Senegal

Senegal Cumhuriyeti: 

Senegal Nehri’nin güneyinde, Batı Afrika’da yer almaktadır. Batıda Atlas Okyanusu 531 km, kuzeyde Moritanya 813 km , doğuda Mali 419 km, güneyde ise Gine 330 km ve Gine Bissau 338 km sınırı bulunan Senegal’in toplam sınır uzunluğu Atlas Okyanusu dahil 3171 km’dir. Yeşil Burun Adaları Senegal kıyılarının 560 km ötesindedir. Gambiya bu ülkenin 300 km içerisine kadar ilerleyen bir anklav halindedir.

Ülkenin başkenti Dakar’dır. Dakar, ülkenin ve Afrika kıtasının en batısında bulunan Cap-Vert yarımadasında kurulmuştur. Ülkenin nüfusu 16.2 milyon (2018) dur. Fransızca (resmî), Wolof, Pulaar, Jola, Mandinka dilleri kullanılmaktadır. Atlantik okyanusuna 531 km kıyısı bulunan Senegal’de tarihte çeşitli sömürge kolonileri kurulmuştur. Dakar’ın 300 metre açıklarında bulunan Gorée Adası 19. yüzyılda köle ticareti için kullanılmaktayken günümüzde ise bir turizm merkezi olarak tüm dünyaya köle ticaretinin dehşetini göstermek için kullanılmaktadır.

Senegal, Fransa’dan bağımsızlığını 4 Nisan 1960 tarihinde kazanmıştır.

Senegal Ekonomisi:

Senegal’de ekili alanların önemli bir bölümü yer fıstığına ayrılmıştır. Bundan başka darı, pirinç, pamuk ve şeker kamışı yetiştirilir. Bol miktarda balık avlanır. En gelişmiş sanayileri yer fıstığı yağı işleme ve balık konserveciliğidir.

1973 yılında Senegal ve diğer batı afrika ülkeleri Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğunu (ECOWAS) oluşturdu. Petrol ve Senegal’in en büyük ihraç ürünü olan yer fıstığının fiyatlarının yükselmesi sebebiyle 1970’li yıllarda ekonomide kötü dalgalanmalara sebep oldu, bundan dolayı Senegal turizm ve balıkçılık gibi yeni endüstrilere yönelmek zorunda kaldı.

Ülke için en önemli döviz getirici kalemler arasında turizm sektörü sayılabilir. 1970’li yıllarda başlayan süreç önemli bir döviz getirici kalem olmuştur. Dakar, Thiès ve Ziguinchor turizmde hareketliliğin yaşandığı bölgelerdir. Gelen turistlerin çoğunluğu Avrupalı, yarıdan fazlası ise Fransız’dır.

Senegal’in Demografik Yapısı:

Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, Senegal halkının etnik kökeni de çeşitlilik göstermektedir. Senegal nüfusunu oluşturan birçok etnik grup vardır, bunların %43,3’ü Wolof-Serer, %23,8 Pular, %14,7 Jola, %3 Mandinka, %1,1 Soninke ve %1 Avrupalı ve Lübnanlıdır. Birkaç küçük etnik grup da nüfusun kalan %9,4’ünü oluşturur. Ülkenin %92’si Müslüman, %2’si ise Hristiyandır, yerli dinler ise geri kalan %6’yı oluşturmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızcadır fakat birçok kişi Wolof, Pulaar, Jola veya Mandinka gibi yerli dilleri de konuşmaktadır.

Senegal’in İdari Bölgeleri:

Senegal 14 bölgeye bölünmüştür, her bir bölge ”Conseil Régional” tarafından yönetilir. Ülke 45 departmana ve 103 Arondismana bölünmüştür ve idari görevlilerin kim olacağına Collectivités Locales karar verir..

Senegal’de Müslümanlar:

Senegal bölgesinin İslamiyetle ilk olarak 11. yüzyılın ilk yarısında tanıştığı tahmin edilmektedir. Bu tarihlerden itibaren İslam Senegal’de kabul görerek yaygınlaşmış ve Batı Afrika’da hızlı bir gelişme süreci göstermiştir. Bölgede İslamiyetin ulaştığı ilk zamanlardan bu yana tarikat hareketlerinin güçlü olduğu bilinmektedir. Bu noktada Kadiriyye, Ticaniyye ve Mürîdiyye tarikatları zikredilebilir.

Senegalli Müslümanlar özellikle 19. Yüzyılın ortalarında el-Hâc Ömer liderliğinde Fransız sömürgeciliğine karşı mücadele etmiş ve halkı bir arada tutarak Fransız politikalarının kolay uygulanmasına engel olmuştur.

Bağımsızlık sürecinde 1953 yılında Dakar’da kurulan Müslüman Kültür Birliği (Union Culturelle Musulmane) Batı Afrika bölgesindeki toplumların yeniden İslâmî kimliğe kavuşmasında etkili olmuş, bağımsızlık sonrasında din hizmetleri vazifesi gören kuruluşlar 1977’de İslâm Dernekleri Federasyonu (Fédération des Associations Islamiques [FAIS]) adı altında birleşmiştir 1978’de kurulan Cemâatü İbâdi’r-rahmân ise daha çok eğitim öğretime ağırlık vermektedir. Senegal ayrıca 1969’da İslam Konferansı Teşkilâtı’na da üye olmuştur.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın