Savaşçı robotlar

Savaşçı robotlar

Bilimkurgu Filmlerindeki En Ünlü 10 Bilgisayar - FRPNETTransformers vb. robotlar ilgili bilim kurgu filmleri artık gerçekleşmeye bir adım daha yaklaşmaya başladı. Robot teknolojilerinin gelişimindeki ivme ve kullanımdaki yaygınlık giderek artmakta. Sanayide, askeri alanda hatta günlük yaşamda kullanılan robotlar giderek yerlerini sağlamlaştırıyor.

Robot Teknolojisinin bugün geldiği konum korkutucu olmasa da bu gidişle kaçınılmaz bir felaketle karşılaşılacak gibi. Askeri alanda kullanılmaya başlayan yapay zeka ile düşünüp analiz yapabilen robotlar hayata müdahil olmaya devam ediyor. 

UlaQRobot asker ve askeri araçlar konusu yirmi beş yıllık bir geçmişe sahip. Güçlü bir ordu bu gibi unsurları kullanırsa hem taktik hem de mali avantajlara sahip olmaktadır. Bunun örnekleri Türkiye’de Bayraktar Tb2, Akıncı  denizde, Türk savunma sanayii şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen silahlı insansız deniz aracı ULAQ’da suya indirildiğini gördük bu insansız sistemler bugün büyük kayıpların oluşmasını engellediği gibi kazanımları da artırmaktadır. Bu sistemler artık gitgide orduların vazgeçilmezleri arasına girmeye başlamıştır.  

Türkiye bu konuda hava, deniz ve kara askeri unsurları için bu sahada başarılı yapay zeka çalışmaları  ile insansız silahlar üretmede hızlı bir ilerleme sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır. 

Rusya, kendi başına savaşabilme yeteneği olan robotların seri üretimine başladığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Yeni Bilgi” forumunda yaptığı konuşmada ülkesindeki yeni teknolojik ürünlerle ilgili açıklamalar yaptı. Savaş robotlarının seri üretimine başlandığını söyleyen Şoygu, bu robotların kendi başına savaşabilecek özelliklere sahip olduğunu belirtti. Şoygu, ülkesinde geleceğin silahları konusunda büyük çalışmalar yapıldığını söyledi.

Keza Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu savaş alanlarında görev alacak yeni nesil robot savaşçıların üretimini yapacak firmaları belirledi. Hafif ve orta ölçekli robot savaşçıların prototip üretimini QinetiQ North ile Textron üstlenecek. Anlaşma kapsamında dört hafif ve dört orta ölçekli tank benzeri robotik savaşçılar üretilecek. Üretilecek prototipler, insansız robotların savaş bölgelerinde kullanımı için ordu bünyesine entegre edilmesi amacıyla denenecek. Robotların 2021 yılında son çeyreğinde deneneceği bildirildi.

Akıncı sihaSöz konusu robotların savaş bölgelerinde ne şekilde kullanılacağına, yapılacak denemeler sonucunda karar verileceği belirtildi.  General Ross Coffman, prototiplerin üretimine başlanması ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Robotlar sahadaki operasyonların yöntemini kökten değiştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip.” dedi.

Teknoloji şirketleri ‘bir etnik grubu’ yok edebilecek katil robotlar üzerine çalışıyor. Amaç insan faktöründen oluşan askeri birliklerin zayiat vermesini bu katil robotlar aracılığı ile azaltmak olduğu belirtilmektedir. ,

Dünyanın önde gelen 100 robot uzmanı, Birleşmiş Milletlere (BM) bir mektup yazarak öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep etti ve bu robotların yeni bir silahlanma yarışı çıkarılabileceği konusunda uyardı. 

Peki bu korkular ne kadar gerçekçi?

Tamamı insansız tanklardan oluşan bir askeri birlik; kalabalık içinde isyan çıkaranı tespit eden insansız hava araçları; bizim gibi öğrenebilen, bilgisayarla yaratılan “beyinler” tarafından kontrol edilen silahlar…

Bunların tamamı, silah sanayinde kullanılan ‘akıllı teknoloji’ ürünleri arasında yer alıyor. Birçok kişiye göre, bu gelişmeler, savaş alanında yeni bir devrimin başladığı anlamına geliyor.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden öğretim üyelerinden, yapay zeka uzmanı Prof. Dr. Toby Walsh, “Savaş alanı olan hava, deniz, deniz altı ve kara gibi her alanda, dünya çapında ordular artık kendi başına savaşabilen silahlarını sergiliyor” diyor.

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın