyük bir trajedi ve kültür katliamı olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. 

Bu fotoğrafta yer alan  Türk askeri değil, Bulgar askerleridir. Balkan Savaşı sırasında çekilmiş fotoğraflardır. Eski Osmanlı sınırı içerisinde kalan Bulgaristan’da yaşamakta olan osmanlı vatandaşları şapka giymediklerinden dolayı idam edilmemişlerdir. İşin doğrusu bu 

Ruhları için bir fatiha okuyunuz inş.

 

50% LikesVS
50% Dislikes