Sevgililer Günü

Sevgililer Gününü Kimler Kutlamaktadır

Her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir. 

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollaması ile toplumsal bir olay olmuştur. Sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Tarihçe olarak anlatılan birden fazla hikaye mevcuttur. Bunlardan birini burada aktaralım; 

Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bugünde, Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Birbirleriyle ilk kez cinsel ilişkiye girecek gençlerin adlarının yazıldığı parşömenler, o gün tanrıçaya sunulurdu. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. Bu törenin amacı bir yıl boyunca işlenen günahlardan arınmak ve bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları da kolaylaşacaktı.

Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazlı kura çekerek bayram boyunca ‘çift’ olma alışkanlığı vardı. 469’da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazılıydı.

İslam kültüründe sevgililer günü 

Din ve kültür birbirinden ayrılmaz bir yapı ortaya koymaktadır. Kişi sevdikleriyle birliktedir. İslami inanç ve kültürünü olumsuz yünde etkileyen bir davranış, bir kültür değişimi, bir kültürün taklit edilmesi haramdır. Bazen bununla da kalmaz dinden çıkma sonucunu doğurur. 

Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye hicretinden sonra, burada eskiden beri kutlanılan iki bayram olduğunu ve bu günlerde bazı kutlamalar yapıldığını öğrendi. Dinin etkilenmemesi için bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti. Başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri/fonksiyonu bulunan âdet ve uygulamaları Müslümanlara yasakladı.

Gayri müslimlere benzeme amacı olmadan insan değer verdiğine 14 şubatın dışında herhangi bir gün hediye verebilir, önemli olan bu günün kutlamasına katılmamaktır. Ayrıca doğum günü ve evlilik günü gibi günlerde kişinin hanımına hediye almasında bir sakınca görülmemektir.

İslam ülkeleri arasında Suudi Arabistan’da resmi olarak da sevgililer günü kutlamasında kullanılan ürünlerin satışı yasaklamıştır. Özbekistan, Türkmenistan, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan Sevgililer gününü kutlamayan ülkelerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle fetvasını yayınladı

Sevgililer Günü’nü ancak eşlerin ya da birbiriyle nişanlı kişilerin kutlayabilecekleri ifade edildi… Diyanet İşleri Başkanlığı, 14 Şubat Sevgililer Günü,  kutlaması hakkında, Fetva Kurulu’nun fetvası şöyle: ‘İslam’da Sevgililer Günü kutlaması olmadığı gibi, böyle bir günün dinle ilgisi de yoktur. Sevgililer Günü kutlaması dini içerikli bir olay değildir. İnsanların sevgilerini göstererek, birbirlerini mutlu etmelerinin, hatırlamalarının dinen sakıncalı bir yanı yoktur. Ancak, sevginin sunulacağı kişinin eş ya da nişanlı olması gerekir. Sevginin sadece bir güne hapsedilmesi, sıkıştırılması da istismardır.’ 

şaşırma emojisi ile ilgili görsel sonucu E işler aksamasın dimi buda esnafa göre uygun bir fetva….

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir